Carlos Alberto Torres

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Carlos Alberto Torres
Carlos Alberto Torres.jpg
Carlos Alberto Torres
Të dhënat personale
Data e lindjes17 korrik 1944
Vendi i lindjesRio de Zhaneiro, Brazil
Data e vdekjes25 tetor 2016
Vendi i vdekjesRio de Zhaneiro, Brazil
Gjatësia1,80 m (5 ft 11 in)
PozicioniMbrojtës
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1963–1966Fluminense FC98(9)
1966–1974Santos FC445(40)
1974–1977Fluminense FC53(4)
1977Clube de Regatas do Flamengo28(3)
1977–1980New York Cosmos80(6)
1981California Surf19(2)
1982New York Cosmos20(0)
Gjithsej743(64)
Ekipi kombëtar
1964–1977Kombëtarja braziliane e futbollit53(8)
Ekipet e menaxhuara
1983–1985Flamengo
1985–1986Corinthians
1987–1988Náutico
1988Miami Sharks
1989–1990Once Caldas
1991–1992Monterrey
1992Tijuana
1993–1997Botafogo
1994Fluminense
1998Atlético Mineiro
1998–1999Querétaro
2000–2001Unión Magdalena
2000–2001Oman
2001–2002Flamengo
2002Botafogo
2004–2005Paysandu
2005Azerbajxhan
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Carlos Alberto Torres (17 korrik 1944 – 25 tetor 2016) ishte futbollistë brazilianë. Gjatë kohës së tij, ai ishte mbrojtësi më i mirë. Ai ishte kapiten i kombëtaresKupën e Botës 1970. Carols Alberto ishte anëtarë i skuadrës botërore të shekullit 20-të dhe në vitin 2004 u zgjodh nga Pelé si lojëtari më i mirë në botë në top listë në FIFA 100.[1] Në janar 2013, Carlos Alberto u zgjodh si një nga gjashtë ambasadorët e Kupës Botërore 2014. Më 25 tetor 2016, Carlos Alberto vdiq shkaku që pati sulm në zemër.[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Pele's list of the greatest". BBC Sport. 4 mars 2004. Marrë më 15 qershor 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Brazilian football loses the biggest of its captains: Carlos Alberto Torres passes away