Jump to content

Cirku (1928 film)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Çarli si ekuilibrist litari në Cirku

Cirku është një film i heshtur, realizuar në vitin 1928 nga Çarli Çaplin. Nga shumë kritikë filmi, ky film thuhet se është një nga filmat më të nënvlerësuar të Çaplin.

Çdo vit në ditëlindjen e tij (Dita e Bastilles), Bergman shfaq kryeveprën melankolike të Çaplin, Cirku, për familjen dhe miqtë. Bergman si njeri nuk ishte komplet i përbërë nga zemërim ekzistencial. Ndonjëherë, ai mund të shijonte një ekuilibrist litari absurd me pantallonat e tij duke rënë poshtë duke u sulmuar nga një fuçi majmunësh. Ishte kjo qesharake, apo një metaforë për jetën?[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Silver, Charles (15 janar 2013). "Ingmar Bergman's Wild Strawberries". Inside Out. Arkivuar nga origjinali më 23 prill 2021. Marrë më 22 maj 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: BOT: Gjendja e adresës origjinale është e panjohur (lidhja)