Jump to content

Charlotte Perospero

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Charlotte Perospero (シャーロット・ペロスペロー Shārotto Perosuperō) është personazh fiktiv në anime dhe manga One Piece, është fëmija e parë e Familjes Charlotte dhe një oficer në Piratët e Big Mom. Ai gjithashtu shërben si Ministër i Sheqerkave ((キャンディ大臣 Kyandi Daijin) në Vendin e Tottos.

Personaliteti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Perospero është jashtëzakonisht sadist, duke marrë gëzim të madh në torturimin e të tjerëve, të tilla si kur ai kërcënoi Caesar Clown me mundësinë që të shndërrohej në karamele dhe të lëpinte për vdekje, ndërsa gjithashtu shtrëngonte zemrën e tij për argëtim, si dhe kur tallej me Judge Vinsmoke pasi ky i fundit e kuptoi tradhtinë e Big Mom. Perospero nuk është pa frikë, pasi ai u tmerrua kur nëna e tij e kërcënoi ta vriste nëse zbulonte se ai po gënjente që Kapelat e Kashtes kanë vjedhur një tortë rezervë që ishte bërë për ceremoninë e martesës.[1] Ai gjithashtu u trondit shumë kur Pedro ishte gati të hidhte në erë të dy me shpërthime. Ai gjithashtu mund të jetë hakmarrës, pasi humbi krahun e tij të djathtë nga një shpërthim i shkaktuar nga Pedro, Perospero u betua se do të bënte që ekipi i shpëtimit të Sanji të vuante për veprimet e Pedro. Sidoqoftë, ai gjithashtu zotëron një vullnet dhe këmbëngulje mjaft të fortë, pasi ai nuk u dekurajua të ndiqte Kapelat e Kashtes edhe pasi humbi krahun e përmendur.

Ashtu si nëna e tij, ai ka një dashuri të madhe për ëmbëlsirat, të demonstruara kur ai lëpinte me pangopësi një kallam sheqeri gjigand ndërsa prezantonte Ceasar në laboratorin e tij të ri. Kur ai humbi krahun, ankesa e tij kryesore në lidhje me të ishte se zëvendësimi i krahut të tij të ëmbëlsirave do të shkrihej sa herë që pinte çaj. Ai u referohet njerëzve që i pëlqen si karamele, duke i quajtur "të ëmbël" pasi i referohej Nami si një "vajzë karamele" e ëmbël.[2]

Pavarësisht nga prirjet e tij mizore, Perospero gjithashtu ka treguar një kujdes të fortë për mirëqenien e Vendit Totto dhe qytetarëve të saj, pasi ai ishte i gatshëm të rrezikonte jetën e tij dhe të gënjente nënën e tij të çmendur për ta mbajtur atë të mos tërhiqej brenda Qytetit të Ëmbël. Ai tregohet se ka njëfarë butësie, pasi ai u ofroi Brook dhe Chopper një shans për të shpëtuar pasi supozoi se Big Mom u dha një goditje fatale miqve të tyre. Ai duket të jetë shumë i dashur dhe i sjellshëm ndaj fëmijëve siç tregohet kur u tha një grupi fëmijëve të vegjël të ishin të mirë me njëri-tjetrin ndërsa u ofroi atyre kallam sheqeri dhe i lejoi të hanin shkallët lëvizëse të ëmbëlsirave që bëri me fuqinë e tij. Ai duket se kujdeset për vëllezërit dhe motrat e tij pasi ai me zemërim kërkoi Luffy të hiqte dorë nga motra e tij Brûlée pasi ajo u lut me Perospero për ta shpëtuar atë.

Ngjashëm me shumicën e vëllezërve dhe motrave të tij, ai është shumë arrogant dhe i prirur për të nënvlerësuar armiqtë siç shihet kur ai e konsideroi të pamundur që Kapelat e Kashtes të arratiseshin të gjalla nga Big Mom ndërsa ai tallej me Brook dhe Chopper për miqtë e tyre të vdekur të supozuar ndërsa i shikonte ata duke luftuar ushtarët e tij. Kjo u shfaq përsëri kur mbërritën pjesa tjetër e ekipit. Ai ishte i befasuar me mbijetesën e tyre para se të rifitonte qetësinë e tij dhe u mburr se Luffy nuk mund ta shkatërronte murin e tij të hekurt nga karamelet, por u befasua kur e bëri. Ai ishte i tillë kur Kapelat e Kashtes u supozua se kishin vdekur nga vala e baticës së Big Mom vetëm për t'u shokuar dhe hutuar kur mësoi për mbijetesën e tyre të vazhdueshme.

Ai është gjithashtu shumë krenar për shpërblimin në kokën e tij, pasi ai u tregua duke u mburrur me të tek Pedro pasi e nënshtroi atë.[3] Ai gjithashtu beson se rendi i lindjes në familje ka rëndësi pasi ai pohoi se ai duhet të ishte kapiten i Piratëve Big Mom nëse ndonjë gjë i ndodh Big Mom.[4]

Aftësitë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Si oficer i Piratëve Big Mom, Perospero ka një pozitë të lartë në ekuipazh dhe ka autoritet mbi anëtarët e rangut më të ulët, dhe si Ministër i Karameleve, ai ka autoritet mbi Ishullin e Karameleve në Vendin Totto. Vito vuri në dukje Perospero si një nga "përbidëshat" ​​e ekuipazhit, duke e krahasuar me vëllezërit e motrat e tij më të vegjël komandantin e ëmbël Katakuri dhe Smoothie. Caesar Clown, një kriminel famëkeq me një shpërblim prej 300,000,000 beli, ishte tmerruar nga Perospero kur ky i fundit e kërcënoi atë. Perospero nënshtroi lehtësisht të dy Brook dhe Chopper, të cilët janë luftëtarë shumë të aftë, pa asnjë përpjekje. Shpërblimi i tij 700,000,000 beli është një dëshmi e forcës së tij.

Me përshtatjen e statusit të tij si djali dhe fëmija i madh, ai u pa të ishte në krye të disa prej vëllezërve dhe motrave të tij të tjerë në kryerjen e masakrës së Familjes Vinsmoke në festën e çajit dhe drejtimin e tyre ndërsa ata ndiqnin armiqtë e tyre poshtë. Pavarësisht se nuk është një Komandant i Ëmbël, ai ka autoritet të lartë brenda ekuipazhit, pasi shumë nga vëllezërit e motrat e tij i kërkojnë urdhra dhe drejtim, madje edhe ata që e tejkalojnë teknikisht si Smoothie.

Perospero ka provuar të jetë jashtëzakonisht dinak. Kur plani origjinal i nënës së tij për të vrarë Familjen Vinsmoke shkoi keq për shkak të gabimit të Pudding dhe ndërhyrjes së Luffy, Perospero doli me një strategji të improvizuar dhe efektive në vend duke lidhur Familjen Vinsmoke me karamelet e tij, duke i lënë ata në mëshirën e vëllezërve dhe motrave të tij si ata u përgatitën t'i qëllonin për vdekje, një plan që do të kishte patur sukses po të mos kishte qenë për britmën e papritur të Big Mom. Kur Big Mom filloi të tërhiqej në Qytetin e Ëmbël për shkak të dëshirës së saj për tortën e dasmës, Perospero doli me një gënjeshtër të efektshme edhe pse të rrezikshme që mashtroi nënën e tij për të shkuar pas Kapelat e Kashtes, duke kursyer përkohësisht Qytetin e Ëmbël nga shkatërrimi i mëtejshëm.

Perospero zotëron reflekse të shpejta, pasi ai arriti të pikaste dhe bllokonte sulmin e Pedro ndaj tij, megjithë shpejtësinë e Pedro, dhe kishte forcë të mjaftueshme për ta shtrirë një mink jaguar në tokë ndërsa kundërsulmonte.

Përkundër kornizës së tij të dobët, ai ka një qëndresë të jashtëzakonshme, ndërsa ai mori një grusht nga Vinsmoke Ichiji, një luftëtar i zgjeruar gjenetikisht me forcë mbinjerëzore që kishte pajisur kostumin e tij Raid dhe e hoqi atë në mënyrë të papritur me një plagë të thjeshtë në fytyrën e tij. Kur ai u përfshi nga një shpërthim masiv bosh i shkaktuar nga Pedro, ai mbijetoi dhe arriti të ngrihej në këmbë, megjithëse ai ende pësoi dëmtime të rënda dhe humbi krahun e tij të djathtë (ai po përdorte gjithashtu forca të blinduara të ëmbëlsirave në atë kohë). Edhe pa ndonjë trajtim, ai shpejt u shërua mjaftueshëm nga dëmtimet e tij për të ndihmuar nënën e tij për të ndjekur Thousand Sunny për disa orë pa u lodhur. Sidoqoftë, ai u dobësua pasi la plagët e tij pa u trajtuar për orë të tëra.

Fruti i detit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Perospero hëngri frutin e karameles, një frut i llojit Paramecia që i lejon atij të krijojë dhe kontrollojë karamele. Karamelet e tij mund të jenë në një formë shurupi ose të ngurtësohen në një gjendje të ngurtë. Fuqia e tij është tepër e shkathët, pasi ai mund të krijojë gjithçka nga karamelet.

Ai është një zejtar shumë i talentuar dhe mund të përdorë karamelet e tij për të krijuar gjithçka; me përhapjen e globave të karameleve, ai mund të krijojë ndërtime të karameleve të ngurtësuara që mund të përdoren për sulm, mbrojtje dhe mbështetje. Ai gjithashtu mund të përdorë karamele për të krijuar mure mbrojtëse dhe forca të blinduara për t'u mbrojtur me të. Duke krijuar një masë të lëvizshme të karameleve që nuk tretet kurrë, Perospero mund të udhëtojë nëpër ujë. Ai madje mund të krijojë struktura mekanike, të tilla si shkallët lëvizëse të ndërlikuara të karameleve. Me kërkesë të nënës së tij, ai ishte në gjendje të ndërtonte një kopje ekzakte plotësisht funksionale të laboratorit shumë të përparuar të Ceasar nga Punk Hazard nga karamelet.

Ai gjithashtu mund të përdorë karamelet për të lidhur dhe imobilizuar kundërshtarët e tij, duke qenë aq i fortë sa të mbajë poshtë edhe fëmijët e rritur gjenetikisht të Familjes Vinsmoke dhe formën e kështjellës gjigande të Capone Bege. Perospero madje mund të shkojë deri në kthimin e njerëzve në karamele duke i mbuluar ato në të dhe duke bërë që ato të depërtojnë në trupat e tyre, duke i vrarë disa minuta pasi ai i imobilizon ata pa asnjë mundësi që ata të shpëtojnë ndërkohë.

Armët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Perospero mund të përdorë kallamin e tij sheqeri në luftime, siç tregohet kur e përdori atë për të bllokuar goditjen e shpatës së Pedros pa marrë dëmtime. Kur u përpoq të vriste Marco me urdhër të Big Mom, Perospero krijoi një hark dhe shigjetë karamele, megjithëse ai u ndalua nga Carrot dhe Wanda para se të mund të tregonte aftësinë e tij në përdorimin e tyre.

Kuriozitete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Perospero ndan temë fantazie të përrallës së ekuipazhit të nënës së tij:

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ One Piece Kapitulli 873 dhe Epizodi 844
  2. ^ One Piece Kapitulli 847 dhe Epizodi 812
  3. ^ One Piece Kapitulli 877 dhe Epizodi 849
  4. ^ One Piece Kapitulli 934 dhe Epizodi 929