Jump to content

Chou Tzu-ya

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Tzuyu
Tzuyu në janar 2022
U lind në
Chou Tzu-yu

14 qershor 1999 (23 vjet)
ProfesioniKëngëtare
Karierra Muzikore
OrigjinaKorea e Jugut
Zhanret
Instrument(et)Vokal
Vitet aktik2015–sot
Labeli
Antar/ët

Chou Tzu-yu (周子瑜, lindi më 14 qershor 1999) e njohur si Tzuyu (koreanisht: 쯔위), është këngëtare tajvaneze e bazuar në Korenë e Jugut. Ajo është e vetmja anëtare tajvaneze e grupit Twice, e cila u formua nga JYP Entertainment në vitin 2015.[1][2][3]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2012, Tzuyu u zbulua nga skautët e talenteve në Workshopin e Arteve Performuese MUSE në Tainan dhe u zhvendos në Korenë e Jugut në nëntor të atij viti për të filluar trajnimin e saj.[4][5] Në vitin 2016, Tzuyu kaloi një provim në Shkollën e Mesme Junior Komunale e Bashkimit Tainan për të certifikuar arsimin e saj të shkollës së mesme. Ajo ndoqi shkollën e mesme në Hanlim Multi Art School në Korenë e Jugut dhe u diplomua në shkurt 2019.[6] Në vitin 2015, Tzuyu mori pjesë në shfaqjen televizive të Koresë së Jugut, Sixteen, drejtuar nga JYP Entertainment dhe bashkëprodhuar nga Mnet.[1][7] Si një nga nëntë pjesëmarrësit e suksesshëm, ajo vazhdoi të bashkohej me grupin e sapo formuar të vajzave Twice.[1] Ndryshe nga fituesit e tjerë të Sixteen, Tzuyu u zgjodh bazuar në votimin e audiencës.[1][2][8]

Në tetor 2015, Tzuyu debutoi zyrtarisht si anëtare e Twice me shfaqjen e tyre të parë të zgjeruar, The Story Begins.[9] Tekja kryesor "Like Ooh-Ahh" ishte kënga e parë debutuese e K-pop që arriti 100 milion shikime në YouTube.[10] Që nga debutimi i saj ajo gjithashtu është paraqitur në reklama dhe ka punuar si prezantuese për shfaqje të shumta televizive muzikore[8] dhe ka marrë vëmendjen për bukurinë e saj.[1][8][11][12]

Sipas sondazhit vjetor të muzikës së Gallup, Tzuyu ishte këngëtarja e tretë më e popullarizuar në mesin e Koreanëve të Jugut në vitin 2016.[13] Ajo u rendit e nënta në sondazhin e vitit 2017[14] dhe e dymbëdhjeta më 2018.[15] Në vitin 2019, Tzuyu u rendit si këngëtarja K-pop e dytë më e popullarizuar në një sondazh të ushtarëve që bëjnë shërbimin e detyrueshëm ushtarak në Korenë e Jugut.[16]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Songwriting credits[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Të gjitha titujt e këngëve janë përshtatur nga baza e të dhënave e Korea Music Copyright Association përveç nëse thuhet ndryshe.[17]

Lista e këngëve, duke treguar vitin e lëshuar, emrin e artistit dhe emrin e albumit
Titulli Viti Artisti Albumi Shënime
"21:29" 2019 Twice Feel Special Si tekstshkruese
"Celebrate" 2022 Celebrate

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Kanali Shënimet
2015 Sixteen Contestant Mnet Një shfaqje mbijetese e krijuar për të zgjedhur anëtarët e Twice [7]
2019 Battle Trip Cast me Chaeyoung dhe Dahyun, Ep. 141–142 [18]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c d e Moon, Kat (20 shtator 2019). "Everything to Know About K-Pop Group Twice". Time (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 21 shtator 2019. Marrë më 16 qershor 2020.
 2. ^ a b "18 fun facts about birthday girl Tzuyu". SBS (në anglisht). 14 qershor 2017. Arkivuar nga origjinali më 17 qershor 2017. Marrë më 6 dhjetor 2019.
 3. ^ Robidoux, Brandy (4 dhjetor 2019). "Who Is Tzuyu? TWICE's Maknae Will Blow Your Mind With Her Talent". Elite Daily (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 4 dhjetor 2019. Marrë më 6 dhjetor 2019.
 4. ^ Gloria Chan (16 janar 2016). "Who is the 16-year-old girl at the centre of a political storm ahead of Taiwan's presidential poll?". South China Morning Post (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 23 qershor 2020. Marrë më 11 dhjetor 2019.
 5. ^ "[네이버 연예] 아이엠그라운드, 트와이스 소개 하기!". Naver (në koreanisht). Naver Corp. Arkivuar nga origjinali më 2020-01-02. Marrë më 24 shtator 2017.
 6. ^ Ko, Dong-hwan. "K-pop girlband TWICE members Tzuyu and Chaeyoung celebrate high school graduation". South China Morning Post (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2019-02-17. Marrë më 1 dhjetor 2019.
 7. ^ a b Won, Ho-jung (29 prill 2015). "'Sixteen' compete for spot in JYP's next girl group". The Korea Herald (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 1 maj 2015. Marrë më 1 dhjetor 2019.
 8. ^ a b c Lau, Jack (1 prill 2020). "Tzuyu of Twice: beautiful, youngest band member wants to be known for more than just her good looks". South China Morning Post (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 3 prill 2020. Marrë më 20 maj 2020.
 9. ^ Kim, Yu-jin (20 tetor 2015). "TWICE unveils debut album 'The Story Begins'". The Korea Herald (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2019-12-07. Marrë më 1 dhjetor 2019.
 10. ^ Moon, Kat (9 tetor 2019). "K-Pop Powerhouse TWICE Opens Up About How Their New Album Is More Personal Than Ever". Time (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2019-10-09. Marrë më 1 dhjetor 2019.
 11. ^ Jang, Minki (14 qershor 2019). "4 things you didn't know about K-pop star Tzuyu of TWICE". South China Morning Post (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 14 qershor 2019. Marrë më 1 dhjetor 2019.
 12. ^ Chen, Christie (28 dhjetor 2015). "Taiwanese teenage star on 100 most beautiful faces list". Focus Taiwan (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 31 dhjetor 2015. Marrë më 6 dhjetor 2019.
 13. ^ "한국갤럽 Gallup Report 2016/12/20n" (PDF). Gallup Korea (në koreanisht). Gallup Korea Co. Ltd. Arkivuar (PDF) nga origjinali më 2017-01-03. Marrë më 24 shtator 2017.
 14. ^ Peterson, Jacques. "IU dominated Gallup Korea's yearly music poll". SBS (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2018-01-21. Marrë më 1 dhjetor 2019.
 15. ^ "2018년 올해를 빛낸 가수와 가요 – 최근 12년간 추이 포함". gallup.co.kr (në koreanisht). 30 nëntor 2018. Arkivuar nga origjinali më 2018-12-18. Marrë më 2 dhjetor 2019.
 16. ^ "Sana de Twice es elegida la cantante más popular por los soldados de Corea del Sur". La República (në spanjisht). 10 nëntor 2019. Arkivuar nga origjinali më 2019-11-09. Marrë më 13 qershor 2020.
 17. ^ "Songs Registered Under CHOU TZU-YU (10029082)". Korea Music Copyright Association (në koreanisht). Arkivuar nga origjinali më 26 qershor 2021. Marrë më 26 qershor 2021.
 18. ^ "Dahyun, Chaeyoung and Tzuyu's healing tour to Ganghwado Island Part.1[Battle Trip/2019.05.26]" (në anglisht). KBS WORLD TV. 2019-05-26. Marrë më 12 maj 2022.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Chou Tzu-yu – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale