Cécile Chaminade

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Cécile Louise Stéphanie Chaminade (8 gusht 1857 – 13 prill 1944) ishte një kompozitore dhe pianiste franceze.[1]

Biografi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

E lindur në Paris, ajo studioi në fillim me nënën e saj, pastaj me Félix Le Couppey në piano, Marie Gabriel Augustin Savard, Martin Pierre Marsick në violinë, dhe me Beniaminit Godard në kompozimin e muzikës, por jo zyrtarisht, pasi babai i saj nuk e miratonte arsimin e saj muzikor.[2][3] Eksperimentet e saj të para në përbërje u zhvilluan në ditët e para, dhe në vitin e tetë ajo luajti një pjesë të muzikës së saj tek Georges Bizet, i cili ishte shumë i impresionuar me talentet e saj. Ajo dha koncertin e saj të parë kur ajo ishte tetëmbëdhjetë vjeçare dhe që nga ajo kohë puna e saj si kompozitore fitonte vazhdimisht në favor të saj. Ajo shkroi kryesisht karakter pjesë për piano, dhe këngë për sallone, pothuajse të gjitha nga të cilat janë publikuar.

Vepra të rëndësishme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Op. 11 Piano Trio No. 1 in G minor (1880)
 • Op. 19 La Sévillane, comic opera (1882)
 • Op. 20 Suite d’Orchestre (1881)
 • Op. 21 Piano Sonata in C minor (1893)
 • Op. 26 Symphonie Dramatique 'Les Amazones' (1884)
 • Op. 34 Piano Trio No. 2 in A minor (1886)
 • Op. 35 Six Études de Concert (Enoch) (1886)
 • Op. 37 Callirhoë. Ballet symphonique (1888)
 • Op. 40 Concertstück in C sharp minor for piano and orchestra (1888)
 • Op. 89 Thème varié (1898)
Lolita (Caprice espagnol) Op. 54
 • Op. 107 Concertino for flute and orchestra in D major (1902)
 • Op. 117 Duo Symphonique for 2 pianos (1905)
 • Op. 120 Variations sur un Thème original (1906)

Këngët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Les rêves (1891)
 • Te souviens-tu? (1878)
 • Auprès de ma mie (1888)
 • Voisinage (1888)
 • Nice la belle (1889)
 • Rosemonde (1878)
 • L'anneau d’argent (1891)
 • Plaintes d’amour (1891)
 • Viens, mon bien-aimé (1892)
 • L'Amour captif (1893)
 • Ma première lettre (1893)
 • Malgré nous (1893)
 • Si j’étais jardinier (1893)
 • L'Été (1894)
 • Mignonne (1894)
 • Sombrero (1894)
 • Villanelle (1894)
 • Espoir (1895)
 • Ronde d’amour (1895)
 • Chanson triste (1898)
 • Mots d’amour (1898)
 • Alléluia (1901)
 • Écrin (1902)
 • Bonne humeur! (1903)
 • Menuet (1904)
 • La lune paresseuse (1905)
 • Je voudrais (1912)
 • Attente (Au pays de provence) (1914)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Ambache, Diana. "Cecile Chaminade". Women of Note. Marrë më 26 shkurt 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Cécile Chaminade". Encyclopædia Britannica. Encyclopædia Britannica. Marrë më 26 shkurt 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Summers, Jonathan. "CECILE CHAMINADE". NAXOS. NAXos. Marrë më 26 shkurt 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)