Kantoni Hérimoncourt

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Canton de Hérimoncourt)
Jump to navigation Jump to search
Kantoni Hérimoncourt
Canton de Hérimoncourt
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Franche-Comté
Departamenti Doubs
Arrondissement Montbéliard
Kryeqëndra Hérimoncourt
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 99 km2
Popullsia 16.383 banorë 1999
Dendësia 165,48 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 2509

Kantoni Hérimoncourt (frëngjisht: Canton de Hérimoncourt) është një kantondepartamentin Doubs, rajonin Franche-ComtéFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Hérimoncourt. Ka sipërfaqe 99km2 dhe popullsi 16383 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Hérimoncourt aktualisht përbëhet nga 15 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]