Burejde

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Burejde
بريدة
Qytet
noform
Qyteti i Burejdes natën
Vendndodhja
Burejde is located in Arabia Saudite
Burejde
Burejde

Koordinatat: 26°20′V 43°58′L / 26.333°V 43.967°L / 26.333; 43.967

Administrimi
Shteti Flamuri Arabia Saudite
Rajoni El Kasim
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1290.6 km2
Lartësia 650 m (m.n.d.)
Popullsia 614,093 banorë
Dendësia 1232 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi Rreth vitit 1577
Kodi Postal 51411
Prefiksi +966 (016)
Faqja Zyrtare www.buraydahcity.net

Burejde (Arabisht: بريدة) është qytet në rajonin El Kasim, Arabia Saudite. Sipas regjistrimit të popullsisë më 2010, Burejde ka pasur 614,093 banorë. Në Burejde, bujqësia është ende gurthemeli i ekonomisë. Produktet tradicionale të oazave të hurmave, limonave, portokall dhe frutat e tjera janë ende të rëndësishme. Futja moderne e prodhimit të grurit është bërë kaq e suksesshme që Burejde është një nga prodhuesit më të mëdhenj në mbretëri, e rëndësishme për ta bërë Arabinë Saudite një eksportues të drithërave.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burejde ka klimë shkretëtire, me verë të nxehtë, dimëri të ftohtë dhe lagështi të ulët.

Transporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Autostrada lidh Burejden me qytete tjera të mëdha, si me Riadin, Medinën dhe me Hailin. Mundesh të udhëtosh në kufirin me Jordaninë, nëpërmjet rajonit të Mekës, në një rrjet të dyfishtë rrugësh që lidhin atë me pjesën tjetër të provincave të Kasimit. Tani ka një linjë hekurudhore të propozuar që do të kalojë nëpër qytet dhe do të rrisë në masë të madhe mobilitetin për qytetarët e saj.

Aeroporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aeroporti Ndërkombëtar Princ Najef bin Abdulaziz ndodhet rreth 40 km në perëndim të qytetit.[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Prince Nayef Bin Abdulaziz Airport