Chazz Palminteri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Chazz Palminteri
Palminteri më 2011
U lind në
Calogero Lorenzo Palminteri[1]

15 maj 1952 (71 vjet)
New York City, SHBA
ProfesioniAktor, kineast, dramaturg
Vite aktiviteti1983–present
Bashkëshorti/ja
Gianna Ranaudo
(m. 1992)
Fëmijë2
Faqja në rrjetchazzpalminteri.net

Calogero Lorenzo "Chazz" Palminteri (lindi më 15 maj 1952)[1] është një aktor amerikan. Ai është më i njohur për rolet e tij filmike në A Bronx Tale (1993), bazuar në shfaqjen e tij me të njëjtin emër, Bullets Over Broadway (1994) për të cilën ai u nominua për Academy Award për Aktorin më të Mirë Dytësor, dhe The Usual Suspects ( 1995), si dhe rolin e tij të përsëritur si Shorty në Modern Family (2010–2019).

Filmi tjetër i tij i shquar përfshijnë Hurlyburly (1998), Analyze This (1999), Down to Earth (2001), Running Scared (2006), dhe Legend (2015). Ai njihet gjithashtu për rolet e tij të përsëritura në Wiseguy (1989), Kojak (2005), Rizzoli & Isles (2010–2014) dhe Godfather of Harlem (2019–2021).

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Calogero Lorenzo Palminteri lindi më 15 maj 1952, në lagjen Bronx të New York City, djali i Rose, një shtëpiake dhe Lorenzo Palminteri, një shofer autobusi.[2] Ai u rrit në lagjen Belmont të Bronx.[3] Palminteri është me prejardhje siçiliane; gjyshërit e tij, Calogero Palminteri dhe Rosa Bonfante, u martuan në vitin 1908 dhe emigruan në Shtetet e Bashkuara në vitin 1910 nga Menfiprovincën e Agrixhentos, Siçili. Në moshën nëntë vjeç, Palminteri ishte dëshmitar i vrasjes së një mafioz para pallatit të tij; Policia e mori në pyetje, por ai pohoi se nuk e kishte parë incidentin.[4]

Ai luftoi për t'u bërë aktor, duke e ndarë kohën e tij midis aktrimit në shfaqjet off-Broadway dhe si bouncer, së bashku me Dolph Lundgren.[5] Në vitin 1988, Palminteri ishte duke punuar në një klub nate në Nju Jork ku po organizohej një festë për agjentin e talenteve të Hollivudit dhe tregtarin Irving Paul "Swifty" Lazar. Kur Llazari tentoi të hynte, Palminteri e ndaloi pasi nuk e dinte se kush ishte. Lazari e pushoi nga puna, gjë që çoi në Palminteri të thyer (dhe të papunë) duke shkruar A Bronx Tale për veten e tij për të luajtur pasi atij nuk i ofrohej asnjë punë.[6]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Teatër[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Palminteri luajti në BroadwayA Bronx Tale, shfaqje autobiografike e bazuar në fëmijërinë e tij që ai e interpretoi për herë të parë në Theatre West në Los Angeles në 1989.[7] Palminteri thotë se ai filloi të shkruante shfaqjen pasi u pushua nga një klub kur, si portier, ai refuzoi hyrjen te super agjenti Swifty Lazar.[8][9] Produksioni i Broadway, me regji nga Jerry Zaks dhe me muzikë nga John Gromada, filloi shfaqjet paraprake më 4 tetor 1988, në teatrin Walter Kerr dhe u hap më 25 tetor, duke zgjatur për 18 javë. Palminteri luan 18 role në A Bronx Tale, i cili përshkruan një fëmijëri të ashpër në rrugët e Bronx. Shfaqja u zhvillua për dy muaj në Playhouse 91 në vitin 1989.[10]

Palminteri luajti përballë Kenny D'Aquila në shfaqjen e D'Aquila, Unorganized Crime.[11][12] Palminteri e vlerësonte gjithmonë shot që Robert De Niro i dha atij, kështu që ai ra dakord të luante në dramën me temë mafioze të D'Aquila.[13]

Palminteri performoi në versionin muzikor të Broadway të A Bronx Tale në vitin 2018.

Film[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Robert De Niro pa shfaqjen e Palminterit në Broadway të A Bronx Tale në 1990 dhe të dy u bashkuan për ta përshtatur shfaqjen në një film. Palminteri krijoi skenarin dhe luajti si Sonny, gangsteri që takon Calogero, ndërsa De Niro drejtoi filmin, duke bërë debutimin e tij regjisorial dhe duke luajtur si Lorenzo, babai i Calogero.[14] Filmi ishte një sukses komercial dhe kritik.[15] Në vitin 1994, Chazz Palminteri luajti rolin e turmës Cheech në filmin me komedi të zezë Bullets Over Broadway, për të cilin ai u nominua për Academy Award për Aktorin më të Mirë Dytësor.

Palminteri pati gjithashtu interpretime në filma si The Usual Suspects, The Perez Family, Jade, dhe Diabolique, si dhe role komike në filma si Oscar, Analyze This dhe Down to Earth.

Gjatë xhiros së tij, ai u shfaq në shumë reklama për Vanilla Coke, në të cilat ai portretizoi një bos mafioz i cili do të kërcënonte të famshmit nëse nuk lavdëronin shijen e produktit në fjalë, dhe më pas do t'i linin të largoheshin me kokën e vaniljes për të "shpërblyer “kurioziteti i tyre”, duke prekur sloganin e saj në atë kohë. Palminteri ka shprehur personazhe në filma të ndryshëm të animuar, më të dalluarit janë Smokey në Stuart Little dhe Woolworth në Hoodwinked.

Ai bëri debutimin e tij regjisorial me një episod të Oz, pastaj filmin televiziv Women vs. Burrat dhe filmi artistik i vitit 2004 Noel.

Përpjekjet e fundit të aktrimit të Palminteri përfshijnë A Guide to Recognizing Your Saints, Running Scared, dhe Arthur and the Minimoys.

Në vitin 2004, ai mori çmimin "Indie Hero Award" nga Method Fest Independent Film Festival për arritjet e tij artistike në film.

Television[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 20 janar 2010, Palminteri ishte i ftuar në Modern Family dhe luajti të njëjtin personazh në episodin e 2 nëntorit 2011.[16] Palminteri e ka ripërsëritur rolin dy herë të tjera në sezonin 5. Në qershor 2010, Palminteri filloi të luante të ftuar në dramën krimi të TNT Rizzoli & Isles si Frank Rizzoli, Sr. Ai luajti dy herë në dramën e CBS Blue Bloods si Angelo Gallo, një avokat mafioz dhe mik fëmijërie i personazhit kryesor Frank Reagan.

Palminteri portretizoi mafiozin e ndjerë Paul Castellanofilmin televiziv Boss of Bosses të vitit 2001.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Palminteri me gruan e tij Gianna Ranaudo në New York City, 2010.

Palminteri jeton në Westchester County, New York, në qytezën e Bedford. Ai e përshkruan veten si një katolik romak "shumë shpirtëror".[17] Ai u martua me Gianna Ranaudon në vitin 1992 dhe së bashku kanë dy fëmijë.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filma[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
1983 Home Free All Truck Hijacker
1985 The Last Dragon Hood No. 2
1987 Glory Years Drummond Film televiziv
1989 Peter Gunn Soldier Film televiziv
1991 Oscar Connie
1992 Innocent Blood Tony Silva
There Goes the Neighborhood Lyle Corrente
1993 A Bronx Tale Sonny LoSpecchio
1994 Bullets over Broadway Cheech
1995 The Usual Suspects Dave Kujan
The Perez Family Lt. John Pirelli
The Last Word Ricky
Jade Matt Gavin
1996 Diabolique Guy Baran
Faithful Tony
Mulholland Falls Elleroy Coolidge
1998 Scar City Lieutenant Laine Devon
Hurlyburly Phil
A Night at the Roxbury Benny Zadir
1999 Analyze This Primo Sidone
The Book That Wrote Itself Mr. Palminteri
Excellent Cadavers Giovanni Falcone Film televiziv
Stuart Little Smokey (zëri)
2001 Down to Earth King
Lady and the Tramp II: Scamp's Adventure Buster (zëri) Video
Boss of Bosses Paul Castellano Film televiziv
One Eyed King Eddie Dugan
2002 Poolhall Junkies Joe
2004 One Last Ride Tweat
Noel Arizona
2005 Animal Kassada Video
In the Mix Frank
Hoodwinked! Woolworth (zëri)
2006 Running Scared Detective Rydell
A Guide to Recognizing Your Saints Monty
Push Vince
Little Man Walken
Arthur and the Minimoys Travel Agent (zëri)
2007 The Bodyguard Lee Maxwell
The Dukes George
2008 Yonkers Joe Yonkers Joe
Jolene Sal
2009 Once More with Feeling Frank Gregorio Video
2010 Hollywood & Wine Geno Scarpaci Video
2012 Mighty Fine Joe Fine
The Oogieloves in the Big Balloon Adventure Marvin Milkshake (zëri)
2013 Once Upon a Time in Queens Ben Rose
Underdogs Stinky (zëri)
Final Recourse Dr. Tomman
2014 Henry & Me Babe Ruth (zëri)
2015 Legend Angelo Bruno
2019 Vault Raymond Patriarca Sr.
2020 Clover Tony

Television[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
1986 Hill Street Blues Sonny Cappelito Epizodi: "Bald Ambition"
1987 Matlock MP Sgt. Marcy Epizodi: "The Court-Martial: Part 2"
1989 Dallas Frank Epizodi: "He-e-ere's Papa!"
Valerie Leslie Epizodi: "Viva Las Vegas"
1st & Ten: The Championship Al Epizodi: "Duty Call"
Wiseguy Peter Alatorre/Sal Rosselli Recurring Cast: Season 3
1990 Sydney Tony Epizodi: "Love Ya, Babe"
1997 The Directors Himself Epizodi: "The Films of William Friedkin"
1999 Dilbert Leonardo da Vinçi (zëri) Epizodi: "Art"
2001 An All-Star Tribute to Brian Wilson Himself/Host Main Host
Bravo Profiles Himself Epizodi: "Rod Steiger"
2003 AFI Life Achievement Award Himself Epizodi: "A Tribute to Robert De Niro"
Biography Himself Epizodi: "Humphrey Bogart"
2004 Dr. Vegas Duke Walcott Epizodi: "Lust for Life"
2005 Kojak Captain Frank McNeil Rol i përsëritur
2010 Celebrity Ghost Stories Himself Epizodi: "Episode #2.4"
2010–14 Rizzoli & Isles Frank Rizzoli Sr. Rol i përsëritur: sezoni 1, mysafir: sezonet 3-4
2010–19 Modern Family Shorty Roli mysafir: sezonet 1, 3-5, dhe 9-10
2011 Rocco's Dinner Party Himself Epizodi: "Ultimate Summer Party"
2012 The Haunting of... Himself Epizodi: "Chazz Palminteri"
2012–13 Blue Bloods Angelo Gallo 2 epizoda[18][19]
2014 Law & Order: Special Victims Unit Perry Cannavaro Epizodi: "Jersey Breakdown"
2017 Kevin Can Wait Vincent Epizodi: "Plus One Is the Loneliest Number"
2017–18 Voltron: Legendary Defender Burr (zëri) 2 epizoda
2019–21 Godfather of Harlem Joe Bonanno Rol i përsëritur (sezonet 1-2)
2021 Law & Order: Organized Crime Manfredi Sinatra Epizodi: "What Happens in Puglia"
Gravesend Cesar Tremaldo Roli i përsëritur (sezoni 2)
2023 Bubble Guppies Tiny the Slug (zëri) Epizodi: "A Slow Day in Zippy City!"

Video lojëra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Loja Roli Shënime
2012 Call of Duty: Black Ops II Salvatore "Sal" DeLuca Featured on 2013's "Uprising" downloadable content.[20]

Dokumentar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Shënime
1996 Little Italy
1997 Off the Menu: The Last Days of Chasen's
1998 Italians in America
2005 Bullets Over Hollywood [21]
2008 Beyond Wiseguys: Italian Americans & the Movies
2014 Journey to Sundance
2016 Davi's Way

Çmimet dhe nominimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Çmimet Kategoria Marrësi Rezultati
1994 Sant Jordi Awards Aktori më i Mirë i Huaj A Bronx Tale Fitues/e
1995 Sant Jordi Awards Aktori më i Mirë i Huaj Bullets Over Broadway Fitues/e
Independent Spirit Awards Independent Spirit Award for Best Supporting Male Fitues/e
Academy Awards Academy Award për Aktorin më të Mirë Dytësor Kandidat/e
Chicago Film Critics Association Awards Chicago Film Critics Association Award for Best Supporting Actor Kandidat/e
Screen Actors Guild Awards Screen Actors Guild Award for Outstanding Performance by a Male Actor in a Supporting Role Kandidat/e
1996 Sant Jordi Awards Best Foreign Actor The Usual Suspects Fitues/e
National Board of Review Awards National Board of Review Award for Best Cast Fitues/e
2006 Sundance Film Festival Special Jury Prize for Best Ensemble Performance A Guide to Recognizing Your Saints Fitues/e

Puna teatrore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Broadway[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 2007 – A Bronx Tale – interpretues
 • 2013 – Human – interpretues dhe skenarist
 • 2016 – A Bronx Tale – interpretues dhe skenarist

Off-Broadway[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b Chazz Palminteri bio Arkivuar 25 shtator 2017 tek Wayback Machine. Chazzpalminteri.net. Retrieved on November 19, 2013.
 2. ^ Duggan, Dennis (24 dhjetor 1989). "A Playwright (And an Actor) Grows in the Bronx". Newsday (në anglisht).[lidhje e vdekur]
 3. ^ Allis, Sam (22 mars 2009). "All that Chazz". Boston.com (në anglisht). Marrë më 18 tetor 2015.
 4. ^ "Chazz Palminteri and the real-life inspiration for 'A Bronx Tale' are forever intertwined" (në anglisht). bostonglobe.com. 31 mars 2019.
 5. ^ "Dolph Lundgren: Grace Jones would bring as many as five girls back... 'Exhausting'". The Irish Times (në anglisht). 23 nëntor 2018.
 6. ^ "11 Surprising Facts About A Bronx Tale". www.mentalfloss.com (në anglisht). 28 shtator 2018.
 7. ^ The Villager, Vol. 77, No. 23; November 7–13, 2007
 8. ^ "Broadway Names with Julie James," On Broadway, SiriusXM, October 11, 2012.
 9. ^ Winn, Steven. "Palminteri revisits 'A Bronx Tale'" San Francisco Chronicle, September 23, 2008.
 10. ^ "Cheri, Based on Colette's Classic Novella, Begins Performances Off-Broadway". Broadway.com. November 19, 2013.
 11. ^ [url=https://www.imdb.com/name/nm0195379/ title=Kenny D'Aquila]
 12. ^ "'Unorganized Crime' a quirky mob-family melodrama". Los Angeles Times (në anglisht). 16 maj 2014.
 13. ^ "Chazz Palminteri Talks New Play 'Unorganized Crime,' Getting His Start from Robert DeNiro (Q&A)". The Hollywood Reporter (në anglisht). 8 maj 2014.
 14. ^ Vlastelica, Ryan (2 mars 2016). "Chazz Palminteri on A Bronx Tale, Keyser Söze, and Stallone's career advice". The A.V. Club (në anglisht). Marrë më 27 shkurt 2020.
 15. ^ Kachka, Boris (14 tetor 2007). "How 'A Bronx Tale' Got Told – New York Magazine". Nymag.com (në anglisht). Marrë më 20 shkurt 2014.
 16. ^ Natalie Abrams (26 tetor 2009). "Elizabeth Banks and Chazz Palminteri to Guest-Star on Modern Family". TVGuide.com (në anglisht).
 17. ^ Rypka, Marsala (December 2009) "With Chazz Palminteri". luxurylv.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 25 nëntor 2010. Marrë më 31 tetor 2014..
 18. ^ "Blue Bloods: Season 3, Episode 9 Secrets and Lies". IMDb.com (në anglisht). Marrë më 22 janar 2016.
 19. ^ "Blue Bloods: Season 4, Episode 8; Justice Served". IMDb.com (në anglisht). Marrë më 22 janar 2016.
 20. ^ "Call of Duty: Black Ops 2 – Mob of the Dead: Chazz Palminteri" (në anglisht). 16 maj 2013.
 21. ^ "Bullets Over Hollywood (2005)". IMDb.com (në anglisht). Marrë më 22 janar 2016.