Jump to content

Cheaper by the Dozen (film 2003)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Cheaper by the Dozen
Regjia ngaShawn Levy
Shkruar ngaSam Harper
Joel Cohen
Alec Sokolow
Bazuar nëCheaper by the Dozen nga Frank Bunker Gilbreth Jr. & Ernestine Gibreth Carey
ProdhuesiRobert Simonds
Michael Barnathan
Ben Myron
LuajnëStece Martin
Bonnie Hunt
Hilary Duff
Tom Welling
Piper Perabo
KinematografiaJonathan Brown
MontazhiGeorge Folsey Jr.
MuzikaChristophe Beck

Kompanitë prodhuese
20th Century Studios[1]
Robert Simonds Productions[2]
Shpërndarë nga20th Century Fox[1]
Data e publikimit
25 dhjetor 2003 (Shtetet e Bashkuara)
Kohëzgjatja
99 minuta
ShtetiShtetet e Bashkuara
GjuhaAnglisht
Buxheti40 milion dollarë
Fitimi190.2 milion dollarë

Cheaper by the Dozen është një film komedi familjar amerikan i vitit 2003 i drejtuar nga Shawn Levy dhe luajn Steve Martin dhe Bonnie Hunt. Filmi u publikua më 25 dhjetor 2003, nga 20th Century Fox dhe fitoi 190.2 milionë dollarë në mbarë botën kundrejt një buxheti prej 40 milionë dollarësh. Një vazhdim, Cheaper by the Dozen 2, u publikua në Shtetet e Bashkuara më 21 dhjetor 2005.

Është një ribërje e filmit të vitit 1950 me të njëjtin emër. Të dy filmat u frymëzuan nga jeta e vërtetë e familjes Gilbreth dhe tregimi gjysmë-autobiografik i jetës së tyre siç është shkruar në Cheaper by the Dozen nga Frank Bunker Gilbreth Jr. dhe motra e tij Ernestine Gilbreth Carey.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tom Baker është një trajner i futbollit në një kolegj në Midland, Illinois, ku rriti dymbëdhjetë fëmijë. Gruaja e tij, Kate, e ka shkruar historinë e saj në një libër dhe shpreson t’ia dërgojë mikut të saj për të botuar librin. Një ditë, Tom papritur merr një ofertë nga shoku i tij i vjetër dhe shoku i skuadrës së futbollit Shake McGuire për të trajnuar në alma mater në qytetin e tij të lindjes, Evanston, Illinois. Tom pranon ofertën edhe pse fëmijët janë kundër saj dhe kërkojnë që çështja të vihet në votim. Tom pranon votimin, por u thotë atyre në fund se do të bëjë atë që mendon se është më e mira për familjen, gjë që zemëron fëmijët. Charlie nuk dëshiron të largohet nga shtëpia e tij dhe e dashura e tij Beth, dhe fëmijët më të vegjël nuk janë gjithashtu të gatshëm të lënë miqtë që kanë në Midland. Atmosfera në shtëpinë e re të Bakers është e tensionuar, dhe situata në shkollë është edhe më e keqe pasi Mark dhe Charlie janë të dy të ngacmuar. Familja më pas takon fqinjët e tyre Shenks të përbërë nga Bill, Tina dhe djali i tyre Dylan dhe ai i fton fëmijët në festën e tij të ditëlindjes.

Kur libri i saj është gati për botim, Kate duhet të nisë një turne kombëtar të librit për ta promovuar atë. Tom vendos të punësojë fëmijën më të madhe të familjes, Norën, dhe të dashurin e saj model/aktor, Hank, për ta ndihmuar atë të kujdeset për fëmijët. Kur Nora dhe Hank mbërrijnë, fëmijët udhëtojnë me Hankun në pishinën e tyre të vogël të mbushur me ujë të ndotur. Ndërsa Hank bën dush dhe pret që rrobat e tij të lahen dhe thahen, fëmijët i thithin të brendshmet e tij në mish. Më vonë, kur Hank bashkohet me të gjithë për drekë, fëmijët lëshojnë mbi të qenin e familjes, Gunner, duke e bërë atë të refuzojë të ndihmojë në kujdestarinë e fëmijëve. Si rezultat, një Nora e zhgënjyer largohet me Hank, ndërsa Tom ndërpret lejimin e fëmijëve për shakatë e tyre.

Pasi Kate niset për turneun e saj të librit, Tom kupton se ai nuk mund t'i trajtojë fëmijët vetë pas një nate kaotike. Si rezultat, Tom përpiqet të punësojë një kujdestare shtëpie, por askush nuk është i gatshëm të punojë me një familje aq të madhe sa bukëpjekësit, kështu që Tom vendos të sjellë futbollistët nga puna në shtëpinë e familjes për të praktikuar lojëra në dhomën e ndenjes për t'u përgatitur për ndeshjen e futbollit mbrëmjen e së shtunës ndërsa fëmijët kryejnë punët e shtëpisë dhe lojërat e tyre shtëpiake. Sidoqoftë, fëmijët fillojnë të shkaktojnë telashe në shkollë, duke përfshirë fëmijët më të vegjël që kanë një zënkë ngacmuesit e Markut që me sa duket i hoqën syzet një ditë tjetër dhe Kyle dhe Nigel dëmtuan mësuesen e tyre duke i hedhur gjëra asaj. Për shkak të kësaj (dhe fëmijët që nuk i kryejnë punët e tyre dhe gjërat dalin jashtë kontrollit), Tom vendos t'i vendosë fëmijët (përveç Charlie, Lorraine dhe Nora) dhe t'i ndalojë ata të marrin pjesë në festën e ditëlindjes së Dylan. Por Sara i çon ata në festë pa e ditur Tomi. Ndërsa diskuton planet me lojtarët e futbollit, Tom dëgjon njerëzit që bërtasin në festë pasi një nga dhuratat rezulton të jetë një gjarpër me Dylanin që lëndohet gjatë procesit. Pasi një Charlie i frustruar dhe i mallkuar nxirret jashtë skuadrës së futbollit, ai debaton me Tomin, duke thënë se lëvizja kishte të bënte me Tomin dhe jo me familjen. Tom pastaj zbulon se Hank u fut dhe fjeti kundër rregullave të qarta të familjes, dhe Hank pranon se nuk dëshiron të ketë fëmijë dhe se pret që Nora të mendojë njësoj, gjë që e shqetëson atë. Kate dëgjon nga fëmijët për kaosin dhe anulon turneun e librit për të marrë përgjegjësinë për situatën. Botuesi i Kate vendos të krijojë një promovim shtesë për librin e saj duke ftuar Oprah Winfrey të regjistrojë një segment për Bukëbërësit në shtëpinë e tyre.

Megjithë stërvitjen e madhe nga Kate, Bakers nuk janë në gjendje të demonstrojnë familjen e dashur, të lidhur fort, të cilën Kate e përshkroi në librin e saj. Kur bretkosa e Markut vdes, ai përpiqet t'u tregojë atyre lajmin e keq. Sara ftohtë i kujton atij se askujt nuk i intereson, kjo dëshmon se është kashta e fundit për Markun, pasi një luftë e ndezur shpërthen momente para fillimit të segmentit, duke bërë që kameramanët të thërrasin Winfrey për ta anuluar atë. Marku ik nga shtëpia, duke bërë që Bukëpjekësit ta gjejnë. Kur Hank refuzon të ndihmojë dhe Nora më në fund sheh se vëllezërit dhe motrat e saj kishin të drejtë për të, ajo ndahet me të dhe i bashkohet kërkimit, dhe i kujton Tomit se si ajo ikte nga shtëpia si fëmijë në Çikago, vendi i saj i preferuar në Bota. Tom pastaj kënaq një ndjenjë se Marku po përpiqet të kthehet në shtëpinë e vjetër të Bakers në Midland, dhe përfundimisht e gjen atë në një tren Amtrak që niset nga Çikago në Midland. Duke u ribashkuar me pjesën tjetër të familjes së tyre, Bukëpjekësit fillojnë të trajtojnë çështjet e tyre me njëri -tjetrin, dhe Tom përfundimisht jep dorëheqjen nga pozicioni i tij në alma mater me Shake për të kaluar më shumë kohë në shtëpi me familjen e tij. Filmi pastaj përfundon me bukëbërësit që festojnë Krishtlindjet së bashku dhe llambadari në dhomën e tyre të ndenjes prishet.

Rolet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Familja Bakers[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Të tjerët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Regjisori i filmit Shawn Levy bën një paraqitje cameo si raportues.

Kritika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Faqja e internetit e grumbullimit të kritikave Rotten Tomatoes raporton një vlerësim miratimi 24% bazuar në rishikimet e 119 kritikëve dhe një rezultat mesatar prej 4.58/10. Konsensusi i faqes thotë: "Në këtë familje me dymbëdhjetë fëmijë, ndodh shumë kaos, por pak humor."[3]Metacritic, i cili përcakton një vlerësim të normalizuar nga kritikët kryesorë, filmi mori një rezultat prej 46 nga 100 bazuar në 30 rishikime, duke treguar "komente të përziera ose mesatare".[4] Pavarësisht reagimeve fillestare, filmit iu dha "Two Thumbs Up" nga Roger Ebert dhe Richard Roeper në shfaqjen e tyre televizive.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Cheaper by the Dozen (2003)". AFI Catalog of Feature Films (në anglisht). Marrë më 19 janar 2020.
  2. ^ "Cheaper by the Dozen (2003)". BFI (në anglisht). Marrë më 6 dhjetor 2020.
  3. ^ "Cheaper by the Dozen" (në anglisht). Rotten Tomatoes. Marrë më 18 dhjetor 2019.
  4. ^ "Cheaper by the Dozen". Metacritic (në anglisht). Marrë më 28 shtator 2017.