Kantoni Lescar

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Canton de Lescar)
Jump to navigation Jump to search
Kantoni Lescar
Canton de Lescar
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Aquitaine
Departamenti Pyrénées-Atlantiques
Arrondissement Pau
Kryeqëndra Lescar
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 155 km2
Popullsia 35.125 banorë 2009
Dendësia 226,61 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 6419
Kantoni Lescar – harta_foto

Kantoni Lescar (frëngjisht: Canton de Lescar) është një kantondepartamentin Pyrénées-Atlantiques, rajonin AquitaineFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Lescar. Ka sipërfaqe 155km2 dhe popullsi 35125 banorë.

Administrimi[redakto | përpunoni burim]

Përbërja aktuale[redakto | përpunoni burim]

Kantoni Lescar aktualisht përbëhet nga 14 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[redakto | përpunoni burim]

  • 2011-2014 - Christiane Mariette

Demografia[redakto | përpunoni burim]

Shiko edhe[redakto | përpunoni burim]

Referime[redakto | përpunoni burim]

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]