Charles Leclerc

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Charles Leclerc
Charles Leclerc 2021
Charles Leclerc 2021
Karriera në Formula Një
Kombësia Flamuri Monegask
Ekipi aktual Scuderia Ferrari
Numri i makinës 16
Pjesmarrje 41
Kampionate
Fitore 2
Podiume 9
Pikët gjithsej 0
Pol pozita 7
Xhiro të shpejta 4
Pjesmarrja e parë Çmimi i madh i Australisë 2018
Fitorja e parë Çmimi i madh i Belgjikës 2019
Fitorja e fundit Çmimi i madh i Italisë 2019
Pjesmarrja e fundit Çmimi i madh i Abu Dhabi 2021
Sezoni i fundit 6ti


Charles Leclerc (Frëngjisht: [ʃaʁl ləklɛʁ]; lindur më 16 tetor 1997) është një pilot garash monegask, i cilia ktualisht garon në Formula Një për Scuderia Ferrari. Leclerc fitoi kampionatin GP3 Series në vitin 2016 dhe Kampionatin FIA Formula 2 në vitin 2017.[1][2]

Leclerc debutoi në Formula Një në sezonin 2018 për Sauber,[3] një ekip i lidhur me Ferrarin, me të cilin ai ishte pjesë e akademisë së saj. Sauber e kishte përfunduar sezonin e kaluar në vendin e fundit, por Leclerc solli një erë ndryshimesh për të përmirësuar rezultatin e vendit të fundit në renditjen e konstruktorëve në një vend të tetë, duke qënë edhe piloti i Sauber me më shumë pikë.[4] Leclerc më pas firmosi një kontratë me Ferrarin për sezonin 2019 ku ai është shok skuadre me gjermanin Sebastian Vettel. Në Çmimin e madh të Bahrenit 2019, Leclerc u bë piloti i dytë më i ri në histori që fiton pol position.Ai jeton në Monte Karlo.Ka 2 vëllezër.Babai i tij ka qënë pilot i Formula 3 por fatkeqësisht ai ndërroi jetë në 2017 nga një sëmundje.Charles Leclerc flet anglisht,italisht dhe frengjisht.

Karriera në Formula Një[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pilot rezervë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2016, Leclerc u bë pjesë e Akademisë së Ferrarit dhe luajti rolin e pilotit testues të Scuderisë Ferrari dhe Haas F1 Team.[5]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Allen, Peter (26 nëntor 2016). "Leclerc is GP3 champion despite collision as De Vries wins" [Leclers është kampion i GP3 pavarësisht përplasjes me De Vries që fiton]. formulascout.com (në anglisht). Marrë më 14 maj 2017.
  2. ^ "Leclerc seals F2 title with Jerez win" [Leclerc vulos titullin e F2 me fitore në Jerez]. Autosport.com (në anglisht). Motorsport Network. 7 tetor 2017. Marrë më 8 tetor 2017.
  3. ^ "Prezantohet Alfa Sauber F1, Leclerc e Ericsson pilotët". Top-Channel.tv. 2 dhjetor 2017. Marrë më 2 prill 2019.
  4. ^ "2018 Formula One Etihad Airways Abu Dhabi Grand Prix - Race - Sunday" (në anglisht). Alfa Romeo Sauber F1. 25 nëntor 2018. Marrë më 1 dhjetor 2018.
  5. ^ "Leclerc gets Ferrari and Haas development role" [Leclerc merr rolin e zhvillimit te Ferrari dhr Haas] (në anglisht). 1 mars 2016. Arkivuar nga origjinali më 30 qershor 2018. Marrë më 1 mars 2016.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]