Charles Whitman

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Charles Whitman

Charles Joseph Whitman (i lindur më 24 qershor 1941; vdiq më 1 gusht 1966)[1] ishte një student amerikan dhe ish-pjesëtar i forcave të Shteteve të Bashkuara i cili ishte edhe një vrasës masiv që ka vrarë 18 persona dhe ka plagosur 32 të tjerë ai njihet për Masakren e Universitetit te Teksasit ku ai kishte qëlluar nga maja e kullës së universitetit studentë dhe policët më 1 gusht 1966 në Austin,Teksas fillimisht ai vrau tre 3 persona ne kullen e Teksasit dhe me pas qelloi mbi viktimat qe ishin jasht Universitetit[2]. Nje nga viktimat e tij ishte polici Austin Houston McCoy te cilin e qelloi nga nje hapsire shum e vogel. Para se Masakres ai kishte vrare gruan dhe nenen e tij me thike dhe pas filloi masakeren[3]. Masakra e Tekasit ishte me se shumti viktima deri ne vitin 2007 kur ndodhi Maskara Virginia Tech ku vrarne 32 persona.

Femijeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Whitman ka lindur ne Lake Worth,Florida ishte me i madhi nga 3 djemt familjes se tij babai i tij ishte Charles Adolphus "C.A." Whitman, Jr ndersa nëna e tij ishte Margaret Hodges i ati i tij ishte nje njeri humanitar dhe autoritativ nëna e i tij ishte nje katolike e devotshme por ai rrit ne dhune ne familje ku babai i tij e abuzonte fiziksisht dhe psiqikisht mbi gruan dhe femijet e tij si femije aji ishte intelegjen,diciplinuar familja e tij ishte e fiksuar mbas armeve dhe qitjes. Qysh ne mosht te re ishte entuziasmuar mbas armeve dhe u mesua se si ti përdorte armet e zjarrit Ne moshen 11 vjeare ai u regjistrua si Boy Scouts ku konsiderua si shum intelegjent kouta e inteligjences isht 139 nje intelegjence me nivel te larte ne moshen e 12 vjeqare ai u gradua si Eeagle Scout me vone ai u be i famshem ku emri tij u be i ditur edhe ne gazeta ai u be i njohur per Komunitetin me pas ai u diplomua nga shkolla fillore ne vitin 1955[4].

Adoleshenca dhe Shkolla e Mesme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Me 1 shtator 1955 ai u pranua ne Shkollen e Mesme ne West Palm,Florida ai ishte nje nxenes i diciplinuar dhe njohur si shum intelegjent me pas ai ishte nje nga nxenesit me te dalluar te shkolles. Ne shkurt te vitit 1958 ai psoi nje aksident me motorin e tij ku mbeti i lenduar ai qendroi 16 dite ne spital ku me pas u sherua me ane te kirugjise ne koke. Me vone ne vitin 1959 ai u diplomua nga Shkolla e mesme ai u rikrotua ne Forcat Armatosura te Shteteve te Bashkuara ku me pas pasi ishte dehur me disa shoke baba i tij e kishte rrahur ne pishinen e familjes po thuajse babai i tij e kishte mbyrur por ai mbijetoi. Me pas ai u largua nga shtepia ku ju bashkua Forcave Amerikane ne Gjirin e Guantanamos

Charles Whitman duke pikturar

Sherbimi ne Ushtrinë Amerikane[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas turneut ne Gjirin Guantanamo ai doli shembullor ne testet e Ushtrise ku me vone u gradua me medaljen e Trupave te Sh.B.A me vone ai filloi te trajnohej per Snajper ku doli shum mire ne testet ai morri 215 pike nga 250 pike te mundshme ne teste e Ushtrise per snajper. Pas kryerjes se detyres ai aplikoi dhe fitoi nje Bursë kolegji per studime nga Ushtria. Pas Fitimit te Burses ai ishte pergjedhu nga Instituti i Maryland si nje nga ushtaret me Intelegjence te nivelit te lartë dhe kjo ishte nje nga shkaqet krysore pse ai fitoi bursen per Studim. Ne provimin pranues ne Maryland ai kaloi gjitha testet ku u dallua per fizike dhe matematike ku me vone u transferua ne Univesitetin e Teksasit. Ai filloi te studionte Inxhinerine mekanike pa shkeputje nga puna e tij ne Forcat e Armatosuara ai ishte ende aktiv ne aktivitet ushtarake ku fitoi dhe Medaljen shpenizimeve te Trupave te Marines. Ai u dallua si nje nga snajperis me te sakte ne gjuajten e Shenjestres ne Levizje.

Vitet Universitare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ne vitin 1962 Whitman filloi ne programin studentor ne Universitetin e Teksasit per inxhineri mekanike ne fillim ai ishte ne klasat e vrafra te studenteve ai u perfshij ne disa incidente gjat kohes sa ishte student ai ishte gjobitur me 100 dollar ai kishte hobi si zhytje,kumar,gjutei ai u arrestua per gjueti te pa ligjme. Ai kishte fituar nje rreputacion si shakaxhi dhe humorist ai vazhdoi studimet dhe ne vitin 1962 u shoqerua me nje student i quajt Francis Shuck te cilin e kishte takuar ne librari. Djali i ri ishte simpatik i zgjuar i fuqishem qe bente deklarata rrenqethese ai ishte i dashuruar te nje studente.

Martesa[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ne vitin 1962 ai u takua me nje studente mesuese e cila ishte dy vite me e re se Whitman ajo quhej Kathleen Frances Leissner e cila ra ne dashuri me Whitman. Ata filluan nje lidhje e cila zgjati 7 muaj dhe me vone me 17 korrik 1962 Whitman dhe Kathleen u martuan ceremonia u zhivillua ne vendlinjen e Kathleen qyteti Needville,Teksas pas marteses ai u ballafaqua me probleme familjare pasi martesa e tij nuk ishte aprovuar nga familja e tij. Me vone ai u kthye ne Korpusin ushtarak per te sherbyer ne Kampin Lejeune ne Karolinën e Veriut.

Sherbime e me vonshme ushtarake[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kampi Lejeune[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas studimeve ai u promovua ne rangun e tetar ne Korpusin Ushtarak te Kampit me vone ai u involvua ne disa incidente ai u aksidentua me nje Gjip ku mbeti lenduar ai u shtrua ne spitak ku qendroi katër ditë Ai fitoi nje rreputacion si nje ushtar shembullor por gjate ke saj kohe ai pati probleme finaciare se pse kishte mardhenie jo te mira me familje e ti i ati i bente vazdhimitsht presion. Pas disa problemeve ai u arrestua dhe u denua ne punë te detyrueshme ne kamp dhe ai u izolua per 90 dite ai gjate kesaj kohe humbi gradat dhe privilegjet.

Problemet Familjare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas lirimit nga Denimi nga Ushtria ai filloi shkroi nje ditar mbi jeten e tij ku ai fajsonte te atin e tij te dhunshem i cili pergjes per jeten e tij ai u ballafaqua edhe me probleme finaciare ai humbi bursen e tij te studimi dhe nuk kishte para per ti vazdhuar studimet ai filloi te behej i dhunshem me vone grauja e tij gjeti pune si mesues dhe ku merre te holla me pas ai e ksishte rrahur disa here gruan e tij ai ishte i frustruar per shkak se ai po finacohej nga gruaja e tij ai beri qmos te gjente nje pune pasi ne vitin 1964 ishte perjashtuar nga Forcat e Armatosura dhe mbeti pa te ardhura. Ai filloi te humbaste vigjilencen dhe te behej i dhunshem ne ditarin e tij i kishte kerkuar falje gruas se tij per dhunen ai tha se kishte dashur me shum se veten.

Divorcimi i Prindreve te Whitman[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ne maj te vitit 1966 Nena e Whitman kerkoi divorcin nga bashkorti i saj babai i Whitman ajo nuk po duronte dhunen dhe abuzimi psiqik nga ai vellau i vogel i Whitman u largua nga Lake Worth bashk me nënën e tij ndersa vella tjeter Patrik qendroi me te atin pasi ata punonin ne nje kompani hidraulike me pas babai i Charlesit dhe ai kishin shpenuzar mijra dollar ne biseda telefonike per ta bindur qe nena tij te rikthej ne shtepi bashke me vellaun me vone Whitman i fillo nje dhimje e fell koke dhe shkroi ne ditarin e tij per guran dhe dashurin qe kishte ndaj saj.

Promblemet Psiqike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Problemet familjare dhe shum gjera te tjera ben qe Whitam te kalonte filimisht ne migren dhe me pas ne depresion ai para se te kryente vrasje kishte shkuar te nje psikolog per trajtim mjeksor ai kishte nje mlef te madhe ankth dhimje vuajte dhe shum probleme ai ishte ber i dhunshem doktori i rekomandoi nje vizite te dyte dhe i dha nje terapi me brana qetsues anti-depresant por Whitman nuk i ndegjoi kshillat mjeksore ai ishte duke pire nje substance te rrezikshme qe mendonte qe do ta qetsonte aji fasjonte babain e tij qe kishte ber presion te vazdhueshem mbi te ai kishte shkrua ne ditare mbasi te vdes une dua e me beni autopsine, Whitman si femije ishte i diciplinuar,vigjilent,intelegjent por me kalimin e kohes ne rritje te problemeve ai humbi karakterin e tij ai u be i dhushem dhe labil.

Vrasja e Nënes dhe Gruas[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nje dite para masakres Whitman bleu disa paisje gjuetie nje pale dylbi nje thike me pas ai dhe Gruaja tij Kathy vizituan disa miq. Me vone me 1 gusht 1966 ai Shkroi ne Apartamentin ne nenes se tij ai e vranu nenen e tij dhe trupin e mbuloi me qarshaf ai shkroi nje leter duke thenë Nese ka nje vend qe quhet parajse ai tha une e dergova nënën time atje Nena tij u gjete e vdekur shkaku i vdekje nuk esht i qart por thuhet se Whitman e kishte rrahur dhe kishte plagosur kjo i ka shkaktur vdekjen Me vone ai u kthye ne shtepine e tij ku vrau me thke Kathy gruan e tij e cila u gjet me plage ne trup ajo ishte sulmuar der sa po flinte trupi saj u gjet ne shtrat i gjakosur me pas Whitman mor stilolaps dhe shkroi ne ditar duke then te dyja kan vdekur.

Masakra e Universitetit te Teksas[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kulla ku nga Whitman hapi zjarr

Ne megjesin e 1 gushtit 1966 Whitman ble disa arme automatike si Snajper Remington Model 700,M1 carbine,Remington Model 14,pistolet Smith & Wesson Model 19,pistolet Luger nje thike dylbi litar dhe hanxhar ai morri me qera nje makine. Pas vrasjes se familjareve te tij Whitman hipi ne kullen e Universitetit te Teksasit ai vrau filimisht 3 veta brenda objektit te Universitetit. Whitman me pas ai rreth orës 11:40 nxorri snajperin dhe qelloi nje studente 18 vjeqare Claire Wilson ajo ishte edhe 8 muaj shtatëzen ajo vidq bashk me femijen e saj te pa lidnur me pas ajo qelloi edhe te fejuari e saj 18 vjeqar Thomas Eckman. Me pas ai qelloi nje matematikant 33 vjeqar emrin Robert Boyer ai vdiq menjeher me pas ai qelloi nje student tjeter Devereau Huffman te cilin e plagosi ne krah me vone nje person i quajtur Charlotte Darehshori nje sekretar shkoi per te ndihmuar Boyer dhe Huffman Whitman u perpoq ta qelloi ate por ai shpetoi por aty prane ai qelloi nje student 23 vjeqar David Gunby me vone Whitman qelloi me snajper dhe vrau nje student 22 vjeqar Thomas Ashton ai qelloi edhe nje kalimtar ata ishin qifti Adrian dhe Brenda dhe me pas ai qelloi dy vajza te reja Nancy Harvey dhe Ellen Evganides ai vrau Ellen dhe plagosi rend Nacy e cila ishte 5 muaj shtatzen por ajo mbijetoi. Whitman me vone hapi zjarr ne lagjen Guadalupe duke vrare e plagosur disa persona ai qelloi nje shperndares gazeta i quajtur Alex Hernandez 17 vjeqar dhe me vone vrau nje vajze me emrin Karen Griffith 17 vjeqare Whitman qelloi ne kofshe dhe mushkri nje 24 vjeqar i quajtur Thomas Karr viktima e rradhes ishte nje trajner basketbolli Billy Snowden 35 vjeqar i cili mbeti i plagosur. Me vone ne nje cepë ai qello dy student Abdul Khashab dhe nusen e tij Janet Paulos. Ai me vone qelloi 3 persona Tom Herman,Roland Ehlke dhe David Manson te cilet u plagosen me pas ne pjesen e pasme te lagjes Guadalupe ai qelloi dhe disa persona tjer si Oskar Royuela 21 vjeqar dhe Irma Garcia te cilen plagosur Oskar kishte shkuar ta ndihmonte Garcia-n por ai u qellua ne shpatull me pas Whitman kishte futur ne shenjester 26 vjeqarin Avenilo Espraza te cilin e plagosi seriozisht. Me vone nje profesor i Historis njoftoi policine e cila erdhi ne oren 11:52 minuta patrola polices ishte cak i sulmit te Whitman i cili po qellonte qdo njeri nga maja e kulles Whitman qelloi oficerin e Policse Billy Speed me snajper duke len te vdekur. Whitma pas mbertijes se police qelloi nje 29 vjeqar Roy Schmidt serviser makinash me vone Whitman qelloi edhe makinat e policise Me vone ne vendin ku po zhvillohej masakra mberiti abulanca per ti marr trupat e viktimave por Whitman qelloi edhe auto ambulancen shoferi i Ambulances Morris Hoffman 30 vjeqar u qellua ne kembe dhe u plagos te shtenat detyran qe shum student evakuhen nga zona ku po behej masakra me vone nje airoplan i policse vezhgoi mbi kullen Universitetit te Teksasit pilotet e airoplanit pane nje snajper i cili po gjuante poshte shoferi Lee u perpoq ta ngjiruar por Whitman qelloi drejt airoplanit dhe detyroi qe airoplani te largohej me vone disa polic gjaujte ne drejtim te Whitman por nuk arriten ta godisnin spse distanca ishte shum e larget me vone erdhi edhe njesisa sepicale e snajperave por ata nuk arrinin ta godisn ate. Shum lamje kishin njerua ne vendin deri sa po zhvillohej masakra shum student u plagosen dhe student tjere filluan ti ndihmonin duk i dhuruar gjak ne vend ngjarje kishte edhe mjek te cilet erdhe dhe mundoheshin ti shpetonin te plagosurit me vone Whitman vrau e 3 persona.

Hyrja brënda në Kullë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tre oficer Rarmiro Martinez,Houston Mc Coy dhe Jerry Day arriten ti shmangen sulmit dhe hyren ne objektin e Universitetit ku ngjiten lart me ane te ashensorit ata ishin te paisur me arme si pushke gjutie dhe pistoleta te kalibrit te rend bashk me policet ishte edhe nje civil 40 vjeqar Allen Crum ne katin e 26 policia gjeti trupat e vrare te 3 personave te vrare ne kulle me vone ata u ngjiten ne katin e 27 ku hyren brenda kulles ku ishte i vendosur Whitman.

Fundi i masakrës dhe vdekja e tij[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

trupi i vrare i Charles Whitman

Pas hyrjes ne kulle policët Martinez dhe McCoy dhe Jerry Day i cili ishte ne patroll bashk me Billy Speed i cili ishte vrare nga Whitman me ta ishte dhe 40 vjeqari Allen Crum. Ne ora 1:24 minuata Allen Crum ju afrua disa metra Charles Whitman, Allen kishte shten aksidentalisht me armen e tij qe ju kishte terhequr vendejen e Whitman i cili u struk ne nje cep dhe priste Allen Me pas ne pjesen lindore oficeri Ramirez dhe McCoy e qelluan duke vrare Whitman i cili shte qelluam filimisht ne koke dhe me pas ishte qelluar ne qafe dhe ne pjese e majt te trupi me pas Ramirez dha lajmin me radio marrse per vrasjen e Whitman fillimisht Ramiez u etiketua nga mediat si vrasesi i Whitman por disa prova dhan deshmi se McCoy kishte dhe plumbin fatal per Whitman. Me pas fotografia e Whitman u shfaq ne gazeta dhe lajme si autori i masakres se Universiteti te Teksas as nje nga shkoket e Whitman nuk mund ta besonin se ai ishte autori i maskres. 5 gusht McCoy dhe Ramirez u thirren ne nje seance per vrasjen Charles Whitman vrasja e Charles Whitman u konisderua si e justifikushme.

Autopsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Me 2 gusht 1965 mjeket qe beren autopsine e Charles vuren re nje Tumor i cili perkeqsohej kur ai perdorte barna anti-depresant shkaku i vdekejes zyrtari ishte vrasja dhe demtimi nga plumbi e cili e kishte goditur ne tru para se te vritej Whitman kishte shkruar kur ai te vdes ti benin autopsi se ai vuante nga diqka dhe Whitman kishte pasur te drejt pasi doktoret zbuluan nje tumor ne trurin e tij ky tumor i ben njerzit te dhunshem por psikologu qe kishte trajtuar Whitman nuk i kishte dhen tableta Dexetrin brana kundra ankthit dhe deprsionit qe Whitman i konsumonte pa autorizim te mjekut thuhet se ilaqi ja perkeqsoi gjendjen mendore.

Funerali[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viktimat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Te vrarë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1 Margaret Whitman 43 vjeqare nena e Charles Whitman
 • 2 Kathy Whitman 23 vjeqare gruaja e Charles Whitman
 • 3 Edna Townsley 51 vjeqare
 • 4 Marguerite Lamport 56 vjeqare
 • 6 Claire Wilson 18 vjeqare
 • 7 Thomas Eckman 18 vjeqar
 • 8 Dr.Robert Boyer 33 vjeqar
 • 9 Thomas Ashton 22 vjeqar
 • 10 Karen Griffith 17 vjeqare
 • 11 Thomas Karr 24 vjeqar
 • 12 Billy Speed 22 vjeqar - polic
 • 13 Harry Walchuk 38 vjeqar
 • 14 Paul Sonntag 18 vjeqar
 • 15 Claudia Rutt 18 vjeqare
 • 16 Roy Schmidt 29 vjeqar
 • 17 David Gunby 58 vjeqar ai vdiq ne vitin 2001 na plaget e marr ne vitin 1966
 • 18 I pa idnetifikuar.

Te Plagosur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1 Allen, John Scott
 • 2 Bedford, Billy
 • 3 Ehlke, Roland
 • 4 Evgenides, Ellen
 • 5 Esparza, Avelino
 • 6 Foster, F. L.
 • 7 Frede, Robert
 • 8 Gabour, Mary Frances
 • 9 Gabour, Michael
 • 10 Garcia, Irma
 • 11 Harvey, Nancy
 • 12 Gunby, David[80]
 • 13 Heard, Robert
 • 14 Hernandez Jr., Aleck
 • 15 Hohmann, Morris
 • 16 Huffman, Devereau
 • 17 Kelly, Homer J.
 • 18 Khashab, Abdul
 • 19 Littlefield, Brenda Gail
 • 20 Littlefield, Adrian
 • 21 Martinez, Dello
 • 22 Martinez, Marina
 • 23 Mattson, David
 • 24 Ortega, Delores
 • 25 Paulos, Janet
 • 26 Phillips, Lana
 • 27 Royuela, Oscar
 • 28 Snowden, Billy
 • 29 Stewart, C. A.
 • 30 Wilson, Claire
 • 31 Wilson, Sandra
 • 32 Wheeler, Carla Sue
 1. ^ http://murderpedia.org/male.W/w/whitman-charles.htm
 2. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 15 tetor 2014. Marrë më 15 nëntor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ http://murderpedia.org/male.W/w/whitman-charles-photos.htm
 4. ^ https://en.wikipedia.org/wiki/Charles_Whitman#Early_life_and_education