Chinvali

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Tskhinvali
Gjeorgjisht : ცხინვალი
Qytet
noform
Vendndodhja
Tskhinvali is located in Gjeorgjia
Tskhinvali
Tskhinvali

Koordinatat: 42°13′35″V 43°58′10″L / 42.22639°V 43.96944°L / 42.22639; 43.96944

Administrimi
Shteti Flamuri Gjeorgjia
Rajoni Shida Kartli
Komuna Gori
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 7.4 km2
Lartësia 860 m (m.n.d.)
Popullsia 30,000 banorë
Dendësia 2,984 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1398
Zona Kohore UTC+3 (Zona Kohore e Moskës)
Prefiksi +358-9
Koordinatat 42° 13′ 35″ Veri

43° 58′ 10″ Lindje

Tskhinvali (Gjeorgjisht: ცხინვალი, Osetisht: Цхинвал , Чъреба, Rusisht: Цхинвал, trans.: Tskhinvál(i)) është një qytet në rajonin de facto të pavarur të Osetisë së Jugut, Gjeorgjisë, Transcaucasia dhe kryeqyteti de facto i Republikës së Osetisë së Jugut (e cila është njohur nga Federata Ruse dhe katër shtete të tjera anëtare të OKB-së) dhe ish-provincës së Gjeorgjisë Sovjetike, Osetia jugore autonome. Qyteti ndodhet 115 km në veriperëndim të kryeqytetit gjerogjezë Tbilisi.

Nga viti 1934 deri më 1961, qyteti u quajt Stanliri (Gjeorgjisht: სტალინირი, Osetisht: Сталинир), e cila ishte përpili i mbiemrit Jozif Stalini me fjalën osetiane "Ir" që do të thotë Osetia. Osetët modernë e quajnë qytetin Tskhinval (duke lënë jashtë "i" përfundimtar, i cili është një rast nominal që përfundon në Gjeorgji); emri tjetër i qytetit është Chreba (Osetisht: Чъреба) i cili është përhapur vetëm si një fjalë koloquiale.[1]

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tskhinvali ka një klimë të lagësht kontinentale, me një reshje mesatare vjetore prej 805 mm. Verërat janë të buta dhe dimrat janë të ftohtë, me reshje dëbore.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ The Permanent Committee on Geographical Names (UK) (2007) "Georgia: a toponymic note concerning South Ossetia"