Castelsarrasin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kastelhikrra
Los Sarrasins (Ocitanisht)
Castelsarrasin (Frëngjisht)
Bashkia e Kastelhikrrës
Bashkia e Kastelhikrrës
Stema Kastelhikrra
VendiFranca
Qeveria
 • Kryetari (2020-2026) Jean-Philippe Bésiers
Sipërfaqja
1
76.770 km2 (29.641 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
14.131
 • Dendësia180/km2 (480/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
82100
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Castelsarrasin ( shqiptimi frëngjisht[kastɛlsaʁazɛ̃]  ( dëgjoni); Ocitanisht: Los Sarrasins; Shqip: Kastelhikërr) është një komunëdepartamentin Tarn-dhe-Garonërajonin Ocitani të Francës. Banorët quhen Castelsarrasinois . Është komuna e dytë më e populluar në Tarn-dhe-Garonë pas Montalbanit . Shërbehet nga stacioni Castelsarrasin në linjën Bordo-Tuluzë.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dëshmia e parë e sigurt e qytetit daton nga viti 961. Emri, Castel Sarracenum, do të tregonte se kështjella u ndërtua në epokën saraçene . Historia e hershme e qytetit është shënuar nga luftërat; kundër anglezëve deri në fund të shekullit të 12-të, pastaj Kryqëzata Albigensiane gjatë pjesës së parë të shekullit të 13-të, dhe më pas Kryqëzata e Bariut të vitit 1320 që rezultoi në vdekjen e shumë hebrenjve në qytet. Rajoni u prek shumë nga Lufta Njëqindvjeçare dhe përsëri, gjatë luftërave fetare të shekullit të 16-të, popullsia kryesisht katolike e qytetit ishte në konflikt të shpeshtë me rajonin përreth përgjithësisht protestant.

Rajoni do të jetë më i qetë gjatë shekujve në vijim, deri në kohën e Revolucionit Francez .

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
196811.318—    
197510.752−5.0%
198210.924+1.6%
199011.317+3.6%
199911.352+0.3%
200712.862+13.3%
201213.295+3.4%
201713.944+4.9%

Monumentet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Église Saint-Sauveur (Kisha e Shën Shpëtimtarit), që daton nga shekulli i 13-të. [1]

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Castelsarrasin është nënprefektura e departamentit.

Bernard Dagen, me profesion farmacist, ishte kryetar bashkie midis 1989 dhe 2014.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Castelsarrasin" . Encyclopædia Britannica (në anglisht) (bot. 11th). 1911.