Camilla Läckberg

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Stampa:Kutia Shkrimtar Jean Edith Camilla Läckberg Sköld (lindi më 30 gusht 1974)[1] është shkrimtare, sipërmarrëse dhe kompozitore suedeze.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Läckberg lindi në Fjällbacka, Suedi dhe filloi të shkruaj që nga mosha e hershme. Pas diplomimit në Universitetin e Göteborgut në ekonomi, ajo u zhvendos në Stokholm, ku punoi si ekonomiste para se të filloj të shkruaj. Ajo është partnere në një kompani xhevahiresh i quajtur Sahara Silver Jewelry AB.[2]

Mes vitit 2010 dhe 2014, ajo u martua me Martin Melin dhe së bashku kishin një djalë lindur më 2009.[3][4] Në vitin 2014, ajo filloi një lidhje me luftërarin MMA Simon Sköld dhe më 2017 u martuan.[5][6] Së bashku kanë një vajzë lindur në vitin 2016.[7]

Çmime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Femra e Vitit Expressen
 • Shkrimtarja e shtatë më e mirë në Evropë 2009[8]
 • Shkrimtarja më e mirë në Suedi 2009[9]
 • Shkrimtarja e Vitit (Vision) 2005

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Folkbokföringsdata". Arkivuar 23 janar 2020 tek Wayback Machine Ratsit.se.
 2. ^ "Joint Business Ventures". Arkivuar nga origjinali më 7 korrik 2018. Marrë më 24 maj 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Barnard, Catherina (8 gusht 2010): "Martin Melin gifter sig med Camilla Läckberg". Expressen.se.
 4. ^ Aftonbladet: "Nu skiljer de sig på riktigt"
 5. ^ "Camilla Läckberg och Simon Sköld har förlovat sig". Aftonbladet. Marrë më 2017-03-17. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Camilla Läckberg byter namn efter bröllopet". Marrë më 26 qershor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Läckberg och Sköld har fått barn". Svenska Dagbladet. Marrë më 2017-03-17. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "De tjänar miljoner på sina böcker". Marrë më 13 tetor 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Sveriges bäst säljande författare under 2009 heter Camilla Läckberg". Arkivuar nga origjinali më 29 tetor 2019. Marrë më 24 maj 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]