Catharina Nyqvist Ehrnrooth

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Catharina Maria Louise Nyqvist Ehrnrooth (lindi më 1 prill 1969) është skenografe finlandeze-suedeze.[1]

Pasi përfundoi gjimnazin në Finlandë, Catharina erdhi në Suedi për të studiuar në Insituti Dramatik dhe Universitetin e Stokholmit. Ajo është vajza e Johan Ehrnrooth dhe Kristel Airas.[1] Ajo ishte e martuar me aktorin Michael Nyqvist[1] dhe së bashku kishin një djalë (lindur më 1996).

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skenografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 2001 – Reparation
 • 2002 – Livet i 8 bitar
 • 2002 – En av oss
 • 2003 – Utan dig
 • 2003 – Föräldramötet
 • 2004 – Babylonsjukan
 • 2005 – Rubinbröllop
 • 2006 – Kronprinsessan (serial)
 • 2006 – Fritt fall
 • 2006 – Brevbärarens hemlighet
 • 2008 – Rosa: The Movie
 • 2008 – Kungamordet
 • 2010 – Drottningoffret
 • 2012 – Blondie
 • 2013 – Hotell
 • 2015 – Det vita folket

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c Nyqvist, Michael R Å, skådespelare, Sthlm, i Vem Är det 2007, sid. 447.