Jump to content

Byçmeti i Epërm

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Byçmet i Epërm
Fshat

Byçmet i Epërm (serbisht: Горњи Бучумет/Gornji Bučumet) është fshat në komunën e Medvegjës, Serbi.

Nga 1436 banor sa kishte në vitin 1948 numri i banorëve ka rënë në 139.

Dikur i banuar nga shqiptarët para vitin 1878, ndërsa tash vetëm nga serbët dhe malazezët kolonizator.

Viti Banorë Grafiku
1948 616
1953 572
1961 495
1971 390
1981 339
1991 279
2003 186
2009

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]