Byakuya Kuchiki

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Byakuya Kuchiki (Japonisht: 朽木 白哉) është personazh fiktiv në serialin e animuar Bleach e krijuar nga Tite Kubo. Ai është kapiten i Divisionit 6 në Gotei 13. Zëvendësi i tij është Renji Abarai. Ai është kreu i 28-të i fisit Kuchiki, një prej katër fiseve më fisnike në Soul Society. Zëri i tij bëhet nga Ryōtarō Okiayu në gjuhën japoneze. Zëri i tij bëhet nga Dan Woren dhe Yuri Lowenthal (si i ri) në gjuhën angleze.