Kantoni Varilhes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Canton de Varilhes)
Jump to navigation Jump to search
Kantoni Varilhes
Canton de Varilhes
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Midi-Pyrénées
Departamenti Ariège
Arrondissement Pamiers
Kryeqëndra Varilhes
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 168,38 km2
Popullsia 9.526 banorë 2006
Dendësia 56,57 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 919

Kantoni Varilhes (frëngjisht: Canton de Varilhes) është një kantondepartamentin Ariège, rajonin Midi-PyrénéesFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Varilhes. Ka sipërfaqe 168.38km2 dhe popullsi 9526 banorë.

Administrimi[redakto | përpunoni burim]

Përbërja aktuale[redakto | përpunoni burim]

Kantoni Varilhes aktualisht përbëhet nga 18 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[redakto | përpunoni burim]

Demografia[redakto | përpunoni burim]

Shiko edhe[redakto | përpunoni burim]

Referime[redakto | përpunoni burim]

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]