Caredvori

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Caredvor
Царев Двор
Fshat
noform
Vendndodhja
Caredvor is located in Maqedonia e Veriut
Caredvor
Caredvor
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Pellagonia
Komuna Resnjë
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Prespë e Sipërme
Lartësia 843 m (m.n.d.)
Koordinatat 41° 2′ 35″ Veri

21° 0′ 26″ Lindje

Popullsia 605 banorë (2002)

Caredvor, (maqedonisht: Царев Двор/Carev Dvor) ёshtё fshat nё komunën e Resnjës, Maqedoni.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të popullsisë së viti 2002, fshati kishte 605 banorë nga të cilët 520 ishin Maqedonas, 81 Turq, dhe 4 tjetër.[1]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]