Byçmeti i Epërm

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Byçmet i Epërm
Горњи Бучумет
Fshat
Vendndodhja
Byçmet i Epërm is located in Serbia
Byçmet i Epërm
Byçmet i Epërm

Koordinatat: 42°55′12″V 21°35′59″L / 42.92000°V 21.59972°L / 42.92000; 21.59972

Administrimi
Shteti Flamuri Serbia
Krahina Jabllanicë
Qarku Jabllanicë
Komuna Medvegjë
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 528 m (m.n.d.)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Verore OVEQ (UTC+2)
Koordinatat 42° 55′ 12″ Veri

21° 35′ 59″ Lindje

Byçmet i Epërm (serbisht: Горњи Бучумет/Gornji Bučumet) është fshat në komunën e Medvegjës, Serbi.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga 1436 banor sa kishte në vitin 1948 numri i banorëve ka rënë në 139.

Dikur i banuar nga shqiptarët para vitin 1878, ndërsa tash vetëm nga serbët dhe malazezët kolonizator.

Viti Banorë Grafiku
1948 616
1953 572
1961 495
1971 390
1981 339
1991 279
2003 186
2009

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]