Buzoeşti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Buzoeşti
Komunë
Vendndodhja
Buzoeşti is located in Rumania
Buzoeşti
Buzoeşti

Koordinatat: 44°35′0″V 24°55′0″L / 44.58333°V 24.91667°L / 44.58333; 24.91667

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Stema Qarku Argeş
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 160,27 [1] km2
Popullsia 6.130 [2] banorë
Nr. fshatrave 11
Fshatrat Bujoreni, Buzoeşti, Cornatel, Curteanca, Ioneşti, Podeni, Redea, Serboieni, Tomsanca, Vladuta, Vulpeşti
Koordinatat 44° 35′ 0″ Veri

24° 55′ 0″ Lindje

Buzoeşti është një komunë në qarkun ArgeşRumani. Ka një popullsi prej 6.130 banorësh dhe sipërfaqe 160,27 km². Komuna është formuar në vitin 1968 nga bashkimi i 3 komunave ekzstuese Buzoeşti, Vulpeşti dhe Ioneşti me një total prej 11 fshatrash: Bujoreni, Buzoeşti, Cornatel, Curteanca, Ioneşti, Podeni, Redea, Serboieni, Tomsanca, Vladuta, Vulpeşti.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)