Christoph Waltz

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Christoph Waltz (Shqiptimi gjermanisht: [ˈkrɪstɔf ˈvalts]; lindi me 4, tetor, 1956) eshte nje aktor gjermano-austriak.[1][2][3]

Me se miri njihet per punen e tij me Regjisorin Amerikan Quentin Tarantino, duke u pelqyer shume per portretizimin e SS-Standartenführer Hans Landa ne Filmin Inglourious Basterds (2009) dhe bounty hunter Dr. King Schultz ne Django Unchained (2012). Per cdo performance, ai fitoi nje Academy Award, nje BAFTA Award, dhe nje Golden Globe Award si Aktori me i mire. Gjithashtu fitoi edhe Best Actor Award ne Cannes Film Festival si dhe Screen Actors Guild Award per paraqitjen e tij si Landa.[4]

Waltz do te paraqitet si Franz Oberhauser ne Spectre, filmin e 24-te te James Bond film.[5]

Rinia [Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Waltz lindi ne Vienna, eshte i biri i gjermanit Johannes Waltz dhe austriakes Elisabeth Urbancic, dizajnere e kostumeve. Gjyshi nga ana a nenes, Rudolf von Urban, ishte nje psikiater dhe psikolog qe shkuajti librin Sex Perfection and Marital Happiness.[6] Gjyshja nga ana a nenes,Maria Mayen, ishte nje aktore e teatrit Burgtheater, si dhe vjehrri i tij ishte aktor, Emmerich Reimers. Stergjysherit e tij poashtu punuan ne teater.[7]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Waltz, 2012

Waltz studioi aktrimin ne Max Reinhardt Seminar ne Viene. Ne fund te viteve te 70'ta, Waltz kaloi kohe ne New York, aty studioi metoden e aktrimit me Lee Strasberg dhe Stella Adler. Filloi si aktore skenik, me perdormacat e ndryshme neper shtepi aktruesi si Zurich's Schauspielhaus Zürich, Vienna's Burgtheater, dhe Salzburg Festival. U profilizua me teper si aktor televiziv ne vitet 1980 deri 2000. Ne vitin 2000, ai pati performancen e tij ne televizionin Gjerman me produksion Wenn man sich traut.[8] Para se te binte ne sy te nje audience me te madhe si ne filmin e Tarantinos Inglourious Basterds,  ai luajti rolin e Dr. Hans-Joachim Dorfmann ne serialin anglez The Gravy Train me 1990.

Ne filmin e Quentin Tarantinos  ne vitin 2009, Inglourious Basterds, Waltz portretizonte SS-Standartenführer Hans Landa, aka "Gjuetarin e Hebrenjeve".I zgjuar, me manire, me aftesi te te folurit te shume gjuheve poashtu me shpirte vrasesi; karakteri i  Landas ishte i tille sa qe edhe vet Tarantino druante se kishte krijuar nje rol "te paluajtshem".[9] Waltz fitoi cmimin Best Actor Award per performancen ne 2009 Cannes Film Festival dhe pranoi shume kritika pozitive nga kritike te shquar si dhe nga publiku. 

Vitin pasues, ai fitoi Academy Award for Best Supporting Actor[10] si dhe BAFTA per aktorin me te mire.[11] Ai i eshte i vetmi aktor i cili ka fituar cmimi per paraqitje skenike ne filma te Tarantinos. Tarantino potencoi rendesine e pranise se Waltz neper filmat e tij ai tha: "Mendoj se Landa eshte njeri nder karakteret me te mira prej te gjithe atyre qe i kam shkruar dhe do ti shkruaj, dhe Christoph e luajti ate per mrekulli. Eshte e vertete se ne qofte se nuk do ta kisha gjetur dike kaq te mire sa Christoph nuk do ta filmoja Inglourious Basterds".[12]

Waltz aktroi edhe si lideri sovietik Mikhail Gorbachev, ne filmin Reykjavik, bazuar ne 1986 peace talks (bisedimet per paqe) mes SHBA dhe USSR.[13] Ne prill te vitit 2013, ai u zgjodh si anetari kryesore i jurise se festivalit 2013 Cannes Film Festival.[14] Ne fund te vitit 2013, ai mori persiper regjine e filmit Der Rosenkavalier ne Vlaamse Opera te Antwerp, Belgjike.[15] Ne vitin 2014 ai u zgjodh perseri anetare nderi i jurise se 64th Berlin International Film Festival.[16] Ia vlene te permendes se  Christoph Waltz luajti poashtu si Walter Keane ne filmin e Tim Burton Big Eyes, film ky i cili pati premieren ne dhjetor te 2014,[17] do te luaj personazhin negativ ne Spectre.

Ne vitin 2015, eshte lajmruar se Christoph Waltz do te jete regjisor dhe aktor ne filmin "The Worst Marriage in Georgetown", film ky i cili bazohet ne ngjarjen e vertet kriminalistike te vrasesit te Viola Drath.[18]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Waltz me bashkeshorten, Judith Holste ne 82nd Academy Awards ,mars 2010

Waltz ka tre femije me ish-gruan e tij.[19] Eshte duke rritur vajzen e tij me gruan e dyte, Judith Holste.[20] Ata kalojne se bashku me se shumti kohen ne vendet si Berlin, London, dhe Los Angeles.[21]

Gjuha ametare e Waltz eshte gjermanishtja, poashtu eshte i rrjedhshem ne frengjisht dhe anglisht.[22] Kjo gje mund te shihet ne nje rast kur ai flet te tri gjuhet ne filmat si Inglourious Basterds dhe Django Unchained.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Film[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shenim
1977 Der Einstand Film Televiziv
1979 Feuer! Karl Albrecht Schlick Film Televiziv
1981 Kopfstand Markus
1982 Fire and Sword Tristan
The Mysterious Stranger Ernst Wasserman Film Televiziv
Dr. Margarete Johnsohn Rainer Film Televiziv
1983 Der Sandmann Nathanael Film Televiziv
1986 Wahnfried Friedrich Nietzsche
1987 Das andere Leben Stefan Film Televiziv
1988 The Alien Years Stefan Mueller Film Televiziv
Quicker Than the Eye Police Chief
1989 Goldeneye German spy Film Televiziv
1991 Życie za życie.Maksymilian Kolbe (pl) Jan Tytz
1992 5 Zimmer, Küche, Bad Hartwig Klemmnitz Film Televiziv
Die Angst wird bleiben Manfred Film Televiziv
1993 König der letzten Tage (de) (also known as "A King for Burning") John of Leiden Film Televiziv
1994 Tag der Abrechnung – Der Amokläufer von Euskirchen (de) Erwin Mikolajczyk Film Televiziv
Jacob Morash Film Televiziv
Die Staatsanwältin Andreas Doepke Film Televiziv
1995 Ein Anfang von etwas Herbert
Prinz zu entsorgen Roman Film Televiziv
Man(n) sucht Frau Christoph Film Televiziv
Catherine the Great Mirovich Film Televiziv
1996 Der Tourist Stephan Görner Film Televiziv
Du bist nicht allein – Die Roy Black Story (de) Roy Black Film Televiziv
1997 Our God's Brother (pl) Maksymilian Gierymski
1998 Vickys Alptraum Johnny Film Televiziv
Schock – Eine Frau in Angst Kommissar Kaul Film Televiziv
Sieben Monde (de) Kommissar Becker
The Final Game Kant Film Televiziv
Love Scenes from Planet Earth Charly
Rache für mein totes Kind Paul Film Televiziv
Mörderisches Erbe – Tausch mit einer Toten Moritz Fink Film Televiziv
1999 Die Braut Duke Karl August
Dessine-moi un jouet (fr) Klaus Hermann Film Televiziv
2000 Wenn man sich traut Regjisor dhe aktor
Death, Deceit and Destiny Aboard the Orient Express Tarik
Ordinary Decent Criminal Peter
Falling Rocks (de) Louis
The Beast (also known as "Das Teufelsweib") Herbert Fink Film Televiziv
2001 She Leo Vincey's father
Queen's Messenger Ali Ben Samm
Engel sucht Flügel Caspari Film Televiziv
Riekes Liebe (de) Ice dancing coach Karlhoff Film Televiziv
Der Tanz mit dem Teufel (de) Dieter Cilov Film Televiziv
2002 Dienstreise – Was für eine Nacht Klaus-Dieter Lehmann Film Televiziv
Weihnachtsmann gesucht Johannes Böhmke Film Televiziv
2003 Angst (de) Psychoanalyst
Jagd auf den Flammenmann Brisky Film Televiziv
Der Mörder ist unter uns (de) (a.k.a. "Der Fall Gehring") Martin Bach Film Televiziv
Zwei Tage Hoffnung (pl) Michael Berg Film Televiziv
Jennerwein (de) Pföderl Film Televiziv
Gun-shy (de) Johannsen
Tigeraugen sehen besser Dr. Thilo Rylow Film Televiziv
Berlin Blues (also known as "Herr Lehmann") Doctor
2004 Scheidungsopfer Mann Benedikt von Arn Film Televiziv
Pact with the Devil (also known as "Dorian") Rolf Steiner
Mörderische Suche Richard Benedek Film Televiziv
Schöne Witwen küssen besser Jean-France Film Televiziv
2006 Lapislazuli – im Auge des Bären (de) Czerny
Franziskas Gespür für Männer Karl Löwen Film Televiziv
2007 Die Zürcher Verlobung – Drehbuch zur Liebe Frank "Büffel" Arbogast Film Televiziv
Die Verzauberung (fr) Dr. Helmut Bahr Film Televiziv
2008 Das Geheimnis im Wald Hans Kortmann Film Televiziv
Todsünde Sebastian Flies Film Televiziv
Das jüngste Gericht (de) Peters Film Televiziv
2009 Inglourious Basterds Standartenführer Hans Landa Fitoi Oscar
2011 The Green Hornet Benjamin Chudnofsky
Water for Elephants August Rosenbluth
The Three Musketeers Cardinal Richelieu
Carnage Alan Cowan
2012 Django Unchained Dr. King Schultz Fitoi Oscar
2013 Epic Mandrake Zeri
The Zero Theorem Qohen Leth Producent
2014 Muppets Most Wanted Himself Zeri
Horrible Bosses 2 Burt Hanson
Big Eyes Walter Keane
2015 Tulip Fever Cornelis Sandvoort Post-produksion
Spectre Franz Oberhauser Post-produksion
2016 Tarzan Captain Rom Post-produksion

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Pass-Hickhack: Christoph Waltz wird im Eilverfahren zum Österreicher – Nachrichten Kultur". Welt.de. 24 gusht 2010. Marrë më 26 janar 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Der Standard: Österreichische Staatsbürgerschaft für Christoph Waltz, 8 August 2010
 3. ^ "Waltz fühlt sich definitiv als Österreicher – Boulevard". Focus.de. 21 janar 2011. Marrë më 26 janar 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "stories99.com". stories99.com. Arkivuar nga origjinali më 10 maj 2013. Marrë më 2015-01-28. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Miller, Ross (4 dhjetor 2014). "The next James Bond film is called Spectre: new car, poster, and full cast confirmed". The Verge. Marrë më 4 dhjetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Myself not least: a confessional autobiography of a psychoanalyst and some explanatory history cases, by Rudolf von Urban, p. 210
 7. ^ Lim, Dennis (12 gusht 2009). "'Inglourious' Actor Tastes the Glory". New York Times. Marrë më 21 gusht 2009. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "IMDB". Marrë më 17 dhjetor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Fleming, Michael (17 maj 2009). "Tarantino Reflects On 'Basterds'". Variety. Reed Business Information. Arkivuar nga origjinali më 1 shkurt 2010. Marrë më 18 janar 2010. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "2015 Oscars: Nominees - 87th Academy Awards Nominations". Oscar.com. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Film Awards Winners in 2010 - Film Awards - Film - The BAFTA site Arkivuar 17 shtator 2011 tek Wayback Machine[dead link]
 12. ^ "''Inglorious Basterds feature". Network.nationalpost.com. 27 gusht 2009. Arkivuar nga origjinali më 25 nëntor 2009. Marrë më 26 janar 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Christoph Waltz Signs to Star Opposite Michael Douglas in Reykjavik". Hollywood Reporter. 15 tetor 2012. Marrë më 24 shkurt 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Saperstein, Pat (23 prill 2013). "Nicole Kidman, Christopher Waltz, Ang Lee Among Cannes Jury Members". Variety. Reed Business Information. Arkivuar nga origjinali më 26 prill 2013. Marrë më 23 prill 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "Vlaamse Opera | Vlaamse Opera". Vlaamseopera.be. 2015-01-15. Arkivuar nga origjinali më 3 gusht 2014. Marrë më 2015-01-28. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "Berlinale 2014: International Jury". Berlinale. Arkivuar nga origjinali më 18 janar 2014. Marrë më 2013-12-31. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ Sepinwall, Alan (2014-05-02). "Weinstein sets awards season dates for Big Eyes, Imitation Game and Eleanor Rigby". Hitfix.com. Marrë më 2015-01-28. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ Andrews, Helena (6 maj 2015). "Actor Christoph Waltz will direct and star in 'The Worst Marriage in Georgetown'". The Washington Post. Marrë më 7 maj 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ Dennis Lim (12 gusht 2009). "'Inglourious' Actor Tastes the Glory". The New York Times. Marrë më 3 dhjetor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ Freydkin, Donna (26 janar 2010). "At long last, movie stardom shines on Christoph Waltz". USA Today. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ Profile of Waltz Arkivuar 10 maj 2013 tek Wayback Machine at Global Post
 22. ^ Billington, Alex (20 gusht 2009). "Interview: Col. Hans 'The Jew Hunter' Landa – Christoph Waltz". First Showing. Marrë më 28 gusht 2009. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]