Jump to content

Bulevardi Baku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bulevardi Baku
Parku Kombëtar
Emri origjinal[Dənizkənarı Milli Park] Error: {{Lang}}: text has italic markup (help)  (language?)
LlojiBulevard
Ruajtur ngaThe Seaside Boulevard Office
VendndodhjaBaku, Azerbajxhan
Ndërtimi
Përfundimi1909
Inaugurimi26 mars 1909

Bulevardi Baku (azerbajxhanisht: Dənizkənarı Milli Park, i njohur gjithashtu edhe si Parku Kombëtar) është një shëtitore e themeluar në vitin 1909[1] që shkon paralelisht me bregdetin e Baku. Historia e saj shkon më shumë se 100 vjet, në një kohë kur baronët e naftës në Baku ndërtuan pallatet e tyre përgjatë bregut Kaspik dhe kur bregdeti u ndërtua artificialisht me inç.

Vendndodhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Parku shtrihet përgjatë një gjiri në jug, në detin Kaspik.[2] Tradicionalisht fillon te Sheshi i Lirisë duke vazhduar në perëndim drejt qytetit të vjetër dhe më gjerë. Që nga viti 2012, Yeni Bulvar (bulevardi i ri) praktikisht ka dyfishuar gjatësinë në 3.75 km, duke shtrirë shëtitjet tek Sheshi Kombëtar i Flamurit.[3] Në vitin 2015 Bulevardi i Qytetit të Bardhë shtoi edhe 2 km të tjera në lindje të Sheshit të Lirisë dhe raportet kanë sugjeruar që përfundimisht bulevardi mund të jetë deri në 26 km, përfshirë Bibiheybət.[4]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kohët e Republikave Demokratike Perandorake Ruse dhe Azerbajxhanase[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bulevardi i Baku sot

Bulevardi u krijua për të lidhur fushat e naftës në Bibi Heybet si pjesë e projekteve të zhvillimit urban nga Komisioni Komunal i Hortikulturës.[2]

Në vitin 1900, Komisioni Komunal i Hortikulturës vendosi të mbjellë pemë dhe shkurre përgjatë bregdetit. Kazimierz Skurewicz, një inxhinier polak, projektoi një argjinaturë me gjerësi 20 metra, duke përdorur bimësi që do të mbijetonte në klimën jashtëzakonisht të nxehtë, të thatë dhe të butë të Baku.

Në Shtëpinë e re të Banjës për Baku, vizitorët mund të bënin një not duke vizituar Bulevardin. Kjo shtëpi e banjës u mbyll në fund të viteve 50 për shkak të mirëmbajtjes së dobët dhe ujit të ndotur të gjirit.

Bulevardi i përmirësuar shtrihej nga ajo që është tani Rrethi SOCAR në kinemanë, restorantin dhe kazinon luksoze që u quajt "Phenomenon", i projektuar nga arkitekti polak Józef Plośko në vitin 1912.

Periudha Sovjetike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kulla e parashutave.

Gjatë periudhës sovjetike, kazinoja u shndërrua në një Teatër Kukullash, një funksion që shërben edhe sot. Më pas, Bulevardi shtrihet deri në Portin Ndërkombëtar të Tregtisë së DetitBaku.

Më 1936, u ndërtua një kullë e Parashute dhe u përdor për aktivitete ekstreme. Sidoqoftë, kulla ndaloi së funksionuari pas një aksidenti fatal në vitet 1960, që çoi në ndalimin përfundimtar të parashutizmit nga kulla. Deri më sot, kulla konsiderohet si një nga pikat kryesore të bulevardit.[5]

Bulevardi u zhvillua më tej pas ndërtimit të kafeneve Bahar dhe Mirvari, kinema verore dhe atraksione të tjera të kohës së lirë gjatë viteve 1950-1960.

Në vitin 1970, bulevardi u zgjerua në lindje dhe perëndim.

Në vitet 1980, zona ishte keqmenaxhuar dhe mirëmbajtja ishte lënë pas dore. Situata u përkeqësua më tej pasi niveli i detit filloi të rritet aq lart sa shumë prej pemëve dhe shkurreve në park filluan të vdisnin për shkak të kripës së ujit. Aktualisht, edhe një herë, niveli i detit Kaspik po zvogëlohet.[6]

Pas Pavarësisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1999, bulevardi u shpall Park Kombëtar nga Heydar Aliyev, ish presidenti i Azerbajxhanit. Ky status ndihmoi gjithashtu në zbutjen e shqetësimeve mjedisore siç është pastrimi i ndotjes së naftës nga fushat e naftës në Kaspik.[7] Deri në vitin 2009, kishte 28 tërheqje argëtuese në parkun argëtues të bulevardit. Sidoqoftë, për arsye sigurie, tërheqjet e vjetra u zëvendësuan me karuselë të rinj dhe udhëtime nga Italia dhe Gjermania.

Në vitin 2008 Kulla e Parashutave u rindërtua dhe filloi të shfaqë shpejtësinë e erës, kohën, datën, ajrin dhe temperaturën e ujit të detit.[8]

Bulevardi përmban një park dëfrimi, klubin e jahteve dhe shatërvanin muzikor, dhe statuja dhe monumente të ndryshme. Parku është i njohur me shëtitësit dhe vrapuesit e qenve, dhe është i përshtatshëm për turistët, duke qenë ngjitur me Qendrën Ndërkombëtare të sapo ndërtuar të Mugham-it dhe burimit muzikor.

Bulevardi shënoi se 100 vjetori ishte në vitin 2009 pasi data e veçantë e krijimit të tij është ende e panjohur.

Monumentet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Brenda qendrës tregtare Park Bulvar .

Në vitin 2010, një qendër tregtare shumëkatëshe Park Bulvar, Qendra e Biznesit në Baku dhe kinemaja 5D u hapën në këtë shëtitore si pjesë e politikës së rigjenerimit të qeverisë për të rritur pazar dhe kohën e lirë në Baku.[9]

Në vitin 2012, pas fitores së Azerbajxhanit në Festivalin Evropian të Këngës 2011, bulevardi u shtri drejt vendbanimit Bayil, ku zbuloi Sheshi Kombëtar i Flamurit. Konfirmuar nga Libri i Rekordeve Guinness, flamuri fluturon mbi një shtyllë 162 metra të lartë dhe është 70 me 35 metra gjë që e bën atë flamurin më të lartë në botë.[10] Baku Crystal Hall, ku u mbajt Festivali Evropian i Këngës 2012, ndodhet pranë saj.

Zyra e Bulevardit Bregdetar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zyra e Bulevardit të Bregdetit u krijua nën Kabinetin e Ministrave, sipas Dekretit të Presidentit të Azerbajxhanit, më 10 janar 2008, në mënyrë që të rivendoste peizazhin natyror të bulevardit, të ruajë pamjen e tij historike, të zhvillojë florën e pasur të zonës, të mbrojë bulevardin, etj. dhe të sigurojë zbatimin e ngjarjeve sociale dhe kulturore.[8]

Kryetari i Zyrës së Bulevardit Bregdetar është Ilgar Mustafayev që nga janari i vitit 2016.[11]

Historia shoqërore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sheshi ka qenë shpesh skena e takimeve publike, tubimeve kulturore, festimeve, ceremonive, paradave, koncerteve dhe së fundmi është bërë vendi i festimeve të gjera të Vitit të Ri të qytetit.[12]

Galeri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Bakı Bulvarı: 100 yaşdan sonra nə dəyişib?, Azadlıq Radiosu, 26 November 2011, Retrieved 4 May 2012
 2. ^ a b Seaside Boulevard: A Glimpse Back Through History
 3. ^ "National park to be extended until Eurovision song contest". news.az. Arkivuar nga origjinali më 28 dhjetor 2017. Marrë më 22 korrik 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "National park to double in area". Arkivuar nga origjinali më 6 korrik 2011. Marrë më 17 prill 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Aliyeva, Kamilla. "Новый облик парашютной вышки на Бульваре". Nedelya.az. Arkivuar nga origjinali më 2010-11-26. Marrë më 24 janar 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Seaside Boulevard: A Glimpse Back Through History by Fuad Akhundov. Azerbaijan International magazine, Summer 2000 (8.2)
 7. ^ Beautifying the Bay: New Environmental Project Launched
 8. ^ a b "History". Seaside Boulevard Office (në azerbajxhanisht). Arkivuar nga origjinali më 17 mars 2018. Marrë më 9 maj 2017.
 9. ^ "5D cinema opens on Baku's seafront boulevard". news.az. Marrë më 24 janar 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Azerbaijan: Baku welcomes the world's highest flag… and a strong wind". Globalvoicesonline. Marrë më 1 dhjetor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Leadership". Seaside Boulevard Office. Arkivuar nga origjinali më 7 nëntor 2017. Marrë më 10 maj 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "New attractions opened in Baku Boulevard ahead of New Year – PHOTOS". Arkivuar nga origjinali më 17 mars 2012. Marrë më 24 janar 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]