Kantoni Le Bois-d'Oingt

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Canton du Bois-d'Oingt)
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Le Bois-d'Oingt
Canton du Bois-d'Oingt
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Auvergne-Rhône-Alpes
Departamenti Rhône
Arrondissement Villefranche-sur-Saône
Kryeqëndra Le Bois-d'Oingt
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 146,86 km2
Popullsia 16.100 banorë 2009
Dendësia 109,63 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 6906

Kantoni Le Bois-d'Oingt (frëngjisht: Canton du Bois-d'Oingt) është një kantondepartamentin Rhône, rajonin Auvergne-Rhône-AlpesFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Le Bois-d'Oingt. Ka sipërfaqe 146.86km2 dhe popullsi 16100 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Le Bois-d'Oingt aktualisht përbëhet nga 18 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]