Jump to content

Burejde

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Burejde
بريدة
Qytet
Qyteti i Burejdes natën
Qyteti i Burejdes natën
Popullsia
 • Gjithsej614.093
{{{postal_code_type}}}
51411
Faqja zyrtarewww.buraydahcity.net

Burejde (Arabisht: بريدة) është qytet në rajonin El Kasim, Arabia Saudite. Sipas regjistrimit të popullsisë më 2010, Burejde ka pasur 614,093 banorë. Në Burejde, bujqësia është ende gurthemeli i ekonomisë. Produktet tradicionale të oazave të hurmave, limonave, portokall dhe frutat e tjera janë ende të rëndësishme. Futja moderne e prodhimit të grurit është bërë kaq e suksesshme që Burejde është një nga prodhuesit më të mëdhenj në mbretëri, e rëndësishme për ta bërë Arabinë Saudite një eksportues të drithërave.

Burejde ka klimë shkretëtire, me verë të nxehtë, dimëri të ftohtë dhe lagështi të ulët.

Autostrada lidh Burejden me qytete tjera të mëdha, si me Riadin, Medinën dhe me Hailin. Mundesh të udhëtosh në kufirin me Jordaninë, nëpërmjet rajonit të Mekës, në një rrjet të dyfishtë rrugësh që lidhin atë me pjesën tjetër të provincave të Kasimit. Tani ka një linjë hekurudhore të propozuar që do të kalojë nëpër qytet dhe do të rrisë në masë të madhe mobilitetin për qytetarët e saj.

Aeroporti Ndërkombëtar Princ Najef bin Abdulaziz ndodhet rreth 40 km në perëndim të qytetit.[1]

  1. ^ Prince Nayef Bin Abdulaziz Airport