Kantoni Pons

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Canton de Pons)
Jump to navigation Jump to search
Kantoni Pons
Canton de Pons
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Poitou-Charentes
Departamenti Charente-Maritime
Arrondissement Saintes
Kryeqëndra Pons
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 238,63 km2
Popullsia 12.232 banorë 2007
Dendësia 51,26 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 1720
Kantoni Pons – harta_foto

Kantoni Pons (frëngjisht: Canton de Pons) është një kantondepartamentin Charente-Maritime, rajonin Poitou-CharentesFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Pons. Ka sipërfaqe 238.63km2 dhe popullsi 12232 banorë.

Administrimi[redakto | përpunoni burim]

Përbërja aktuale[redakto | përpunoni burim]

Kantoni Pons aktualisht përbëhet nga 19 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[redakto | përpunoni burim]

Demografia[redakto | përpunoni burim]

Shiko edhe[redakto | përpunoni burim]

Referime[redakto | përpunoni burim]

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]