Céline Dion

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Céline Dion
Celine Dion Concert Singing Taking Chances 2008.jpg
Të dhëna
Emri i lindjesCéline Marie Claudette Dion
U lind30 mars 1968 Charlemagne, Quebec Flag of Canada.svg Kanadaja
Zhanretpop
Punasolo Vokal[1]
Faqja zyrtarecelinedion.com

Céline Marie Claudette Dion lindi me 30 mars 1968 ne Charlemagne, Quebec, është një këngëtare kanadeze, gjithashtu edhe poete këngësh dhe aktore. Lindi ne një familje te madhe dhe u be një yll që ne adoleshence si një folëse e gjuhës frënge, dhe akoma me shume kur u martua me burrinë saj Rene Angelil. Ne 1990 ajo krijoi albumin Unison anglofon, duke e paraqitur veten edhe ne Amerikën e Veriut dhe vende te tjera kur flitej anglisht.

Ne vitin 1982 ajo fitoi Yamaha World Popular Song Festival dhe ne 1988 fitoi çmimin e pare ne Festivali Evropian me këngën "Ne partez pas sans moi" ku prezantoi Zvicrën ne gjuhen frënge.

Këngët me te njohura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albumet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në anglisht[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1990 : Unison
 • 1992 : Céline Dion
 • 1993 : The Colour of My Love
 • 1996 : Falling into You
 • 1997 : Let's Talk About Love
 • 1998 : These Are Special Times
 • 2002 : A New Day Has Come
 • 2003 : One Heart
 • 2004 : Miracle
 • 2007 : Taking Chances

Ne frëngjisht[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1987 : Incognito
 • 1991 : Dion chante Plamondon
 • 1995 : D'eux
 • 1998 : S'il suffisait d'aimer
 • 2003 : 1 fille & 4 types
 • 2005 : On ne change pas
 • 2007 : D'elles

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ http://www.britannica.com/EBchecked/topic/164189/Celine-Dion%7Cwork=Encyclopædia Britannica

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]