Bullguri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bulgur i trashë

Bullguri (Turqisht: bulgur; Persisht: بلغور, bolġur/balġur, ose Arabisht: burghul برغل, burġul) [1] është një produkt ushqimor me grurë plasaritur që gjendet në kuzhinën e Azisë Perëndimore.

Karakteristikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bullguri ngatërrohet ndonjëherë me grurin e plasaritur, i cili është kokërr gruri i grimcuar që, ndryshe nga bulguri, nuk është zier. [2] Bullguri është një përbërës i zakonshëm në kuzhinat e shumë vendeve të kuzhinës së Azisë Perëndimore dhe të pellgut të Mesdheut.[3] [ burim i vetë-botuar? ] [4] [5] Ka një aromë të lehtë, arrore. [6]

Bulgur njihet si drith i plotë nga Departamenti i Bujqësisë i Shteteve të Bashkuara.[7]

Përbërja dhe ushqimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bullguri i gatuar përbëhet nga 78% ujë, 19% karbohidrate, 3% proteina dhe përmban yndyrë të papërfillshme (tabela). Një shërbim referencë 100 gram siguron 83 kalori.

Përdorimet kulinare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bullgur i trashë

Bulguri nuk kërkon gatim, megjithëse mund të përfshihet në pjata të gatuara; zhytja në ujë është gjithçka që nevojitet. [8]

Bullguri i trashë përdoret për të bërë poçe,[9] ndërsa kokrrat mesatare dhe të imta përdoren për drithërat e mëngjesit,[10] sallatat si kısır, pilafet, bukët [11] dhe në pudingjet e ëmbëlsirave si kheer.[12] [13] Qull bulgur është i ngjashëm me frumenty, një qull gruri i plasaritur që ishte një element kryesor i kuzhinës mesjetare.[14] [15]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Burghul | Define Burghul at Dictionary.com". Dictionary.reference.com. Arkivuar nga origjinali më 2016-02-17. Marrë më 2014-03-20. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Celine Steen; Tamasin Noyes (15 nëntor 2015). The Great Vegan Grains Book: Celebrate Whole Grains with More than 100 Delicious Plant-Based Recipes * Includes Soy-Free and Gluten-Free Recipes!. Fair Winds Press. fq. 11. ISBN 978-1-62788-826-4. Arkivuar nga origjinali më 4 korrik 2023. Marrë më 29 tetor 2017. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Irina Petrosian; David Underwood (2006). Armenian Food: Fact, Fiction & Folklore. Lulu.com. fq. 58. ISBN 978-1-4116-9865-9. Arkivuar nga origjinali më 2023-07-04. Marrë më 2017-10-29. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ LeeAnne Gelletly (17 nëntor 2014). The Kurds. Mason Crest. fq. 83. ISBN 978-1-63355-946-2. Arkivuar nga origjinali më 4 korrik 2023. Marrë më 29 tetor 2017. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Ken Albala (25 maj 2011). Food Cultures of the World Encyclopedia [4 volumes]: [Four Volumes]. ABC-CLIO. fq. 261. ISBN 978-0-313-37627-6. Arkivuar nga origjinali më 4 korrik 2023. Marrë më 29 tetor 2017. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Victoria Wise (3 dhjetor 2004). The Pressure Cooker Gourmet: 225 Recipes for Great-Tasting, Long-Simmered Flavors in Just Minutes. Harvard Common Press. fq. 230. ISBN 978-1-55832-201-1. Arkivuar nga origjinali më 4 korrik 2023. Marrë më 29 tetor 2017. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Jacqueline B. Marcus (15 prill 2013). Culinary Nutrition: The Science and Practice of Healthy Cooking. Academic Press. fq. 561,300. ISBN 978-0-12-391883-3. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Joe Yonan (15 korrik 2014). "Weeknight Vegetarian: Don't cook these grains. Soak them". Arkivuar nga origjinali më 13 tetor 2018. Marrë më 12 tetor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Shulman, Martha Rose. "Winter Tomato Soup With Bulgur Recipe". NYT Cooking. Arkivuar nga origjinali më 2018-08-30. Marrë më 2018-08-30. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Breakfast Bulgur Porridge". Martha Stewart. 2011-01-03. Arkivuar nga origjinali më 2018-08-30. Marrë më 2018-08-30. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Shulman, Martha Rose. "Whole Wheat Irish Soda Bread With Bulgur Recipe". NYT Cooking. Arkivuar nga origjinali më 2018-08-30. Marrë më 2018-08-30. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Salloum, Habeeb (2012-02-28). The Arabian Nights Cookbook: From Lamb Kebabs to Baba Ghanouj, Delicious Homestyle Arabian Cooking. Tuttle Publishing. ISBN 978-1-4629-0524-9. Arkivuar nga origjinali më 2023-08-15. Marrë më 2018-08-30. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Recipe: Bulgur pudding with fruit, nuts and honey". Los Angeles Times. 11 maj 2013. Arkivuar nga origjinali më 2018-08-30. Marrë më 2018-08-30. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Rogosa, Eli (2016-07-01). Restoring Heritage Grains: The Culture, Biodiversity, Resilience, and Cuisine of Ancient Wheats. Chelsea Green Publishing. ISBN 978-1-60358-671-9. Arkivuar nga origjinali më 2023-08-15. Marrë më 2018-08-30. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Diehl, Daniel; Donnelly, Mark P. (2011-04-13). Medieval Celebrations: Your Guide to Planning and Hosting Spectacular Feasts, Parties, Weddings, and Renaissance Fairs. Stackpole Books. ISBN 978-0-8117-4430-0. Arkivuar nga origjinali më 2023-08-15. Marrë më 2018-08-30. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)