Caddy Adzuba

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Caddy Adzuba, (lindur më 5 prill 1981 në Bukavu), është një juriste kongolez, gazetare dhe aktiviste për të drejtat e grave.


Jeta[redakto | përpunoni burim]

U diplomua në Universitetin e Bukavu në vitin 2005, me diplomë në Juridik. Ajo ndihmoi gjetjen e rrjetit Un Altavoz para el Silencio. Ajo është anëtare e Shoqatës së Grave të Mediave në Lindjen e Kongos. [1][2]


Çmime[redakto | përpunoni burim]

  • Çmimi Ndërkombëtar i "Gruas i Vitit" me vlerë 35,000 euro nga Këshilli Rajonal i Luginës Aosta. [3][4]
  • Çmimi i Princeshës Asturias për Paqe 2014. [5][6]Referenca[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ País, Ediciones El (2014-09-04). "Congolese journalist to receive Prince of Asturias Concord Prize". EL PAÍS. Marrë më 2016-01-21. 
  2. ^ "Caddy Adzuba | Casa África". www.casafrica.es. Marrë më 2016-01-21. 
  3. ^ "Comunicato stampa". Consiglio Regionale della Valle d'Aosta. 
  4. ^ "Kopje e arkivuar" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 3 janar 2014. Marrë më 1 nëntor 2017.  Një parametër i panjohur |url-status= është injoruar (ndihmë)
  5. ^ "LiveLeak.com - Congolese journalist Caddy Adzuba wins Asturias peace award". Marrë më 2016-01-21. 
  6. ^ Tecnologías, Developed with webControl CMS by Intermark. "Caddy Adzuba, Prince of Asturias Award for Concord - Communication - The Princess of Asturias Foundation". The Princess of Asturias Foundation. Marrë më 2016-01-21. 

Ndërlidhje të jashte[redakto | përpunoni burim]