Camembert, Orne

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Camembert ( shqiptimi frëngjisht[kamɑ̃bɛʁ]  ( dëgjoni) Shqip: Kamombert/ Kamembreht) është një komunëdepartamentin OrnëFrancën veriperëndimore. [1]

Është vendi ku ka origjinën djathi camembert .

Kamembrehti është quajtur "Fshati më i madh i të vegjëlve në Francë". Kjo sepse vetë zona e komunës është jashtë përmasave me qendrën e fshatit që përbëhet nga Muzeu i Djathit (në formën e djathit Kamember), Bashkia (Mairie), Kisha e Shën Anës, Ferme Président (një muze), Beamoncel (shtëpia ku jetonte Marie Harel, krijuesja e djathit camembert) dhe 3 shtëpi të tjera të vogla. Pjesa tjetër e komunës është e shpërndarë në 10 kilometra katrorë .

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati është më i njohur për zhvillimin e hershëm të djathit camembert nga Marie Harel në 1791.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1999197—    
2012196−0.5%

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]