Kantoni Pesmes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Canton de Pesmes)
Jump to navigation Jump to search
Kantoni Pesmes
Canton de Pesmes
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Franche-Comté
Departamenti Haute-Saône
Arrondissement Vesoul
Kryeqëndra Pesmes
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 152,72 km2
Popullsia 3.843 banorë 1999
Dendësia 25,16 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 7019

Kantoni Pesmes (frëngjisht: Canton de Pesmes) është një kantondepartamentin Haute-Saône, rajonin Franche-ComtéFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Pesmes. Ka sipërfaqe 152.72km2 dhe popullsi 3843 banorë.

Administrimi[redakto | përpunoni burim]

Përbërja aktuale[redakto | përpunoni burim]

Kantoni Pesmes aktualisht përbëhet nga 18 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[redakto | përpunoni burim]

  • 2008-2014 - Jean-Claude Gay

Demografia[redakto | përpunoni burim]

Shiko edhe[redakto | përpunoni burim]

Referime[redakto | përpunoni burim]

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]