Cirku (1928 film)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Çarli si ekuilibrist litari në Cirku

Cirku është një film i heshtur, realizuar në vitin 1928 nga Çarli Çaplin. Nga shumë kritikë filmi, ky film thuhet se është një nga filmat më të nënvlerësuar të Çaplin.


Cirku është një film i heshtur, realizuar në vitin 1928 nga Çarli Çaplin. Nga shumë kritikë filmi, ky film thuhet se është një nga filmat më të nënvlerësuar të Çaplin.

Çdo vit në ditëlindjen e tij (Dita e Bastilles), Bergman shfaq kryeveprën melankolike të Çaplin, Cirku, për familjen dhe miqtë. Bergman si njeri nuk ishte komplet i përbërë nga zemërim ekzistencial. Ndonjëherë, ai mund të shijonte një ekuilibrist litari absurd me pantallonat e tij duke rënë poshtë duke u sulmuar nga një fuçi majmunësh. Ishte kjo qesharake, apo një metaforë për jetën?[1]

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Silver, Charles (JANUARY 15, 2013). "Ingmar Bergman's Wild Strawberries". Inside Out. Arkivuar nga origjinali më |archive-url= ka nevojë për |archive-date= (Ndihmë!). Shiko vlerat e datave në: |date= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)