Carl Johan Thyselius

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Carl Johan Thyselius
Carl Johan Thyselius (Hildebrand Sveriges historia).jpg
Kryeministri i Suedisë
In office
13 qershor 1883 – 16 maj 1884
MonarkOscar II
PasardhësiArvid Posse
Pasuar ngaRobert Themptander
Të dhënat vetjake
Lindur më8 qershor 1811
Österhaninge, Södermanland, Suedi
Vdiq më11 janar 1891 (79 vjet)
Stokholm, Suedi
Partia politikeI pavarur konservativ
Bashkëshortja/etCharlotta Melart
Alma materUniversiteti i Uppsalës

Carl Johan Thyselius (8 qershor 1811 - 11 janar 1891) ishte politikan dhe zyrtar shtetëror suedez. Ai ishte këshilltar i drejtësisë në Gjykatën Supreme të Suedisë 1856–1860, Ministër i Çështjeve Kishtare (1860–1863), Ministër i Punëve Civile 1875–1880 dhe kryeministër 1883–1884.

Në moshën 72 vjeç dhe 5 ditë, Thyselius është personi më i vjetër që u bë kryeministër në historinë suedeze. Në vitin 1848, ai u martua me Charlotta Melart me të cilën pati një vajzë.

Flag of Sweden.svg Kryeministrat suedezë Flag of Sweden.svg
Louis De Geer | Arvid Posse | Carl Johan Thyselius | Robert Themptander | Gillis Bildt | Gustaf Åkerhielm | Erik Gustaf Boström | Fredrik von Otter | Johan Ramstedt | Christian Lundeberg | Karl Staaff | Arvid Lindman | Hjalmar Hammarskjöld | Carl Swartz | Nils Edén | Hjalmar Branting | Louis De Geer | Oscar von Sydow | Ernst Trygger | Rickard Sandler | Carl Gustaf Ekman | Felix Hamrin | Per Albin Hansson | Axel Pehrsson-Bramstorp | Östen Undén | Tage Erlander | Olof Palme | Thorbjörn Fälldin | Ola Ullsten | Ingvar Carlsson | Carl Bildt | Göran Persson | Fredrik Reinfeldt | Stefan Löfven | Magdalena Andersson