Cha Eun-woo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Cha Eun-woo ( 차은우 ) , ( emri real Lee Dong-min ) është një këngëtar, aktor dhe model koreano-jugor i lindur më 30 Mars 1997 .Ai është anëtar i grupit Kpop ,Astro nën kompaninë Fantiago.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Cha Eun-woo ka lindur më 30 mars 1997, në qytetin e Gunpo, në provincën Gyeonggi . [1] [2] Ai ndoqi shkollën e mesme Suri përpara se të diplomohej në Hanlim Multi Art School në 2016. [3] Ai aktualisht është duke ndjekur Universitetin Sungkyunkwan, duke u diplomuar në artet performuese. [4]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2013–2015: Fillimet e karrierës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Cha debutoi si aktor me një rol të vogël në filmin My Brilliant Life . [5] Ai ishte kursanti i katërt që u prezantua zyrtarisht me Fantagio iTeen Photo Test Cut. Në gusht 2015, Cha, së bashku me anëtarët e tjerë të Astro, morën pjesë në web-dramën To Be Continued . [6]

2016–tani: Debutimi me Astro, aktivitete solo dhe popullaritet në rritje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Cha për Marie Claire Korea në 2020

Astro debutoi më 23 shkurt 2016, me EP Spring Up . Në gusht, Cha mori pjesë në shfaqjen speciale të varietetit Chuseok, Replies That Make Us Flutter . [7] Në shtator, ai mori pjesë në një program tjetër pilot Chuseok, Boomshakalaka . [8]

Cha u shpall si drejtues iShow! Music Core së bashku me Kim Sae-ron, Lee Soo-min dhe Xiyeon nga 2016 deri në 2018. [9] Në vitin 2016, ai luajti gjithashtu në web-dramën My Romantic Some Recipe . [10]

Në vitin 2017, Cha u përfshi në dramën e KBS2 Hit the Top [11] dhe luajti në web -dramën Sweet Revenge . [12]

Në vitin 2018, Cha luajti në web-dramën Top Management . [13] Ai u përfshi më vonë në serialin komedi-romance JTBC Gangnam Beauty, roli i tij i parë kryesor në televizion. [14] [15] Ai pa një rritje në popullaritet pas transmetimit të serialit [16] [17] dhe u përfshi në "Men of the year" të GQ Korea. [18]

Në vitin 2019, Cha luajti në dramën historike Rookie Historian Goo Hae-ryung së bashku me Shin Se-kyung, [19] duke fituar çmimin e Ekselencës për një aktor dhe çmimin e çiftit më të mirë me Shin në MBC Drama Awards. [20]  ] Në dhjetor, ai u shpall si një anëtar i kastit të shfaqjes së re të varietetit Handsome Tigers së bashku me Joy, Lee Sang-yoon, Yoo Seon-ho dhe Seo Jang-hoon . [21]

Në prill 2020, Cha iu bashkua Master in House si një anëtar fiks i kastit. [22] Në SBS Entertainment Awards 2020, ai fitoi çmimin Rookie për rolin e tij në shfaqje. [23] Në Dhjetor 2020, ai portretizoi "njeriun e përsosur" Lee Su-ho në dramën tvN " True beauty" me Moon Ga-young, bazuar në Webtoon me të njëjtin emër. [24] [25]

Në qershor 2021, Cha u angazhua në filmin e ardhshëm Decibel me Kim Rae-won, Lee Jong-suk dhe Lee Sang-hee . [26] . [27] Cha ishte gjithashtu i angazhuar në dramën e ardhshme të TVING Island së bashku me Kim Nam-gil, Lee Da-hee dhe Sung Joon, duke luajtur rolin e një prifti ekzorcist. Xhirimet filluan në tetor me qëllim transmetimin në gjysmën e parë të vitit 2022. [28] Më 30 nëntor, Cha publikoi "Don't Cry, My Love", një këngë baladë që përmban një performancë në piano, për kolonën zanore zyrtare të komikes Under The Oak Tree . [29]

Në vitin 2022, Cha regjistroi "Focus on Me" për kolonën zanore të Webtoon Kakao The Villainess Is a Marionette, lëshuar më 22 shkurt. [30] Më 18 mars, Cha rezultoi pozitive për COVID-19 ; si rezultat, Fantagio deklaroi se oraret e tij ishin anuluar dhe ai do të fokusohej në trajtimin dhe rikuperimin. [31] Më 5 shtator, ai mori rolin kryesor në dramën e bazuar në webtoon "A Good Day to Be a Dog", një dramë romantike fantazi e planifikuar të nisë xhirimet në tetor. [32] Më 30 dhjetor, Fantagio lëshoi një deklaratë zyrtare dhe deklaroi se Cha kishte vendosur të rinovonte kontratën e tij me agjencinë. [33]

 1. ^ 판타지오. Fantaigo (në koreanisht). Arkivuar nga origjinali më 25 maj 2018. Marrë më 30 maj 2018.
 2. ^ [My Name] 아스트로 (2) 윤산하 진진 차은우. TenAsia (në koreanisht). 23 shtator 2015. Arkivuar nga origjinali më 15 gusht 2020. Marrë më 7 qershor 2018.
 3. ^ [HD포토] 아스트로(ASTRO) 차은우, '풋풋한 눈웃음'(한림연예예술 고등학교 졸업식). Top Star News (në koreanisht). 15 shkurt 2016. Arkivuar nga origjinali më 15 shtator 2020. Marrë më 7 qershor 2018.
 4. ^ "훈남 선배의 정석" 아스트로 차은우, 캠퍼스에 '만찢남'이 떴다. Herald Corporation (në koreanisht). 23 shtator 2016. Arkivuar nga origjinali më 8 shkurt 2021. Marrë më 7 qershor 2018.
 5. ^ '두근두근 내인생' 신예 배우 이동민, 샤라샤라가 찜!. The BK (në koreanisht). 11 dhjetor 2014. Arkivuar nga origjinali më 12 qershor 2018. Marrë më 7 qershor 2018.
 6. ^ [TD포토] 웹드라마 '투 비 컨티뉴드' 출연진 다함께 화이팅. TV Daily (në koreanisht). 18 gusht 2015. Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 7 qershor 2018.
 7. ^ 아스트로 차은우·문빈 표 '우설리'…예능인데 왜 설레지?. YTN (në koreanisht). 16 shtator 2016. Arkivuar nga origjinali më 12 qershor 2018. Marrë më 7 qershor 2018.
 8. ^ '붐샤카라카', 김수로·이수근·이기광·하휘동 출연…15일 추석방송. Xports News (në koreanisht). 2 shtator 2016. Arkivuar nga origjinali më 12 nëntor 2020. Marrë më 7 qershor 2018.
 9. ^ "Cha Eun-woo talks about leaving 'Music Core'". Kpop Herald. 28 janar 2018. Arkivuar nga origjinali më 28 janar 2018. Marrë më 7 qershor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ 농식품부, 쌀 소비 촉진 웹드라마 '마이 로맨틱 썸 레시피' 공개…15일 네이버 TV캐스트 첫방. Herald Corporation (në koreanisht). 15 nëntor 2016. Arkivuar nga origjinali më 16 nëntor 2016. Marrë më 7 qershor 2018.
 11. ^ [단독] '얼굴 천재' 차은우, 유호진PD '최고의 한방' 합류. Nate (në koreanisht). 24 mars 2017. Arkivuar nga origjinali më 20 tetor 2019. Marrë më 7 qershor 2018.
 12. ^ [단독] 김향기-김환희-차은우, 웹드라마 '복수노트' 출연…TV 방영도 유력. Hankook Ilbo (në koreanisht). 21 korrik 2017. Arkivuar nga origjinali më 22 korrik 2017. Marrë më 7 qershor 2018.
 13. ^ "Cha Eun-woo to star in YouTube Original show 'Top Management'". Kpop Herald. 29 tetor 2018. Arkivuar nga origjinali më 29 tetor 2018. Marrë më 29 tetor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "Cha Eun-woo thankful for his handsome role in 'My ID is Gangnam Beauty'". Kpop Herald. 26 korrik 2018. Arkivuar nga origjinali më 26 korrik 2018. Marrë më 26 korrik 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ 공식입장]'아이디는 강남미인' 임수향X차은우, 출연 확정…'싱크로율 100%' 조합. Naver (në koreanisht). Sports Chosun. 28 maj 2018. Arkivuar nga origjinali më 11 nëntor 2020. Marrë më 7 qershor 2018.
 16. ^ "Cha Eun-woo is having a breakthrough year". Kpop Herald. 19 gusht 2018. Arkivuar nga origjinali më 19 gusht 2018. Marrë më 25 gusht 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "ASTRO's Cha Eun-woo hot in 'Gangnam Beauty'". The Korea Times. 7 gusht 2018. Arkivuar nga origjinali më 18 gusht 2018. Marrë më 8 janar 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "Cha Eun-woo makes GQ Korea's 'Men of the Year'". Kpop Herald. 23 nëntor 2018. Arkivuar nga origjinali më 23 nëntor 2018. Marrë më 25 nëntor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ Lee Seung-rak (4 mars 2019). "[공식] 차은우, MBC '신입사관 구해령' 확정…데뷔 첫 지상파 주연". My Daily. Arkivuar nga origjinali më 18 nëntor 2021. Marrë më 4 mars 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ "Winners Of The 2019 MBC Drama Awards". Soompi (në anglisht). 30 dhjetor 2019. Arkivuar nga origjinali më 30 dhjetor 2019. Marrë më 12 prill 2020.
 21. ^ OSEN (2 dhjetor 2019). "서장훈, 농구예능 직접 론칭..이상윤·차은우·김승현·유선호 등 확정 [공식]". mosen.mt.co.kr (në koreanisht). Arkivuar nga origjinali më 25 dhjetor 2020. Marrë më 3 dhjetor 2019.
 22. ^ "'집사부일체' 측 "김동현X차은우, 새 고정멤버로 합류"(공식입장)" (në koreanisht). Arkivuar nga origjinali më 5 korrik 2020. Marrë më 21 prill 2020.
 23. ^ Jeon Hyo-jin (19 dhjetor 2020). "[2020 SBS 연예대상] 차은우·오민석·제시, 신인상 수상". sports.donga (në koreanisht). Arkivuar nga origjinali më 22 shkurt 2021. Marrë më 19 dhjetor 2020.
 24. ^ "차은우, '여신강림' 주인공 확정..원작 찢고 나온다[공식]". n.news.naver.com (në koreanisht). 12 gusht 2020. Arkivuar nga origjinali më 1 nëntor 2020. Marrë më 27 gusht 2020.
 25. ^ "'True Beauty' stars feel pressure to satisfy fans with TV adaptation of web comic". koreatimes (në anglisht). 3 dhjetor 2020. Arkivuar nga origjinali më 2 shkurt 2021. Marrë më 6 janar 2021.
 26. ^ "김래원X이종석X차은우 '데시벨'로 뭉쳤다". n.news.naver.com (në koreanisht). Arkivuar nga origjinali më 27 qershor 2021. Marrë më 27 qershor 2021.
 27. ^ "'집사부일체' 측 "신성록·차은우 하차" [전문]". n.news.naver.com (në koreanisht). Arkivuar nga origjinali më 27 qershor 2021. Marrë më 27 qershor 2021.
 28. ^ "차은우, 드라마 '아일랜드' 캐스팅..구마사제 役→장르물 첫 도전". n.news.naver.com (në koreanisht). Arkivuar nga origjinali më 28 shtator 2021. Marrë më 28 gusht 2021.
 29. ^ "리디, '상수리나무 아래' OST 발표…차은우 출격". n.news.naver.com (në koreanisht). Arkivuar nga origjinali më 15 nëntor 2021. Marrë më 16 nëntor 2021.
 30. ^ "차은우, 커피소년 'Focus on me' 리메이크곡 22일 발매..포근한 힐링 보이스 기대". n.news.naver.com (në koreanisht). Arkivuar nga origjinali më 17 shkurt 2022. Marrë më 17 shkurt 2022.
 31. ^ "차은우, 코로나19 양성 판정.."가벼운 감기 증상"". n.news.naver.com (në koreanisht). Arkivuar nga origjinali më 18 mars 2022. Marrë më 18 mars 2022.
 32. ^ "차은우 '오늘도 사랑스럽개' 캐스팅…로맨스 신드롬 예고" [Cha Eun Woo has be selected in the new drama, "A Good Day To Be A Dog" and will start filming this October.]. n.news.naver.com (në koreanisht). Marrë më 5 shtator 2022.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 33. ^ Park, Yoon-jin (30 dhjetor 2022). "아스트로 측 "차은우·문빈·진진·윤산하 재계약, 라키 협의 중·MJ 추후 논의" [공식]" [Astro side "Cha Eun-woo, Moon Bin, Jin Jin, Yoon San-ha renewal of the contract, discussing Rocky and MJ later" [Official]] (në koreanisht). My Daily. Marrë më 30 dhjetor 2022 – nëpërmjet Naver.