Child's Play

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Lojë Kukullash është një film amerikan horror 1988 shkruar nga Don Mancini dhe drejtuar nga Tom Holland. Filmi u lirua më 9 nëntor, 1988 dhe yje Catherine Hicks, Chris Sarandon dhe Brad Dourif.Tagline zyrtar i filmit ishte "Ju do të dëshiroj që ai të ishte vetëm Make-Believe."

Filmi u takua me sukses të moderuar për lirimin e saj, dhe që atëherë ka zhvilluar një kult pas në mesin e tifozëve të zhanër horror. Filmi është i pari në serinë e filmit fëmijës Luaj dhe ishte filmi i vetëm në serinë e lëshuar nga MGM / UA, si të drejtat e në seri janë shitur në fillim Universal me fort e lehtë 2. Në vitin 2008, një xhirim i filmit u diskutua dhe planifikuar për një deklaratë për 2011, por burimet e tjera shtetërore nuk ka konflikt xhirim është planifikuar.

Child's Play
Regjia ngaDon Mancini
John Laifa
Shkruar ngaDon Mancini
ProdhuesiTom Holland
David Kirchner
LuajnëCatherine Hicks
Chris Sarandon
KinematografiaBill Butler
MontazhiRoy E.Peterson
MuzikaJoe Renezetti

Kompania prodhuese
Shpërndarë ngaUniversal Pictures
Data e publikimit
9 Nentor 1988
Kohëzgjatja
89 minuta.
ShtetiShtete e Bashkuara
GjuhaAnglishtja

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në mëngjesin e 9 nëntor 1988 në Chikago, Illinois, ndërsa duke u ndjekur nga Mike Norris Detective (Chris Sarandon), Charles Lee Ray, një vrasës serial i njohur si "Strangler Lakeshore" (Brad Dourif), është i qëlluar dhe plagosur për vdekje. Duke ditur se ai nuk mund t'i shpëtojnë, Charles vdes merr mbulojnë brenda një dyqan lodrash, duke gjetur kutitë e folur "Good Guy" kukulla, dhe përdor një ritual Voodoo për të transferuar shpirtin e tij në një nga kukullat.Dyqan është goditur më pas nga rrufeja dhe djegiet në tokë, edhe pse shumica e inventarit të saj, duke përfshirë edhe kukulla, mbijeton.

Later that morning, 6-year-old Andy Barclay (Alex Vincent) tells his widowed mother Karen Barclay (Catherine Hicks) that he wants a Good Guy doll for his birthday. Unable to afford the full price, Karen buys a stolen doll from a street peddler, which is the same doll into which Charles Lee Ray had earlier transferred his soul.

Atë natë, si Andy po luan me kukull - i cili e ka prezantuar veten e tij si "Chucky" - mik Karen së, Maggie Peterson (Dinah Manoff), i cili është babysitting Andy, qorton atë për kthyer në lajmet e mbrëmjes dhe vendosjen Chucky në para të TV. Kur Andy përpiqet për të mohuar akuzën, ajo nuk e beson atë dhe dërgon atë në krevat. Maggie është vonë e goditi në mënyrë të dhunshme me një çekiç nga një figurë e paparë dhe bie nga dritarja e kuzhinës banesën për vdekjen e saj. Andy, kur në pyetje, insiston se Chucky e ka zbuluar veten të jetë gjallë dhe se ai vrau Megin.

Të nesërmen, Andy vizita në shtëpinë e Eddie Caputo (Neil Giuntoli), bashkëpunëtor Charles Lee Ray, i cili e kishte tradhtuar atë. Chucky sneaks në shtëpinë e Eddie dhe fryn nga drita pilote në furrë dhe e kthen deri gazit. Eddie zbulon Chucky është i gjallë dhe, në panikos vetëmbrojtje, zjarret armë e tij dhe shpërthen shtëpisë, duke vrarë atë.

Autoritetet vend Andy në repartin psikiatrik, pasi ai është gjetur pranë vendit të krimit. Karen zbulon Andy u thënë të vërtetën pasi zbuloi se bateritë të përfshira në kuti kukull Good Guy kurrë nuk janë vënë brenda Chucky. Pas kërcënuar për të hedhur atë në fireplace, Chucky vjen i gjallë në duart e saj, kafshimet e saj dhe shkon nga banesa. Ajo kontakte Detective Norris, i cili tani është duke hetuar vdekjen e Maggie. Edhe pse ai fillimisht dyshime historinë e saj, njeriu i pastrehë që shiten Karen kukull konfirmon se ai e marrë atë nga dyqani djegur lodër poshtë ku Charles Lee Ray u vra. Norris bëhet një besimtar pasi ai është i sulmuar nga Chucky në makinën e tij dhe mbijeton vetëm nga të shtënat kukullës.

Chucky takohet me John Simonsen, mësuesi i tij Voodoo nga vitet e kaluara, dhe e pyet pse plaga e tij me armë zjarri Bled, që nga një kukull nuk duhet të ketë gjak. John informon atë se trupi i tij është i ngadalë në përputhje me atë të njeriut dhe së shpejti do të bëhet tërësisht të gjakut dhe mishit, zënë atë brenda saj. Chucky kërkon të dijë se si të shmangur një fat të tillë, por John, ndjenja Chucky ka abuzuar njohuritë e tij VooDoo, refuzon për të ndihmuar. Duke parashikuar këtë, Chucky torturat atë nëpërmjet një kukull para-përgatitur VooDoo, dhe John pranon Chucky mund t'i shpëtojë trupi kukull nëse ai transferon shpirtin e tij në trupin e personit të parë që zbuloi natyrën e tij të vërtetë për të, e cila është Andy. Laughing se ai do të "marrë të gjashtë vjeç përsëri," një maskim të përsosur për një vrasës, Chucky stabs kukull voodoo dhe lë Gjoni të vdesin. Karen dhe Detective Norris, pas çon nga file Charles Lee Ray e rastit, të gjejnë Gjoni si ai paraqet vdes dhe të marrë udhëzime se si të vrasin Chucky, edhe pse Chucky është një kukull, zemra e tij është plotësisht e njeriut dhe të prekshme për të lëndimit fatale.

Duke ditur se Chucky është pas tij, Andy shpëton nga njësi psikiatrike. Chucky brutalisht vret mjekun repartin e kokës (Jack Colvin) me një makinë të elektroshokut në proces, duke e lënë autoritetet për të besuar Andy vrarë mjeku duke ikin. Mike dhe Karen pushtoj në banesë duke shpresuar se Andy është atje. Chucky arrin në banesë para tyre dhe pa ndjenja Andy knocks me një shkop bejsbolli, dhe të ardhurat ritual Voodoo për të vjedhur shpirtin e tij. Pas një lufte të zgjatur, Chucky është hedhur në fireplace nga Karen dhe pavarësisht disa coaxing nga Chucky, Andy arrin në dritë një ndeshje dhe ndez fireplace, përfundimisht vendosjen e Chucky zjarrin. Andy dhe Karen, Chucky menduarit është i vdekur, të shkojnë për të ndihmuar të plagosurit Mike Norris. Pas Andy merr çantë e ndihmës nga nën lavaman, ai zbulon Chucky është zhdukur. Shumë e djegur por të gjallë, Chucky Chases pas Andy dhe Karen, të cilët barricade veten në dhomën e gjumit, Karen shoots atë disa herë, mungon zemra e tij, por shpërndajnë kokën e tij, një krah dhe një këmbë në korridor. Pas partner Norris ', Jack Santos, arrin, pjesët e shpërndara kukull përpjekje për të sulmuar në udhëzimet e kokës ulëritës Chucky së, të prera. Karen, duke kujtuar fjalët e fundit i Gjonit, thotë Mike për të xhiruar Chucky në zemër. Norris bën këtë dhe e bën një hit të drejtpërdrejtë, duke vrarë Chucky.

Kasta e Aktërove[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]