Jump to content

Chinvali

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Chinvali
ცხინვალი
Qytet
Popullsia
 • Gjithsej30.000

Tskhinvali (Gjeorgjisht: ცხინვალი, Osetisht: Цхинвал , Чъреба, Rusisht: Цхинвал, trans.: Tskhinvál(i)) është një qytet në rajonin de facto të pavarur të Osetisë së Jugut, Gjeorgjisë, Transcaucasia dhe kryeqyteti de facto i Republikës së Osetisë së Jugut (e cila është njohur nga Federata Ruse dhe katër shtete të tjera anëtare të OKB-së) dhe ish-provincës së Gjeorgjisë Sovjetike, Osetia jugore autonome. Qyteti ndodhet 115 km në veriperëndim të kryeqytetit gjerogjezë Tbilisi.

Nga viti 1934 deri më 1961, qyteti u quajt Stanliri (Gjeorgjisht: სტალინირი, Osetisht: Сталинир), e cila ishte përpili i mbiemrit Jozif Stalini me fjalën osetiane "Ir" që do të thotë Osetia. Osetët modernë e quajnë qytetin Tskhinval (duke lënë jashtë "i" përfundimtar, i cili është një rast nominal që përfundon në Gjeorgji); emri tjetër i qytetit është Chreba (Osetisht: Чъреба) i cili është përhapur vetëm si një fjalë koloquiale.[1]

Tskhinvali ka një klimë të lagësht kontinentale, me një reshje mesatare vjetore prej 805 mm. Verërat janë të buta dhe dimrat janë të ftohtë, me reshje dëbore.

  1. ^ The Permanent Committee on Geographical Names (UK) (2007) "Georgia: a toponymic note concerning South Ossetia"