Castel-Sarrazin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kastel-Hikrra
Sarrasin (Ocitanisht)
Castel-Sarrazin (Frëngjisht)
Komunë
VendiFranca
RajoniNouvelle-Aquitaine
DepartamentiLandes
QarkuDax
KantoniCoteau de Chalosse
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Philippe Novembre[1]
Sipërfaqja
1
12.010 km2 (4.637 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
558
 • Dendësia46/km2 (120/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
40074 /40330
Lartësia25–73 m (82–240 ft)
(avg. 34 m or 112 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Castel-Sarrazin ( shqiptimi frëngjisht: [kastɛl saʁazɛ̃] ; Shqip: Kastel-Hikërr; Ocitanisht: Sarrasins ) është një komunëdepartamentin Landes në Nouvelle-AquitaineFrancën jugperëndimore. [2]

Kastel-Hikrra është vendlindja e shefit të rangut Michelin më të lartë, Alain Ducasse .

Përmendet me mall në kujtimet e Sir John Kincaid . 'Kastel-Hikrra është një qytet i vogël i respektuar në bregun e djathtë të Garonës; dhe banorët e saj na pritën aq mirë, sa çdo oficer gjeti në lagjen e tij një shtëpi familjare.' [3]

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1793636—    
1806729+14.6%
1821781+7.1%
1831831+6.4%
1841813−2.2%
1851828+1.8%
1861750−9.4%
1872732−2.4%
1881754+3.0%
1891685−9.2%
1901682−0.4%
1911644−5.6%
1921584−9.3%
1931527−9.8%
1946480−8.9%
1962434−9.6%
1968419−3.5%
1975378−9.8%
1982371−1.9%
1990363−2.2%
1999360−0.8%
2008486+35.0%
2013535+10.1%

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires". data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises (në frëngjisht). 2 dhjetor 2020.
  2. ^ INSEE commune file
  3. ^ ‘Adventures in the Rifle Brigade, T & W Boone, London, 1867, page 304