Jump to content

Chiaravalle

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Chiaravalle është një komunë (komunë) në provincën e Ankonës në rajonin italian Marche, e vendosur rreth 15 kilometres (9 mi) në perëndim të Ankonës . Më 31 dhjetor 2004, ajo kishte një popullsi prej 14,397 banorësh dhe një sipërfaqe prej 17.4 square kilometres (6.7 sq mi) . [1]

Komuna e Chiaravalle përmban edhe frazione (nënndarjen) Grancetta.

Chiaravalle kufizohet me komunat e mëposhtme: Camerata Picena, Falconara Marittima, Jesi, Monte San Vito, Montemarciano .

Njerëz të shquar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Clio Maria Bittoni, juriste italiane dhe ish-Zonja e Parë e Italisë
  • Maria Montessori, mjeke dhe edukatore italiane

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ All demographics and other statistics: Italian statistical institute Istat.