Jump to content

Chris Evans (aktor)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Chris Evans
Evans in 2020
U lind në
Christopher Robert Evans

(1981-06-13) 13 qershor 1981 (43 vjeç)
ProfesioniAktor
Vite aktiviteti1997–present
Të afërm
Nënshkrimi

Christopher Robert Evans (lindur më 13 qershor 1981) është një aktor amerikan. Ai e filloi karrierën e tij me role në seriale televizive, si në Opposite Sex në vitin 2000. Pas paraqitjeve në disa filma adoleshentësh, duke përfshirë Not Another Teen Movie të vitit 2001, ai fitoi vëmendjen për portretizimin e personazhit të Marvel Comics, Human TorchFantastic Four (2005) dhe Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer (2007). Evans u shfaq më tej në përshtatjet filmike të librave komikë dhe romaneve grafike: TMNT (2007), Scott Pilgrim vs. the World (2010), and Snowpiercer (2013).

Evans fitoi njohje më të gjerë për portretizimin e Steve Rogers / Kapiten Amerika në filma të ndryshëm të Marvel Cinematic Universe (MCU), nga Captain America: The First Avenger (2011) tek Avengers: Endgame (2019). Puna e tij në ekskluzivitet e vendosi atë si një nga aktorët më të paguar në botë.[1] Përveç roleve të librit komik, Evans ka luajtur në dramën Gifted (2017), filmin misterioz Knives Out (2019), miniserinë televizive Defending Jacob (2020), dhe filmin aksion The Gray Man (2022). Ai gjithashtu shprehu Buzz LightyearLightyear (2022) dhe Lucas Lee në serialin e animuar Scott Pilgrim Takes Off (2023), duke ripërsëritur rolin e tij live-action.

Evans bëri debutimin e tij regjisorial në vitin 2014 me dramën romantike Before We Go, të cilën ai gjithashtu prodhoi dhe luajti në të. Evans bëri debutimin e tij në Broadway në vitin 2018 në ringjalljen e shfaqjes së Kenneth Lonerganit Lobby Hero, e cila i dha atij një nominim për Drama League Award.

Christopher Robert Evans[2] lindi më 13 qershor 1981,[3]Boston, Massachusetts,[4] dhe u rrit në qytetin e afërt të Sudbury.[5] Nëna e tij, Lisa (née Capuano), është drejtore artistike në Teatrin Rinor Concord,[6][7] dhe babai i tij, Bob, është dentist.[8] Babai i tij është me origjinë irlandeze, ndërsa nëna e tij është me origjinë gjysmë irlandeze dhe gjysmë italiane. [9] [10] [11][12] Prindërit e tij u divorcuan në vitin 1999.[13]

Evans ka dy motra, Carly dhe Shanna, dhe një vëlla, aktorin Scott Evans.[8] Ai dhe vëllezërit e motrat e tij u rritën si katolik . [14] Xhaxhai i tyre, Mike Capuano, përfaqësonte distriktin e 8-të të Kongresit të Massachusetts.[15]

I pëlqente teatri muzikor si fëmijë dhe ndoqi kampin e aktrimit. Ai luajti Randolph MacAfee në muzikalin Bye Bye Birdie.[16] Ai dhe vëllezërit e motrat performuan edhe para të afërmve gjatë Krishtlindjeve; duke kujtuar se të qenit në skenë "ndihej si në shtëpi".[16] Përpara se të fillonte vitin e tij të fundit të shkollës së mesme, Evans e kaloi verën në New York City dhe mori mësime në Institutin e Teatrit dhe Filmit Lee Strasberg.[17] Evans u diplomua nga Shkolla e Mesme Rajonale Lincoln-Sudbury në 1999.[5][17] Ai ishte një shok shkolle me Jeremy Strong.[18]

1997–2004: Rolet e para

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Paraqitja e parë e vlerësuar e Evans ishte në një film edukativ të shkurtër të titulluar Biodiversiteti: Wild About Life! në vitin 1997. [19] Në vitin 1999, Evans ishte modeli për "Tyler" në lojën e bordit të Hasbro, Mystery Date . Edicioni special i lojës përfshinte një telefon elektronik, me të cilin Evans shfaqet duke folur në kutinë e lojës.[20]

Në shtator 2000, ai u transferua në Los Angeles dhe jetoi në Oakwood Apartments në Toluca Lake, një kompleks ku takoi aktorë të rinj.[16] Kur kujtoi përvojën e tij gjatë kësaj kohe, ai tha: “Ti bën shumë lidhje të çuditshme me shumë njerëz të etur, por edhe ti je një nga njerëzit e etur. Ishte një kohë e mrekullueshme. Ishte vërtet. Është si komiteti i mirëseardhjes së LA”. [16] Në të njëjtin vit, Evans bëri debutimin e tij në ekran në një film televiziv, The Newcomers;[21] një dramë familjare në të cilën ai luan një djalë të quajtur Judd i cili bie në dashuri me një vajzë ( Kate Bosworth ).[22] Evans kishte gjithashtu një rol kryesor në serialin televiziv Opposite Sex, i cili zgjati për tetë episode.[23] Së fundmi, Evans luajti në një episod të The Fugitive të quajtur Guilt.[24]

Në 2001, ai luajti në Not Another Teen Movie,[25] një parodi e filmave për adoleshencë, në të cilën ai luan një futbollist të shkollës së mesme.[26] Filmi mblodhi kryesisht kritika negative, [27] [28] por fitoi 38 milionë dollarë brenda vendit dhe 28 milionë dollarë jashtë shtetit për 66 milionë dollarë në mbarë botën. [29]

Në vitin 2004, ai pati një rol kryesor në The Perfect Score, [30] një komedi për grabitje adoleshente për një grup studentësh që hyjnë në një zyrë për të vjedhur përgjigjet e provimit SAT . Filmi u pasqyrua në mënyrë kritike; Matthew Leyland i BBC mendoi se performanca e Evans ishte "i mërzitshëm", dhe kasti kishte "pak kimi".[31] Gjithashtu atë vit, ai luajti në filmin aksion-triller Cellular , me Jason Statham, Kim Basinger dhe William H. Macy. Evans luan studentin e kolegjit Ryan, i cili duhet të shpëtojë një grua të rrëmbyer (Basinger), pasi ka marrë rastësisht një telefonatë nga ajo. Edhe pse pjesa e tij mori përgjigje të përziera, rishikimi i Slant Magazine mendoi se "Evans e dëshmon veten një lider mjaft karizmatik".[32] Në një intervistë retrospektive, Evans vuri në dukje se disa nga filmat e tij të hershëm ishin "me të vërtetë të tmerrshëm".[33]

Në një panel për Captain America: The First AvengerSan Diego Comic Con 2011
Key
Films that have not yet been released Tregon filma që nuk janë publikuar ende
Viti Titulli Roli Shënime
1997 Biodiversity: Wild About Life! Rick Film edukativ
2000 The Newcomers Judd
2001 Not Another Teen Movie Jake Wyler
2003 Paper Boy Ben Film i shkurtër
2004 The Perfect Score Kyle
The Orphan King Seth Unreleased
Cellular Ryan
2005 Fierce People Bryce
London Syd
Fantastic Four Johnny Storm / Human Torch
2007 Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer Johnny Storm / Human Torch
TMNT Casey Jones Zëri
Sunshine James Mace
The Nanny Diaries "Harvard Hottie" (Hayden)
Battle for Terra Stewart Stanton Zëri
2008 Street Kings Paul Diskant
The Loss of a Teardrop Diamond Jimmy Dobyne
2009 Push Nick Gant
2010 The Losers Jensen
Scott Pilgrim vs. the World Lucas Lee
2011 Puncture Mike Weiss
What's Your Number? Colin Shea
Captain America: The First Avenger Steve Rogers / Kapiten Amerika
2012 The Avengers Steve Rogers / Kapiten Amerika
The Iceman Robert Pronge
2013 Snowpiercer Curtis Everett
Thor: The Dark World Loki si Kapiten Amerika Uncredited cameo
2014 Captain America: The Winter Soldier Steve Rogers / Kapiten Amerika
Before We Go Nick Vaughan Gjithashtu regjisor dhe producent
2015 Playing It Cool Me Gjithashtu producent ekzekutiv
Avengers: Age of Ultron Steve Rogers / Kapiten Amerika
Ant-Man Steve Rogers / Kapiten Amerika Uncredited cameo; post-credits scene
2016 Captain America: Civil War Steve Rogers / Kapiten Amerika
2017 Gifted Frank Adler
Spider-Man: Homecoming Steve Rogers / Kapiten Amerika Cameo
2018 Avengers: Infinity War Steve Rogers / Captain America
2019 Captain Marvel Steve Rogers / Kapiten Amerika Uncredited cameo; mid-credits scene
Avengers: Endgame Steve Rogers / Kapiten Amerika
Superpower Dogs Narrator Dokumentar
The Red Sea Diving Resort Ari Levinson
Knives Out Hugh "Ransom" Drysdale
2021 Free Guy Himself Cameo
Don't Look Up Devin Peters Uncredited cameo
2022 Lightyear Buzz Lightyear Zëri
The Gray Man Lloyd Hansen
2023 Ghosted Cole Turner Gjithashtu producent
Pain Hustlers Pete Brenner
2024 Red One Nuk është publikuar akoma Jack O'Malley Post-production
TBA Honey Don't! Nuk është publikuar akoma Dean Duke u xhiruar
Materialists Nuk është publikuar akoma Do të njoftohet Duke u xhiruar
Viti Titulli Roli Shënime
2000 Opposite Sex Cary 8 epizoda
The Fugitive Zack Lardner Epizodi: "Guilt"
Just Married Josh Unaired
2001 Boston Public Neil Mavromates Epizodi: "Chapter Nine"
2002 Eastwick Adam Unaired pilot
2003 Skin Brian Epizodi: "Pilot"
2008 Robot Chicken Zëra të ndryshme Epizodi: "Monstourage"
2015 America's Game: The 2014 New England Patriots Narrator Dokumentar
2017 America's Game: The 2016 New England Patriots Narrator Dokumentar
2018 Chain of Command Narrator Seri dokumentar
2020 Defending Jacob Andy Barber 8 epizoda; gjithashtu producent ekzekutiv
2023 Scott Pilgrim Takes Off Lucas Lee 8 epizoda
 1. ^ Berg, Madeline (21 gusht 2019). "The Highest-Paid Actors 2019: Dwayne Johnson, Bradley Cooper And Chris Hemsworth". Forbes (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 23 gusht 2019. Marrë më 23 gusht 2019.
 2. ^ "Chris Evans". Gala. Arkivuar nga origjinali më 15 mars 2018. Marrë më 15 mars 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Today in History". The Guardian. London, UK. Associated Press. 13 qershor 2009. Arkivuar nga origjinali më 26 dhjetor 2013. Marrë më 23 janar 2008. Actor Chris Evans is 28. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Itzkoff, Dave (8 korrik 2011). "Chris Evans in 'Captain America: The First Avenger'". The New York Times. Arkivuar nga origjinali më 17 shkurt 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ a b Pai, Tanya (qershor 2011). "America's Most Wanted". Boston (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 6 korrik 2011. Marrë më 16 prill 2013.
 6. ^ Marotta, Terry (19 korrik 2007). "Grease is the word". Gatehouse News Service via Wicked Local Sudbury. Arkivuar nga origjinali më 3 prill 2014. Marrë më 19 korrik 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Cantrell, Cindy (9 mars 2014). "Chris Evans doesn't forget his Concord roots". The Boston Globe. Arkivuar nga origjinali më 17 tetor 2014. Marrë më 6 prill 2014. ...Concord Youth Theatre, where his mother, Lisa Capuano Evans, has been artistic director since 1998. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ a b Keck, William (9 shtator 2004). "Chris Evans' career ready to sizzle". USA Today (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 6 nëntor 2013. Marrë më 10 dhjetor 2007.  ... Evans' siblings, Scott, Carly and Shanna. ...[parents] Bob, a dentist, and Lisa, a dancer...
 9. ^ "Meet curious Chris". Deccan Herald. India. 27 maj 2007. Arkivuar nga origjinali më 29 shtator 2007. Marrë më 8 qershor 2009. This Irish Italian American... {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "IrishCentral's top ten hot Irish American actors - SEE PHOTOS". 11 mars 2011. Arkivuar nga origjinali më 22 mars 2021. Marrë më 5 nëntor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Rita Capuano Obituary (2010) Boston Globe". Legacy.com. Arkivuar nga origjinali më 7 nëntor 2021. Marrë më 5 nëntor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Stickgold, Emma (21 korrik 2010). "Rita Capuano; campaigned with vigor for husband, son; at 90". Boston.com. Arkivuar nga origjinali më 8 prill 2021. Marrë më 5 nëntor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Potter, Maximillian (15 mars 2017). "Chris Evans Is Ready To Fight". Esquire. Arkivuar nga origjinali më 29 dhjetor 2019. Marrë më 15 dhjetor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Evans in "Sunshine – Chris Evans interview". IndieLondon.co.uk. Arkivuar nga origjinali më 29 tetor 2013. Marrë më 8 qershor 2009. Well my family is Italian and I grew up in the Catholic Church... {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Warner, Kara (6 gusht 2020). "The Personal Journey Behind Chris Evans's Surprising New Project — a Political Website". People. Arkivuar nga origjinali më 21 tetor 2020. Marrë më 16 tetor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ a b c d Pappademas, Alex (27 mars 2019). "The Political Avenger: Chris Evans Takes on Trump, Tom Brady, Anxiety and Those Retirement Rumors". The Hollywood Reporter (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 14 dhjetor 2019. Marrë më 15 qershor 2020.
 17. ^ a b Gardner, Jessica (21 shtator 2011). "Chris Evans Takes On a New Fight in 'Puncture'". Backstage. Arkivuar nga origjinali më 7 mars 2016. Marrë më 12 prill 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "On "Succession," Jeremy Strong Doesn't Get the Joke". The New Yorker (në anglishte amerikane). 3 dhjetor 2021. Arkivuar nga origjinali më 15 dhjetor 2021. Marrë më 5 shtator 2022.
 19. ^ "Before They Were Stars: 15-Year Old Chris Evans in "Biodiversity: Wild About Life!"". The Back Row. 14 qershor 2016. Arkivuar nga origjinali më 13 mars 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ Todisco, Eric (26 qershor 2019). "Before He Became Captain America, Chris Evans Was the Face of This Dating Board Game". People. Arkivuar nga origjinali më 20 shtator 2020. Marrë më 13 tetor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ "The New Comers". TV Guide. Arkivuar nga origjinali më 27 tetor 2020. Marrë më 16 tetor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ Glazier, Hannah (28 korrik 2011). "The Evolution Of Chris Evans". GamesRadar+. Arkivuar nga origjinali më 8 dhjetor 2019. Marrë më 16 tetor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ "Opposite Sex". TV Guide. Arkivuar nga origjinali më 3 dhjetor 2018. Marrë më 16 tetor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ "The Fugitive". TV Guide (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 18 tetor 2020. Marrë më 16 tetor 2020.
 25. ^ "AFI|Catalog". catalog.afi.com. Arkivuar nga origjinali më 18 tetor 2020. Marrë më 16 tetor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 26. ^ Harvey, Dennis (13 dhjetor 2001). "Not Another Teen Movie". Variety. Arkivuar nga origjinali më 20 janar 2021. Marrë më 16 tetor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ LaSalle, Mick (14 dhjetor 2001). "A crass act / Gross-out teen flick imagines it's a parody". SFGATE. Arkivuar nga origjinali më 19 tetor 2020. Marrë më 17 tetor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ Ebert, Roger. "Not Another Teen Movie movie review (2001)". RogerEbert.com. Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2019. Marrë më 17 tetor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ "Not Another Teen Movie". Box Office Mojo. Arkivuar nga origjinali më 1 tetor 2020. Marrë më 16 tetor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 30. ^ Rebecca Murray, Fred Topel. "Interview with Mia Kirshner & Chris Evans from "Not Another Teen Movie"". About.com. Arkivuar nga origjinali më 16 qershor 2013. Marrë më 7 qershor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 31. ^ Leyland, Matthew (15 mars 2004). "BBC - Films - The Perfect Score". www.bbc.co.uk. Arkivuar nga origjinali më 3 dhjetor 2017. Marrë më 26 maj 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 32. ^ Schager, Nick; Gonzalez, Ed (5 janar 2005). "DVD Review: Cellular". Slant Magazine. Arkivuar nga origjinali më 3 prill 2021. Marrë më 26 maj 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 33. ^ DiLiberto, Rebecca (1 shkurt 2009). "Pushing it". Boston.com. Arkivuar nga origjinali më 8 dhjetor 2019. Marrë më 27 maj 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)