Burrat e vegjël jeshilë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Armed men without insignia (so-called "little green men") at Simferopol Airport, 28 February 2014

Burrat e vegjël jeshilë (rusisht: zelyonye chelovechki; ukrainisht: zeleni cholovichky; polonisht: zielone ludziki) janë ushtarëmaskuarFederatës Ruse që u shfaqën gjatë luftës ruso-ukrainase në vitin 2014 me uniforma të gjelbra të ushtrisë pa shenja, me armë dhe pajisje.

Termi u ngrit për herë të parë gjatë pushtimit të Krimesë nga Federata Ruse, një periudhë nga fundi i shkurtit deri në mars 2014, kur forca të tilla pushtuan dhe bllokuan Aeroportin Ndërkombëtar të Simferopolit, shumicën e bazave ushtarake në Krime dhe parlamentin në Simferopol. Termi gjithashtu përdoret ndonjëherë për t'iu referuar trupave ruse gjatë luftës në Donbas, pasi Kremlini mohoi përfshirjen e tyre zyrtare ose praninë e trupave të tyre në rajon, dhe ata mbanin uniforma pa shenja ose u maskuan si separatistë pro-rusë.

Masked men at the building of the Verkhovna Rada of Crimea during its attack, 27 February 2014

Mediat ruse iu referuan atyre me eufemizmin "njerëz të sjellshëm" (rusisht: vezhlivye lyudi) për shkak të mirësjelljes, pasi ata e mbanin veten dhe kryesisht nuk bënin përpjekje për të ndërhyrë në jetën civile.

Federata Ruse fillimisht mohoi se këto ishin forca ushtarake ruse, por më 17 prill 2014 Presidenti rus Vladimir Putin konfirmoi përfundimisht praninë e ushtrisë ruse. Për më tepër, burime të shumta, duke përfshirë mediat shtetërore ruse, kanë konfirmuar se "burrat e vegjël të gjelbër" ishin një përzierje operativësh nga Forcat e Operacioneve Speciale dhe njësi të ndryshme të tjera të Spetsnaz GRU. Ai ka të ngjarë të përfshijë gjithashtu parashutistët e Brigadës së 45-të të Gardës SpetsnazVDV-së dhe kontraktorët ushtarakë të Grupit Wagner. Ndërsa statusi i tyre si trupa që vepronin nën urdhrat e qeverisë ruse u mohua vazhdimisht, kombësia e tyre nuk ishte. Alexander Borodai, kryeministër i Republikës Popullore të vetëshpallur të Donetskut, deklaroi se 50.000 qytetarë rusë luftuan në Donbas deri në gusht 2015 dhe argumentoi se ata duhet të merrnin të njëjtat përfitime si veteranët e tjerë të luftës ruse (ndërsa pretendon që qeveria ende nuk i ka dërguar ato).

Analiza e armëve dhe pajisjeve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në mars 2014, revista finlandeze Suomen Sotilas (Ushtari i Finlandës) publikoi një analizë të armëve dhe pajisjeve që shiheshin në fotot e "burrave të vegjël të gjelbër".

Artikulli tregon për një numër armësh dhe pajisjesh që ai pohon se u jepen vetëm forcave të armatosura në Federatën Ruse:

  • Uniforma të reja luftarake kamuflazhi EMR
  • Jelek i ri taktik 6Sh112 ose 6Sh117
  • Përkrenare e re 6B27, 6B7-1M e përbërë
  • Mitralozë të rinj PKP 7.62 mm
  • Helmeta të përbëra 6B26 (të përdorura vetëm nga trupat ajrore të Federatës Ruse)
  • Jelek taktik 6Sh92-5 (përdoret vetëm nga trupat ajrore të Federatës Ruse)
  • Uniformë luftarake Gorka-3 (përdoret vetëm nga forcat speciale ruse dhe trupat malore)
  • Jeleku taktik Smersh AK/VOG (i përdorur vetëm nga forcat speciale ruse)

Artikulli vazhdon në përfundimin se me një probabilitet shumë të lartë "këto trupa janë Regjimenti i 45-të i Gardës së Veçantë të Zbulimit të VDV" me bazë në Kubinka, Moskë.

Media të tjera kanë publikuar një foto të një ushtari rus të pashënuar, të armatosur me një VSS Vintorez, të marrë si provë e vendosjes së forcave speciale ruse.

Reagimi zyrtar rus[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fillimisht, presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, deklaroi se burrat me të gjelbër nuk ishin pjesë e Forcave të Armatosura Ruse, por grupe të milicisë vendase që kishin sekuestruar armët e tyre nga ushtria ukrainase. SACEUR i Komandës Aleate të NATO-s për Operacione Gjenerali Philip Breedlove tha se këta "burra të gjelbër" ishin në fakt trupa ruse.

Në mars 2014, Putin vazhdoi të pohonte se nuk kishte asnjë ndërhyrje të planifikuar paraprakisht, por se "grupet e armatosura rëndë, të koordinuara fort që pushtuan aeroportet dhe portet e Krimesë në fillim të inkursionit - ata ishin thjesht "grupe të vetëmbrojtjes" spontane. të cilët mund t'i kenë blerë uniformat e tyre me pamje ruse nga dyqanet lokale [ushtarake] (voyentorg)". Sipas Shoqatës Ukrainase të Pronarëve të Armëve, ligji ukrainas nuk lejon shitjen ose mbajtjen e armëve të zjarrit përveç për gjueti.

Më 17 prill 2014, presidenti Putin pranoi publikisht për herë të parë se forcat speciale ruse ishin të përfshira në ngjarjet e Krimesë, me qëllim të mbrojtjes së banorëve vendas dhe krijimit të kushteve për një referendum. Më vonë, ai pranoi se Forcat e Armatosura Ruse kishin bllokuar Forcat e Armatosura të Ukrainës në Krime gjatë ngjarjeve.

Në përgjigje të pyetjes për praninë e trupave ruse në Krime, ministri rus i mbrojtjes Sergey Shoygu tha: "Lidhur me deklaratat për përdorimin e forcave speciale ruse në ngjarjet e Ukrainës, mund të them vetëm një gjë - është e vështirë të kërkosh për një të zi. macja në një dhomë të errët, veçanërisht nëse nuk është aty", dhe shtoi në mënyrë të fshehtë se kërkimi i maces do të ishte "marrëzi" nëse macja është "inteligjente, e guximshme dhe e sjellshme".

Në prill 2015, admirali rus në pension Igor Kasatonov tha se "burrat e vegjël të gjelbër" ishin anëtarë të njësive të forcave speciale ruse Spetsnaz. Sipas informacioneve të tij, vendosja e trupave ruse në Krime përfshinte gjashtë ulje helikopterësh dhe tre ulje të Ilyushin Il-76 me 500 trupa.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]