Cadaqués

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Cadaqués
Komunë
noform
Vendndodhja
Cadaqués is located in Spanjë
Cadaqués
Cadaqués

Koordinatat: 42°17′V 3°17′L / 42.283°V 3.283°L / 42.283; 3.283

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Katalonia
Provinca Girona
Qarku Alt Empordà
Kryetari i Bashkisë Joan Figueras i Pomés
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 15.62 km2
Lartësia 23 m (m.n.d.)
Popullsia 2935 banorë
Të dhëna të tjera
Vendasit Cadaquesenc
Zona Kohore UTC+1


Cadaqués është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Alt Empordà, të provincës Girona, në Katalonia. Cadaqués ka 2935 banorë (2012), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 15.62 km2.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]