Celosia argentea

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë


Celosia argentea
Klasifikimi shkencor e
Unrecognized taxon (fix): Celosia
Lloji:
Emri binomial
Celosia argentea
Sinonimet[1]
Synonyms list
 • Amaranthus cristatus Noronha
 • Amaranthus huttonii H.J.Veitch
 • Amaranthus purpureus Nieuwl.
 • Amaranthus pyramidalis Noronha
 • Celosia aurea T.Moore
 • Celosia castrensis L.
 • Celosia coccinea L.
 • Celosia comosa Retz.
 • Celosia cristata L.
 • Celosia debilis S.Moore
 • Celosia huttonii Mast.
 • Celosia japonica Houtt.
 • Celosia japonica Mart.
 • Celosia margaritacea L.
 • Celosia marylandica Retz.
 • Celosia pallida Salisb.
 • Celosia plumosa (Voss) Burv.
 • Celosia purpurea J.St.-Hil.
 • Celosia purpurea A.St.-Hil. ex Steud.
 • Celosia pyramidalis Burm.f.
 • Celosia splendens Schumach. & Thonn.
 • Celosia swinhoei Hemsl.
 • Chamissoa margaritacea (L.) Schouw.
Celosia argentea
Scientific classification edit
Kingdom: Plantae
Clade: Tracheophytes
Clade: Angiosperms
Clade: Eudicots
Order: Caryophyllales
Family: Amaranthaceae
Genus: Celosia
Species:
C. argentea
Binomial name
Celosia argentea

Synonyms[2]
Synonyms list
 • Amaranthus cristatus Noronha
 • Amaranthus huttonii H.J.Veitch
 • Amaranthus purpureus Nieuwl.
 • Amaranthus pyramidalis Noronha
 • Celosia aurea T.Moore
 • Celosia castrensis L.
 • Celosia coccinea L.
 • Celosia comosa Retz.
 • Celosia cristata L.
 • Celosia debilis S.Moore
 • Celosia huttonii Mast.
 • Celosia japonica Houtt.
 • Celosia japonica Mart.
 • Celosia margaritacea L.
 • Celosia marylandica Retz.
 • Celosia pallida Salisb.
 • Celosia plumosa (Voss) Burv.
 • Celosia purpurea J.St.-Hil.
 • Celosia purpurea A.St.-Hil. ex Steud.
 • Celosia pyramidalis Burm.f.
 • Celosia splendens Schumach. & Thonn.
 • Celosia swinhoei Hemsl.
 • Chamissoa margaritacea (L.) Schouw.

Celosia argentea, e njohur zakonisht si lafshë gjeli Plumed apo krehër gjeli Silver,[3] është një bimë barishtore me origjinë tropikale dhe është e njohur për ngjyrat e saj shumë të ndritshme. Në Indi dhe Kinë njihen si barërat e këqija shqetësuese.[4]

Përshkrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Celosia argentea është një tender vjetor që shpesh rritet në kopshte. Lulëzon në mes të pranverës deri në verë. Përhapet me fara. Farat janë jashtëzakonisht të vogla, deri në 43,000 fara për ons.[5] Lulet janë hermafrodite dhe bima gjithashtu shfaq dodecaploidy.

Kultivimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Meqenëse këto bimë janë me origjinë tropikale, ato rriten më së miri nën rrezet e diellit të plotë dhe duhet të vendosen në një zonë të kulluar mirë. Drita e plotë e diellit do të thotë se ata duhet të marrin të paktën 8 orë rrezet e diellit direkte. Për rritje të shëndetshme mbillini ato në zonën ku marrin rrezet e diellit herët në mëngjes dhe hijen e pasdites. Pasdite rrezet e diellit janë kryesisht të ashpra veçanërisht në verën e nxehtë. Hije pasdite do të shpëtojë bimën nga nxehtësia e tepërt. Kokat e luleve mund të zgjasin deri në 8 javë, dhe rritja e mëtejshme mund të nxitet duke hequr lulet e ngordhura.

Kultivarë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Celosia argentea var. cristata 'Flamingo Feathers' është një kultivar që mund të rritet deri në 2 metra në lartësi. Ngjyrat janë kryesisht rozë në vjollce të lehta, dhe gjethet janë një ngjyrë jeshile më e errët se kultivarët e tjerë. Kultivarët e shekullit janë zakonisht më të gjatë (1–2 këmbët), dhe janë të kuqe të ndritshme, të verdhë, portokalli ose rozë. Kultivarët Kimono janë përgjithësisht më të vegjël (4 inç - 1 këmbë), dhe kanë ngjyra më të heshtura, edhe pse të ngjashme me kultivarët e Shekullit. Mund të gjenden ngjyra të tjera, të tilla si e bardha, burgundy, portokalli-e kuqe, etj. Varietete të caktuara do të rriten në 3-4 metra në lartësi. Celosia plumosa, e njohur edhe si pendët e Princit të Uellsit, është një sinonim për Celosia argentea . Farërat mund të shiten si përzierje.

Llojet e mëposhtme kanë fituar Çmimin e Shoqërisë Mbretërore të Hortikulturës për Meritën e Kopshtit (konfirmuar 2017):[6]

 • C. argentea var. cristata (Plumosa Group) 'Smart Look Red'
 • C. argentea var. cristata (Plumosa Group) 'Fresh Look Orange' (Fresh Look Group)
 • C. argentea var. cristata (Grupi Plumosa) 'Shkëlqim i Kuq'
 • C. argentea var. cristata (Grupi Plumosa) 'Trëndafili i shekullit' (Grupi i shekullit)
 • C. argentea var. cristata (Grupi Spicata) 'Pendë Flamingo'

Përdorimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përdoret në Afrikë për të ndihmuar në kontrollin e rritjes së bimës parazitare Striga. Mund të përdoret gjithashtu në sapunë.[7]

Ushqim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjethet dhe lulet janë të ngrënshme dhe janë rritur për përdorim të tillë në Afrikë dhe Azinë Juglindore.[8] Celosia argentea var. argentea ose "spinaqi Lagos" është një nga zarzavatet kryesore të ziera në Afrikën Perëndimore, ku njihet si soko yòkòtò (Joruba) ose farar áláyyafó (Hausa).[9]

Imazhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "The Plant List: A Working List of All Plant Species". Arkivuar nga origjinali më 12 janar 2016. Marrë më 26 shtator 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "The Plant List: A Working List of All Plant Species" Arkivuar 12 janar 2016 tek Wayback Machine.
 3. ^ "Celosia argentea L." USDA. Marrë më 13 dhjetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Grant, William F. (1954). "A Cytological Study of Celosia argentea, C. argentea var. cristata, and Their Hybrids". Botanical Gazette. The University of Chicago Press. 115 (4): 323–336. doi:10.1086/335831. JSTOR 2473317. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Cockscomb". Dave's Garden. Marrë më 13 dhjetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "AGM Plants – Ornamental" (PDF). Royal Horticultural Society. korrik 2017. fq. 17. Marrë më 24 janar 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Celosia". AVRDC. Marrë më 13 dhjetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Grubben, G.J.H. & Denton, O.A. (2004) Plant Resources of Tropical Africa 2.
 9. ^ Hanelt et al., Mansfeld's encyclopedia of agricultural and horticultural crops, 2001 Google Books

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]