Caliban

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Caliban
Caliban2013.jpg
Këngëtar Andreas Dörner (2013).
Informacione
PrejardhjaFlag of Germany.svg Hattingen, Rini-Westphalia Veriore
ZhanriMetalcore, Melodic hardcore
LabelCentury Media, Roadrunner Lifeforce
Vite aktiv1997 - sot
Anëtarët
Andreas Dörner
Denis Schmidt
Marc Görtz
Marco Schaller
Patrick Grün
Ish-anëtarët
Claus Wilgenbusch
Thomas Sielemann
Robert Krämer
Boris Pracht
Engin Güres
Webfaqja
www.calibanmetal.com

Caliban është një grup muzikor nga HattingenRini-Westphalia VerioreGjermania. Deri tani, grupi publikoi nëntë albume të cilat nganjëherë kanë qenë të përfaqësuar në toplista. Grupi përbëhet nga Andreas Dörner (Këngëtar), Denis Schmidt (Kitara), Marc Görtz (Kitara), Marco Schaller (E-Bas) dhe Patrick Grün (Drums).

Live 2016

Discography[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albums[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Hollësitë e albumit Labeli Pozita nëpër Top-Lista[1] Shitjet
DE AT CH
1999 A Small Boy and a Grey Heaven Lifeforce Records n.A.
2001 Vent n.A.
2003 Shadow Hearts n.A.
2004 The Opposite from Within Roadrunner Records n.A.
2006 The Undying Darkness 65 n.A.
2007 The Awakening Century Media Records 36 74 n.A.
2009 Say Hello to Tragedy 36 64 87 n.A.
2012 I Am Nemesis 21 47 61 n.A.
2014 Ghost Empire 7 32 51 n.A.
2016 Gravity n.A.
2018 Elements n.A.
"—" denotes that the record didn't chart.

DVDs[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Splits[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

EPs[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Weblinks[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Caliban – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Top-Lista: DE Arkivuar 29 nëntor 2014 tek Wayback Machine AT CH