Jump to content

Burç Kalifa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Burj Khalifa më 23 dhjetor 2009

Burj Dubai (arabisht: برج دبي, "Kulla Dubai") është një rrokaqiellDubaiEmiratet e Bashkuara Arabe. Edhepse ndërtimi i saj ende nuk ka përfunduar plotësisht është ndërtesa më e lartë në botë. Lartësia e kullës duke llogaritur edhe antenën është 818 metra.

Projektimin e ka bërë arkitekti amerikan Adrian Smith, nga ndërrmarrja projektuese Skidmore, Owings and Merrill nga Chicago. Kryes të punimeve janë Samsung, nga Koreja jugore, Besix nga Belgjika, Arabtecu vendas dhe kompania amerikane Turner. Investitues është, Emaar Properties, në pronësi të Mohamed bin Rashid Al Maktum, sundues i Dubait.

Ndërtimi filloi më 21 qershor 2004 dhe planifikohej se do të përfundonte në shtator të vitit 2009. Vlera e investimit është rreth 4,1 miliardë dollarë amerikan. Kulla zyrtarisht u lëshua në përdorim më 4 janar 2010 me atë rast ndryshoi edhe emrin dhe u quajt Burj Khalifa që do të thotë Kulla e Kalifit. [1] [2] [3] [4] [5]

Burj Khalifa e krahasuar me disa ndërtesa tjera të larta dhe të mirënjohura të botës
  1. ^ "Burj Khalifa – The Skyscraper Center". Council on Tall Buildings and Urban Habitat. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Berlin's Demolished Socialist Palace is Revived in Dubai, Deutsche Welle, 11 gusht 2008, marrë më 13 gusht 2008 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Stanglin, Douglas (2 janar 2010). "Dubai opens world's tallest building". USA Today. Dubai. Marrë më 4 janar 2010. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Hope, Gerhard (13 gusht 2011). "The Kingdom beckons". ConstructionWeekOnline. Marrë më 13 gusht 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Should the Kingdom Tower be built?". bdonline.com. 16 gusht 2011. Marrë më 16 gusht 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)