Kantoni Doulevant-le-Château

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Canton de Doulevant-le-Château)
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Doulevant-le-Château
Canton de Doulevant-le-Château
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Champagne-Ardenne
Departamenti Haute-Marne
Arrondissement Saint-Dizier
Kryeqëndra Doulevant-le-Château
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 233,27 km2
Popullsia 2.433 banorë 1999
Dendësia 10,43 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 5211

Kantoni Doulevant-le-Château (frëngjisht: Canton de Doulevant-le-Château) është një kantondepartamentin Haute-Marne, rajonin Champagne-ArdenneFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Doulevant-le-Château. Ka sipërfaqe 233.27km2 dhe popullsi 2433 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Doulevant-le-Château aktualisht përbëhet nga 18 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - Jean-Marc Fèvre

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]