Castalla

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Castalla
Komunë
Stema_figuraBandera de Castalla.svg
Vendndodhja
Castalla is located in Spanjë
Castalla
Castalla

Koordinatat: 38°35′48″V 0°40′15″P / 38.59667°V 0.67083°P / 38.59667; -0.67083

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Komuniteti i Valencias
Provinca Alicante
Qarku Alcoià
Kryetari i Bashkisë Maite Gimeno Piña
Partia PSOE
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 114.6 km2
Lartësia 675 m (m.n.d.)
Popullsia 10327 banorë
Të dhëna të tjera
Vendasit Castelluts i castelludes
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 3420
Koordinatat 38° 35′ 48″ Veri

0° 40′ 15″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.castalla.org


Castalla është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Alcoià, të provincës Alicante, në Komunitetin e Valencias. Castalla ka 10327 banorë (2009), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 114.6 km2.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]