Burgenlandi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Burgenland
Burgenland
Popullsia
 • Gjithsej284.900
Faqja zyrtarehttp://www.burgenland.at/

Burgenland (Shqiptimi gjermanisht: [ˈbʊʁɡn̩lant]; hungarisht: Őrvidék; kroatisht: Gradišće) është shteti më lindor dhe më pak i populluar i Austrisë. Ai përbëhet nga dy qytete statutore dhe shtatë rrethe rurale, me gjithsej 171 bashki. Është e gjatë 166 km (103 mi) nga veriu në jug, por shumë më i ngushtë nga perëndimi në lindje (5 km (3,1 mi) i gjerë në Sieggraben). Rajoni është pjesë e Projektit Centrope.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndarja administrative[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Minoritetet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]