C. S. Lewis

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
C. S. Lewis

Clive Staples Lewis (i njohur si C. S. Lewis, privat edhe "Jack") ka lindur më 29 nëntor 1898Belfast, Irandën Veriore dhe ka vdekur më 22 nëntor 1963Oxford, Britani të Madhe. Ishte një shkrimtar irlandez. Ai i ka shkruajtur librat e Narnias. Disa libra te tij janë:Luani,Magjistarja dhe dollapi i rrobave;Karrigia e Argjendte;Udhetimi i anijes me vela;Princi Kaspian;Biri i magjistarit etj