Jump to content

Charles Manson

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Manson, 2017

Charles Milles Manson (emri i lindjes: Charles Milles Meddox) ka lindur më 12 nëntor 1934 – vdiq më 19 nëntor 2017 ishte një kriminel amerikan dhe udheheqës i nje kulti i te rinjsh, i njohur me emrin Familja Manson e cila ishte nje lloj vëllazerie e ngritur në Kalifroni në fund te viteve 1960. Familja Manson eshte gjetur fajtore per konspiracion dhe per vrasjen e 7 personave: nje nga viktimat ishte dhe aktorja e bukur amerikane 26 vjeçarja Sharon Tate gruaja e regjisorit te famshem Roman Polanksi pas vrasjes se Sharon Tate a kishte urdhurar vrasjen e qiftit Leno La Bianca dhe Rosemary La Bianca dhe antaret e vellazeris Familja Manson i kishin vrare sipas udhezimit te tij, Ai edhe pse nuk morri pjese ne menyre direkte ne krimet e bera ai sipas sundimit te pergjesise penale te perbashket e cila bën fajtor çdo antar te komplotit per komplotistet e tjere qe kishin sherbyer per arritjet e objektivave te konspiracionit, Ndjeksesit e tij gjithashtu ishin gjetur fajtor per vrasjen e Gary Hinman dhe Donald "Shorty" Shea dhe per keto dy vrasje te bera na antaret e kultit te tij ai u denua me vdekje[1][2].

Manson besonte ne nje kënge te the Beatles e cila kishte emrin Helter Skelter e cila sipas tij percillte mesazhin per nje lufte te afert apokaliptike midis racave njerezore (Apocalyptic Race War) ai mendonte se vrasje te kryera nga kulti i tij Familja Manson do ti ndihmon ne realizmin e kesaj lufte mirpo vrasjest qe u kryera ishin te natyre shume te dhunshme dhe skena qe lan pas vrasjeve ishte makabre dhe tronditen te gjithe Sh.B.A-në edhe Vincent Bugliosi prokuroi i çështjes Manson perdori titullin e kenges Helter Skelter në librin e tij i cili fliste per vrasjet dhe krimet e Familjes Manson

Manson ishte i papune dhe i njohur nga autoritet dhe njerzit si person i cili kishte kalur me shume se gjysmen jetes se tij neper institucione korrektuese,riedukues dhe qendra te tilla permisuese per vepra te ndryshme penale, Para vrasjeve ai ishte nje kengetar dhe kompozitor i cili vepronte ne periferi te industris muzikore në Los Angeles kryesish ne shoqaten e Dennis Wilson nje nga antaret dhe themeluesit grupit muzikor the Beach Boys me vone ai do te gjindej fajtor per disa krime per falsifkim dhe kopjim kengesh per te cilat u denua

Denimi me vdekje i Mansonit u ndryshua automatiksht nga Gjykata Supreme e Kalifornise e cila në vitin 1972 hodhi poshte vendimin e denimit me vdekje te Charles Manson dhe kultin e tij e cila quhej Familja Manson dhe morri vendim qe Charles Manson, Susan Atkins, Charles Tex Watson, Patricia Krenwinkel, Leslie Van Houten, te denohen me burgim te perjeteshem dhe aktualisht Manson vuan denimin e tij ne burgun California State Prison, Corcoran[3] shumica amerikanve mendojne mendojne se denimi kapital i Kalifornise ishte i merituar per Manson dhe ndjekesit e tij, Manson beri disa apele per lirim me kusht por ato ju refuzuan.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Femijeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Manson ka lindur në Cincinnati,Ohio[4]12 nëntor të vitit 1934 i lindur nga nje nënë 16 vjeçare e cila ishte beqare kur e lindi Manson-nin me emrin Kathleen Maddox identiteti i babait te tij biologjik nuk eshte i qarte por besohet se ka qenë kolonel Walker Scott, por nena tij pas lindje ishte martuar me William Manson dhe Charles morri mbiemrin e tij[5] nëna e tij ishte ballafaquar me disa probleme ligjore rreth atesise se Charles dhe Charles nuk mesoi se cili eshte babai biologjik i tij, Disa deklarata rreth atesise se Charles Manson ne vitin 1951 pohonin se babai i tij biologjik koloneli Scott ishte afro-amerikan dyshoj se ai ka qene kuzhiner afro amerikan me ngjyre i cili kishte pasur lidhje me nënen e Mansonit por mbeten theniet dhe disa fakte qe pohojn se Scott nuk ishte afro-amerikan ai tha gjithashtu se nena tij ishte larguar nga shtepia ku jetonte ne Kentucky[6].

Ai ne vitin 1951 per shkak te problemeve te shumta ishte derguar ne shkollen korrketuese per djem National Training School for BoysWashington D.C. por sipas Manson femijeria e tij ishte shume e keqe nëna tij kishte qene akoholiste rende ajo disa here e shiti djalin e saj tek nje kamariere qe nuk kishte femije ai pershkroi nenen e tij si njeri shume te çrregullt e cilia kurr nuk u perkujdes siç duhet per te. Kur gjysem-vellau dhe nena e tij u denuan me nga 5 vite burg per vjedhje ne Charleston,West Virginia ne vitin 1939 Charles Manson u vendos ne nje dhome hoteli në McMechen,West Virginia[7] dhe tezja e tij perkudesej per te, Me vone nena e tij u lirua nga burgu ajo ne vitin 1947 deshironte qe ate ta dergonte ne jetimore por gjykata nuk e lejoi kete gje ajo vendosi qe Manson te dergohej ne nje konvikt te shkolles Gibault School for Boys in Terre Haute,Indiana ku aty do te jetonte dhe do te shkollohej por Charles Manson pas 10 muajve iku nga aty dhe shkoi tek nena e tij e cila nuk e pranoi ate dhe me pas ai mbeti i pa streh ishin keto probleme qe Charles Mansonin qysh ne moshe te re e shyrën drejt kriminalitetit te cilat e ben femijerine dhe adoleshencen e tij shume te hidhur[8] pa qartesit rreth babait te tij vazdhojne edhe sot supozohet se ai ishte nje shites farmacie nga Kentucky shteti prej nga vjen nena e Mansonit.

Krimet e para[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qysh ne adoleshence Manson u perball me veshtersi finaciare pasi mbeti i pa streh ai u perfshij ne nje varg vjedhjesh dhe krimesh si fillim ai kishte vjedhur para nga nje dyqan ushqimesh në Indianapolis per te marrur nje dhome me qera dhe u prefshij dhe per vjedhje ne dyqane te tjer ku pas kishte vjedhur nje biçklet dhe ishte arrestuar me vone dhe ishte derguar ne nje qender riedukese per te mirtur në Indianapolis por nje dite me pas ai u arratis por perseri bashk me te u arrtis por u kap perseri dhe u dergua ne nje qender korrketuese te sigurise Boys TownNebraska por kater dite me pas u arratis serish me nje djale tjeter, Me vone kishte kryer dy grabitje me arme në Nebraska[9]

Me pas disa plaqkitjeve serish u arrestua ne Indiana ne vitin 1951 në moshen 13 vjeçare me dergua ne Indiana Boys School nje qender korrketuese per adoleshentet dhe aty ai pretendonte abuzohej seksualish me djem te tjere me vone ai pas disa tentativave te deshtuara ai u arrtis se bashku me dy djem te tjere[10][11]

Si nje njeri qe kishte ndeprer shkollimin ne moshe shume te hershme dhe ju kishte bashkangjitur kriminalitet kesaj pas arratises nga qendra korrketuese ne Indiana ai filloj krimet e tij ne Utah dhe me vone Kalifornia ku ishte perfeshire ne vjedhje makinash ai kishte vjedhur 3 makina dhe ishte perfshire ne bizneset e drogës dhe bente pjese ne grupe kriminale te rinjesh dhe me vone ai u kap edhe pse krimet e tij cileshoheshin si kirme federale per shkak se ai kishte vetem 14 vjet ne vitin 1951 ai u dergua ne nje qender trajnuese dhe korrektuese per djem National Training School for Boys e cila gjindej në Washington D.C. edhe pse 4 viteve shkollimi dhe edukimi ai u testua nga kjo qender ne moshen 21 vjeqare ai ishte analfabet dhe njeri shume agresiv dhe person antisocial[12][13].

Burgimi i Parë dhe Martesa[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ne vitin 1951 pasi gjendja e tij nuk po permisohej dhe ai ishte shume i rrezikshem me urdher te mjekut psikiater Manson u dergua ne kampin natyror Natural Bridge Honor Camp i cili ishte nje kamp minimalish i sigur ne vitin 1952 para se te lirohej me kusht nga kampi ai u perfshij ne nje incident ai ja kishte vendosur nje djali briskun e rrojes ne fyte dhe kryente merdhenie seksuale nga mbrapa ne vrimen anale ky proces eshti i njohur si Sodomia qe ne disa shtete te Amerikes nuk eshte lejuar me ligj per kete ai u transferua ne nje qender federale korrektuese per te adoleshent ne Petersburg,Virginia[14] por as kjo qender nuk po ndikonte ne permismin e tij ai u ndeshkua shume here per sjellje te keqa dhe u morren shume masa disiplinore ndaj tij dhe ai ketu u vleresua si i rrezikshem dhe pas disa shkeljeve te renda disiplinore ishin rezultat per transfermin e tij ne nje qender tjeter korrektuese ai ne vitin 1952 u tranferua ne qendren permisuse dhe korrektuese federale në Federal Reformatory Chillicothee cila gjindej në qytetin Chillicothe,Ohio ky insititucion ishte me i sigurt dhe Manson kishte shume pak gjasa te arratisej por ne vijim Charles Manson filloj te permisohe sa qe u be nje banor model per te tjeret ai filloi te sillej mire te punonte dhe niveli i tij i shkollimit filloj te rritej keshtu fitoj falje ne vitin 1954 dhe u lirua me kusht[15][16].

Pas lirimit me kusht ne vitin 1954 ai zhvendos dhe shkoi per te jetuar ne West Virginia tek tezja dhe xhaxhi i tij aty filloj nje jete tere se bashku edhe me nenen e tij ne janar te vitit 1955 u martua me nje kamariere e cila quhej Rosalie Jean Willis me te pati nje jete te lumtur por edhe pse te shkurter martesore pas me vone ai u akuzua se kishte vjedhur nje makine ne Kalifornia[16]

Ai u ballafaqua me akuza te shumta per vjedhje makinash ne Ohio,Indiana dhe California fillmisht u arrestua ne Indiana me pas u ekstradua ne Kalifornia ku me pas u gjete fajtor per vjedheje gjate kesaj kohe ai u testua nga psikologet edhe pse nuk u diganostifikua me ndonje çrregullim mendore te rende psikologet konstatuan se ai ishte person i rrezikshem njeri shume antisocial dhe analfabet dhe me nje koficient shume te dobet intelegjence dhe me vone u denua me 3 vjet burgim ne Kaliforni dhe u dergua ne burgun Federal Correctional Institution,Terminal Island në San Pedro,California nje burg federal i sigurise gjate kesaj kohe ai sa po çendronte ne burg gruaja e tij ishte shtatezene.

Gjate kesaj kohe sa ishte ne burg gruaja e tij lindi djalin e tyre te cilin e Charles Manson Jr d.m.th i riu dhe nena dhe gruaja e tij ne viti 1957 ishin zhvendosur ne Los Angeles,Califorina dhe viztonin ne burg Manson por nje kohe vizitat e gruas se tij pushuan dhe nena e tij e njoftoi ate se gruaja e tij po jetonte tek nje burr tjeter dhe dy jave para lirimit me kusht Charles kishte tentuar te arratisej duke vjedhur nje makine por arratisja e tij deshtoi dhe lirimi i tij me kusht u anulua dhe me vone apeli i dyte deshtoi dhe nuk pranua[16]

Burgimi i Dytë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Familja Manson[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prezantimi i Mansonit dhe prezantimi i jetes se tij[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bashkpunimi me Dennis Wilson dhe the Beach Boys[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Spahn Ranch[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Helter Skelter[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ballafaqimi me Tate[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Krimet e Familjes Manson[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Atentati Crowe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vrasja Hinman[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vrasja Tate[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vrasja e qiftit LaBianca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sistemi i Drejtesise[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hetimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zbulimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Arrestimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjyqi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Denimet=[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Intervistat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burgimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Apelet per lirim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pupollarizmi ne Media[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Librat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmat dhe Dokumentaret[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Muzikë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 31 gusht 2009. Marrë më 14 shkurt 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 2. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 14 tetor 2013. Marrë më 14 shkurt 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 3. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 13 janar 2016. Marrë më 14 shkurt 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 4. ^ http://www.accuracyproject.org/cbe-Manson,Charles.html
 5. ^ Smith, Dave. Mother Tells Life of Manson as Boy. 1971 article; retrieved June 5, 2007.
 6. ^ Emmons, Nuel. Manson in His Own Words. Grove Press, New York (1988); ISBN 0-8021-3024-0, pp. 28–29.
 7. ^ Bugliosi, Vincent with Gentry, Curt. Helter Skelter — The True Story of the Manson Murders 25th Anniversary Edition, W.W. Norton & Company, 1994.
 8. ^ http://murderpedia.org/male.M/m/manson-charles.htm
 9. ^ Libri Bugliosi, Vincent with Gentry, Curt. Helter Skelter — The True Story of the Manson Murders 25th Anniversary Edition, W.W. Norton & Company
 10. ^ Libri Bugliosi, Vincent with Gentry, Curt. Helter Skelter — The True Story of the Manson Murders 25th Anniversary Edition, W.W. Norton & Company, 1994.
 11. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 5 mars 2016. Marrë më 14 shkurt 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 12. ^ https://www.youtube.com/watch?v=ZJvsDIki3KQ
 13. ^ Libri Helter Skelter autor Vincent Bugliosi
 14. ^ Libir i Bugliosi, Vincent with Gentry, Curt. Helter Skelter — The True Story of the Manson Murders 25th Anniversary Edition, W.W. Norton & Company, 1994. ISBN 0-393-08700-X. faqe 134
 15. ^ Emmons, Nuel. Manson in His Own Words. Grove Press, New York (1988); ISBN 0-8021-3024-0
 16. ^ a b c Bugliosi, Vincent with Gentry, Curt. Helter Skelter — The True Story of the Manson Murders 25th Anniversary Edition, W.W. Norton & Company, 1994. ISBN 0-393-08700-X.