Cape Dorset

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Cape Dorset (kthjellim).


Cape Dorset
Kinngait - ᑭᙵᐃᑦ
—  fshat (hamlet)  —
Pamje nga Cape Dorset

Administrimi
Shteti Flag of Canada.svg Kanadaja
Provinca Nunavut – stema Nunavut
Ndarja statistikore Parametri i kërkuar mungon ndarja_adm_shkalla_2 mungon (dok)
Kryebashkiaku Fred Schell
Statistika dhe Territori
Koordinatat 64°13′54″V 76°32′25″P / 64.23167°V 76.54028°P / 64.23167; -76.54028 (Cape Dorset)Koordinatat: 64°13′54″V 76°32′25″P / 64.23167°V 76.54028°P / 64.23167; -76.54028 (Cape Dorset)
Lartësia 51 m (m.n.d)
Sipërfaqja 9,74 km2
Popullsia 1.236 banorë 2006
Dendësia 126,9 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC-5
Kodi Postar X0A 0C0
Vendndodhja
Cape Dorset is located in Kanadaja
Cape Dorset
Cape Dorset
www.capedorset.ca/en/index.asp

Cape Dorset është një fshat (hamlet) në Provincën Nunavut, Kanada. Komuna ka një sipërfaqe 9.74 km² dhe popullsi 1236 banorë.[1].

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario)". Statistics Canada. 8 shkurt 2012. Marrë më 22 tetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Ndarja administrative në Nunavut