Jump to content

Kastil-La Mança

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Castilla-La Mancha)
Castilla-La Mancha
Popullsia
 • Gjithsej2.121.888
Emri i banorëveManchego or Castellano-manchego/a
{{{postal_code_type}}}
CM
Faqja zyrtarewww.jccm.es

Castilla-La Mancha është një komunitetet autonomMbretërinë e Spanjës i vendosur në rajonin jug-perëndimor të Evropës.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndarjet administrative[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti i vjetër Toledo u shpall një Vend i Trashëgimisë Botërore për trashëgiminë e saj të gjerë kulturore dhe monumentale. Toledo është kryeqyteti i Castilla–La Mancha

Castilla-La Mancha është ndarë në 5 provinca të emërtuara sipas qyteteve kryesore.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Castilla-La Mancha – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale