Jump to content

Charles Francis Richter

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Charles Francis Richter
Charles Richter, c. 1970
U lind në(1900-04-26)prill 26, 1900
VdiqGabim: Nevojitet datë e vlefshme vdekjeje (data e parë): data, muaji, viti
ShkollimiStanford University; California Institute of Technology
Njohur përShkalla e Rihterit
Karriera shkencore
FushatSeizmologji, Fizikë
InstitucionetCalifornia Institute of Technology

Charles Francis Richter ( /r ɪ k t ər / ); 26 Prill 1900 - 30 Shtator 1985) ishte një sizmolog dhe fizikan amerikan.

Richter është i njohur për kontributin e tij si shpikës i shkallës së madhësisëRihterit, e cila, deri në zhvillimin e shkallës së madhësisë (magnitudës) së momentit në vitin 1979, maste madhësinë e tërmeteve. Frymëzuar nga letra e Kiyoo Wadati në vitin 1928 mbi tërmetet e cekëta dhe të thella, Richter së pari përdori shkallën në vitin 1935 pasi e zhvilloi atë në bashkëpunim me Beno Gutenberg ; që të dy kanë punuar në Institutin e Teknologjisë në Kaliforni .

Citati " komplotet logaritmike janë një pajisje e djallit" i atribuohet Richterit. [1] [2] [3]

Veprat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Richter, CF (1976). "Earthquake Light in Focus". Science (në anglisht). 194 (4262): 259. Bibcode:1976Sci...194..259R. doi:10.1126/science.194.4262.259. PMID 17738034.
 • —; Archambeau, C. B.; Brune, J. N.; Anderson, D. L.; Smith, S. W.; Al, J. H.; Bai, L. F.; Ryall, A.; Boucher, G.; Emilian, C.; Harrisoi, C. G. A.; Swansoi, M. (1970). "Earthquakes and Nuclear Detonations". Science (në anglisht). 167 (3920): 1011–1014. Bibcode:1970Sci...167.1011A. doi:10.1126/science.167.3920.1011. ISSN 0036-8075.
 • — (1969). "Transversely Aligned Seismicity and Concealed Structure". Science (në anglisht). 166 (3902): 173–178. Bibcode:1969Sci...166..173R. doi:10.1126/science.166.3902.173. PMID 17731474.
 • — (1958). "New Dimensions in Seismology: Earthquakes are characterized by geographical position, instant of occurrence, depth, and magnitude". Science (në anglisht). 128 (3317): 175–182. Bibcode:1958Sci...128..175R. doi:10.1126/science.128.3317.175. PMID 17814547.
 • — (1956). "Dangerous Dagger". Science (në anglisht). 123 (3200): 723. Bibcode:1956Sci...123..723R. doi:10.1126/science.123.3200.723. PMID 17740174.
 • — (1943). "Mathematical Questions in Seismology" (PDF). Bull. Amer. Math. Soc. (në anglisht). 49 (7): 477–493. doi:10.1090/s0002-9904-1943-07923-2.
 • —; Gutenberg, B (1936). "Magnitude and Energy of Earthquakes" (PDF). Science (në anglisht). 83 (2147): 183–185. Bibcode:1936Sci....83..183G. doi:10.1126/science.83.2147.183. PMID 17770563.
 • — (1935). "An instrumental earthquake magnitude scale" (PDF). Bulletin of the Seismological Society of America (në anglisht). 25 (1–2): 1–32. Arkivuar nga origjinali (PDF) më korrik 30, 2013. Marrë më nëntor 29, 2019.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Spall, Henry (1980). "Charles F. Richter - An Interview" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2012-03-08.
 2. ^ Scheid, Ann (mars 1982). "Charles E Richter – How It Was" (PDF). Engineering & Science (në anglisht).
 3. ^ "Charles F. Richter" (në anglisht). UXL newsmakers. 2005. Arkivuar nga origjinali më 2012-03-07.