Jump to content

Castelmoron-d'Albret

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Castelmauron d'Albret
Castèlmauron d'Albret (Ocitanisht)
Castelmoron-d'Albret (Frëngjisht)
Komunë
Bashkia e Castelmauron d'Albretit
Bashkia e Castelmauron d'Albretit
Stema Castelmauron d'Albret
VendiFranca
RajoniNouvelle-Aquitaine
DepartamentiGironde
QarkuLangon
KantoniLe Réolais et Les Bastides
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) André Greze[1]
Sipërfaqja
1
0,0354 km2 (137 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
53
 • Dendësia015/km2 (039/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
33103 /33540
Lartësia37–61 m (121–200 ft)
(avg. 80 m or 260 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Castelmoron-d'Albret ( shqiptimi frëngjisht: [kastɛlmɔʁɔ̃ dalbʁɛ] ; Ocitanisht: Castèlmauron d'Albret ; Shqip: Castelmauron d'Albret ) është një komunëdepartamentin Gironde në rajonin Bouvelle-AquitaineFrancën jugperëndimore.

Është e njohur prej faktit se është komuna më e vogël në Francë për nga sipërfaqja, prej vetëm 3.54 hektarësh, afërsisht sa madhësia e Place Charles de Gaulle në Paris. Për krahasim, komuna më e madhe në Francën metropolitane është Arles, me një sipërfaqe prej 759 kilometrash katrorë. Është komuna më e vogël në Francë dhe është më e vogël se Monako dhe qyteti i Vatikanit

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
196882—    
197579−3.7%
198262−21.5%
199064+3.2%
199962−3.1%
200855−11.3%
201352−5.5%
201853+1.9%

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires" (në frëngjisht). data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises. 13 shtator 2022.